Trápi vás nádcha? S našimi radami ste do sviatkov fit

chrípka

photl

Aj u vás patrí zapchatý nos k zime ako stromček k Vianociam? Potom je načase, aby ste vyskúšali naše tipy, ako sviatkovať s voľným nádychom!

Vyhnúť sa nádche počas zimy je asi rovnako nemožné, ako dúfať, že počas predvianočných nákupov nenatrafíte v obchode na otravnú susedu, ktorej sa celý rok úspešne vyhýbate… Jednoducho je súčasťou zimného obdobia a bohužiaľ jej návšteva občas môže trvať dlhšie ako svokrina novoročná. U každého na nádchu zaberá niečo iné, preto je dobré skúsiť viaceré finty a potom mať vždy po ruke tú svoju osvedčenú.

More do nosa

Spreje s morskou vodou z lekárne dokážu likvidovať už aj zárodky vírusov, ktoré majú na svedomí nádchu. Je dobré nasadiť ich už začiatkom zimy ako prevenciu alebo hneď v začiatku nádchy. Odborníci odporúčajú aj obyčajnú vodu osolenú klasickou kuchynskou soľou. Na dlhotrvajúcu otravnú nádchu dokonca radia vdýchnuť takúto vodu nosom a vypľuť ústami. Môžete ju nabrať do mištičky, ponoriť do nej nos. Pumpovaním koreňa nosa o podnebie nasajte vodu do úst a následne vypľujte. Táto metóda nie je veľmi príjemná, keďže sa vám v ústach nahromadia produkty vášho nosa.


Mohlo by vás tiež zaujať: Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!


Vonné sviečky

Aroma lampy alebo voňavé sviečky okrem príjemnej vône vyhubia vzduchom poletujúce vírusy. V zimnom období je dobré siahnuť po eukalypte. Nemusíte ho voňať nonstop, no ak k vám zavíta niekto nachladnutý je výhodné vzduch po ňom takto dezinfikovať. Okrem toho eukalyptus prečistí dýchacie cesty a preto je dobré, zapojiť ho do boja s nádchou v rôznych formách. Okrem aroma lampy sú vhodné aj spreje na vankúš.

Posilnite pitný režim

Málokto si uvedomuje, že nádchu spôsobujú vírusy, ktoré možno vyplaviť. A práve sťažené dýchanie nás nenápadne od tejto účinnej zbrane odrádza. S upchatým nosom sa nám pije horšie a tak po povinnej šálke čaju skladáme zbrane. Skúste počas nádchy vypiť 2 – 4 litre a uvidíte, ako rýchlo sa s ňou rozlúčite.


Mohlo by vás tiež zaujať: Koncoročné bolesti hlavy: Takto s nimi zatočíte!


Odparte ju preč

Zovrite v menšom hrnci vodu a pridajte do nej 2-5 lyžíc soli. Skloňte sa nad ním koľko vám teplo dovolí a prikryte sa uterákom, aby vám teplo neutekalo. Nádcha, ktorá sa vám schovala v dutinách nebude mať inú možnosť, ako sa vzdať – keď ju vysmrkáte, urýchlite jej priebeh až o 70%.  Ideálne je túto metódu nasadiť intenzívne, takže sa treba naparovať aj 5 – 8 ráz denne. Výsledok však stojí za to – takto sa možno nádchy zbaviť už aj za 2 – 3 dni.

Zadné dvierka

Ak patríte k tým, pre ktorých nie je nádcha dostatočným dôvodom na návštevu lekára, mali by ste vedieť, že aj toto je ochorenie, ktoré občas potrebuje pomoc odborníka. Kedy už domáce liečenie nestačí, najlepšie zistíte podľa farby, ktorú má vaša použitá vreckovka. Ak je žltá alebo zelená, mali by ste sa k lekárovi poponáhľať. Takúto nádchu je potrebné liečiť lokálnymi antibiotikami – teda špeciálnymi kvapkami do nosa na predpis. Majú ju na svedomí baktérie, s ktorými si naše telo samé len ťažko poradí.

Zdroj: photl, photl.com, Pippa
Odporúčame