Chystáte sa predávať nehnuteľnosť? Pozor na detaily, ušetria vám slušné peniaze

predávanie nehnuteľnosti

Predávanie nehnuteľnosti nie je veda, stačí vedieť, na čo sa zamerať (Zdroj: GettyImages)

Predaj bytu, domu či chalupy je veľkým životným rozhodnutím, ktoré treba vždy dôkladne premyslieť. Napokon, nehnuteľnosti nepredávame každý deň, väčšina z nás tak robí možno dva či trikrát za život. Dôležité je nič nepodceniť a všetko premyslieť do najmenšieho detailu.

Prvým krokom je rozhodnúť sa, či budete predávať sami, alebo sa obrátite na realitnú kanceláriu. S realitnou kanceláriou vám odpadne značná časť starostí – samozrejme, ak zvolíte skutočne serióznu a overenú realitku. Ak sa predsa len chcete spoľahnúť sami na seba, mali by ste dopredu rátať s tým, že predaj nehnuteľnosti vyžaduje časovú flexibilitu a určitú znalosť trhu. Nevyhnutná je aj zvýšená opatrnosť, aby vám nakoniec nezostalo len množstvo problémov a oči pre plač.

Načasovanie 

Môže sa to javiť ako nepodstatná vec, no nie je to tak. Pri predaji nehnuteľnosti treba brať do úvahy celkovú situáciu na realitnom trhu. To, či je o reality záujem a ich ceny rastú, alebo sa naopak predaje spomalili či dokonca zastavili a prichádza útlm. Správne načasovanie môže priniesť rýchly a bezproblémový predaj za dobrú cenu, v opačnom prípade vás zrejme zaskočia mesiace čakania a výsledkom môže byť celková nespokojnosť. Pozor aj na načasovanie v oblasti daňových povinností, aby sa nestalo, že vás od oslobodenia z platenia dane z príjmu pri predaji nehnuteľnosti budú deliť len mesiace.

Nastavenie ceny

Kým začnete svoju nehnuteľnosť predávať, urobte si malý prieskum trhu. Popýtajte sa suseda či známeho, za akú cenu predal svoj byt alebo dom on, či mal veľa záujemcov a ako dlho mu predaj trval. Ak totiž svoju cenu dáte nízko, nehnuteľnosť síce predáte rýchlejšie, no prerobíte. Ak budete naopak pýtať príliš veľa, kupujúci nebudú na ponuku reagovať. Možno s nimi nejaké tie obhliadky aj absolvujete, no nakoniec aj tak uprednostnia výhodnejšiu ponuku.


Mohlo by vás zaujať: Predávate nehnuteľnosť? Zvýšte jej hodnotu aj vďaka týmto tipom


Dobrý marketing

Premyslite si, kde a ako budete svoju nehnuteľnosť propagovať. Využiť môžete webové portály s realitami, sociálne siete, osobné kontakty aj inzerciu v tlačených médiách. Do inzerátu nezabudnite dať všetky podstatné informácie:

  • počet izieb
  • metre štvorcové
  • poschodie
  • dispozíciu
  • balkón/lodžiu
  • rekonštrukcie
  • či je dom zateplený
  • aká je výška nájmu
  • za akú cenu nehnuteľnosť predávate
  • naozaj kvalitné fotografie

Nábytok nefoťte, ten kupujúceho zaujímať nebude – dbajte na to, aby bolo vidno predovšetkým priestor, ktorý musí byť, samozrejme, čistý a uprataný.

Príprava bytu

Skutočne, aj taká maličkosť, ako uprataný byt, je mimoriadne dôležitá. Neporiadok a chaos vyzerá zle na fotkách aj v realite pri obhliadkach. Zabodovať naopak môžete čistým priestorom s vkusnými dekoráciami. Pozor si dajte aj na drobné nedostatky, ako vypadávajúce kľučky, odtrhnuté lišty, kvapkajúci kohútik či pokazený vypínač. Odstránenie takýchto nedostatkov nestojí veľa peňazí a pomôže vám vzbudiť dobrý dojem u potenciálnych kupcov.

Nenaleťte podvodníkom

Pri predaji nehnuteľnosti sa nevyhnete obhliadkam so záujemcami o kúpu. Vpustiť do bytu neznámu osobu však nie je vždy príjemné a ani bezpečné. Ak sa dá, majte preto pri obhliadke niekoho so sebou. O potenciálnom kupcovi si vopred zistite čo najviac informácií, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí. A o samotnej obhliadke si urobte záznam, kde si zapíšete meno aj kontaktné údaje obhliadajúceho.

Je už ruka v rukáve a od uskutočnenia predaja ste doslova len krôčik? Zmluvu v žiadnom prípade nesťahujte z internetu – v tomto prípade sa šetriť naozaj neoplatí a radšej si ju nechajte spísať u právnika. Predídete tak prípadným problémom na katastri či od špekulatívnych kupujúcich.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame