Dostali ste koronavírus? Zistite, ako zvládnuť liečbu doma a kedy radšej volať sanitku

liečba Covid-19 žena v rúšku s teplomerom v rukách

Liečbu COVID-19 väčšina ľudí zvládne aj doma (Zdroj: GettyImages)

Vzhľadom na preťažené nemocnice je pravdepodobné, že ak v týchto dňoch ochoriete, liečiť sa budete doma. Našťastie sa ukazuje, že približne polovica pacientov má ľahký priebeh ochorenia a aj v prípade stredne ťažkého priebehu to dokážu zvládnuť sami.

Rozpoznajte príznaky

Okrem straty čuchu a chuti sa medzi ľahké symptómy radia aj ďalšie príznaky ochorenia. Ide o:

  • teploty do 38 stupňov Celzia
  • zimnicu
  • bolesti kĺbov, svalov, krížov a chrbtice,hlavy, očí aj hrdla,
  • celkovú slabosť
  • precitlivenosť pokožky najmä v oblasti tváre
  • suchý kašeľ
  • nádchu
  • bolesti brucha či hnačku, najmä v začiatkoch ochorenia.

Vážnejšie symptómy

Ochorenie Covid-19 môže byť sprevádzané aj vážnejšími príznakmi, ktoré sa objavujú najmä u oslabených pacientov. Ide predovšetkým o vysoké horúčky, ktoré môžu trvať aj viac dní, bolesť na hrudi a dýchavicu. Pri dýchavici má pacient pocit nedostatku vzduchu, čo sa snaží kompenzovať zvýšeným dychovým úsilím. Dýchavica sa môže prejaviť nielen pri námahe, ale aj v úplnom pokoji.

Ako postupovať

O vypuknutí príznakov informujte svojho obvodného lekára a riaďte sa jeho pokynmi. Ak žijete v jednej domácnosti s ďalšími členmi rodiny, mali by ste sa od nich izolovať v dobre vetrateľnej izbe. Ak to nie je celkom možné, odporúča sa nosiť rúško, často ho vymieňať a pravidelne si umývať ruky. Počas liečby by ste mali dodržiavať pokoj na lôžku a imunitu podporiť užívaním vitamínov C, D3 a zinku. Vhodné sú aj vitamíny A a E.

V prípade teploty nad 38 °C užívajte lieky s obsahom paracetamolu, nezabúdajte, že liečivá na zníženie teploty je dobré obmieňať. Ak teplota neklesá, vyskúšajte studené obklady alebo umývanie tela špongiou namočenou vo vlažnej vode. Odborníci neodporúčajú prípravky proti chrípke, ktoré sľubujú rýchlu úľavu, prídavné látky v nich totiž môžu organizmus zbytočne zaťažovať. Pri kašli siahnite po antitusikách (suchý, dráždivý kašeľ) alebo mukolytikách (vlhký kašeľ). Na likvidáciu vírusov na sliznici sú vhodné výplachy morskou vodou, vincentkou, krátkodobo možno použiť aj spreje či kvapky do nosa.

Dôležitý pitný režim

Mimoriadne dôležité je dodržiavať pitný režim. Najmä pri dlhšie trvajúcich teplotách sa človek veľmi ľahko dehydruje, preto je potrebné sledovať farbu moču a frekvenciu močenia. Tmavá farba a vykonávanie malej toalety menej ako dvakrát za deň naznačuje, že príjem tekutín nie je dostatočný. Na pitie sú vhodné teplé čaje, napríklad šípkový, medovkový, mätový či zázvorový. Vhodný bude aj teplý vývar, ktorý telu dodá nielen tekutiny, ale aj výživné látky. Na jedlo najmä v začiatku ochorenia pravdepodobne nebudete mať chuť, snažte sa však telu dodať vitamíny.

Teploty môžu trvať aj viac ako týždeň, v takom prípade treba zvlášť dôsledne dbať na hydratáciu. Zvlášť dôležité je to u seniorov nad 70 rokov a u ľudí, ktorí sa liečia napríklad na cukrovku, chronické srdcové zlyhávanie, poruchy krvnej zrážanlivosti, onkologické ochorenia a podobne. V niektorých prípadoch vám môže obvodný lekár dokonca upraviť liečbu už existujúceho ochorenia. Napríklad ak trpíte vysokým krvným tlakom, môže vám znížiť dávky liekov, pretože pri dlho trvajúcich horúčkach zvykne tlak klesať.

Kedy volať lekára

Príznaky Covid-19 nezriedka pretrvávajú aj 2 – 3 týždne. U niektorých pacientov môže mať dokonca dvojfázový priebeh, kedy sa príznaky prechodne zlepšia, a potom sa vrátia s ešte väčšou intenzitou. Preto je dôležité každú zmenu zdravotného stavu konzultovať so svojím lekárom. Kontaktujte ho preto v prípade, že:

  •  teplota nad 38 °C pretrváva viac ako 3 dni
  •  vás trápi neutíchajúci kašeľ
  •  vaše dýchanie sa zhoršuje
  •  začínate pociťovať bolesti na hrudníku
  •  máte problémy s dostatočným príjmom tekutín alebo s močením (časté močenie alebo naopak jeho absencia)

Kedy volať sanitku?

Tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby (155) by mal pacient volať, keď sa ocitne v ohrození života. Pri koronavíruse ide o mimoriadne závažné zhoršenie zdravotného stavu, ktoré sprevádza:

  •  pocit nedostatku vzduchu
  •  bolesť a tlak na hrudníku
  •  vykašliavanie krvi
  •  porucha vedomia
  •  fialové pery a veľmi bledá tvár

Po vyliečení

Nebuďte prekvapení, ak aj po vyliečení z Covidu-19 budete naďalej pociťovať únavu a slabosť, alebo sa budete zadýchavať pri akejkoľvek námahe. Doprajte svojmu organizmu čas na zotavenie, čo najviac oddychujte a nezabudnite na stravu bohatú na výživné látky. Ak vás niektoré problémy obmedzujú, konzultujte ich so svojím lekárom, ktorý môže urobiť alebo nariadiť dodatočné vyšetrenia.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame