Oživte svoj domov rýchlo a jednoducho: Pomôžu vám originálne plagáty!

plagáty

Moderné plagáty vám rozžiaria domov (Zdroj: Pexels/ Rachel Claire)

Zdá sa vám, že miestnosti vo vašom dome či byte sú akési fádne, bez života a bez emócie? Moderný štýl zariaďovania domácnosti je už raz taký. Dominuje mu minimalizmus a biela farba kombinovaná s čistými líniami. Pokiaľ však chcete sterilne pôsobiace prostredie niečím decentne a vkusne oživiť, skvelým nápadom môžu byť plagáty. Dnešné typy už nie sú tým, čím boli kedysi. Stali sa uznávaným a vyhľadávaným interiérovým doplnkom, ktorý stojí za pozornosť aj tých najzanietenejších interiérových puntičkárov!

Z izby tínedžera do moderného dizajnu

V minulosti plagátom holdovali najmä mladší ľudia, predovšetkým v tínedžerskom veku. Tí si nimi častokrát oblepili doslova celú detskú izbu. Výsledok nepôsobil vždy práve najvábnejšie, no splnil svoj účel – človek sa v danej miestnosti cítil spokojne, ako doma.

V dnešnej dobe sa plagáty dostali na vyšší level. Dizajnéri ich začali navrhovať tak, aby sa stali elegantným a zároveň vkusným doplnkom moderne zariadenej domácnosti. Zakúpiť si tak môžete decentne pôsobiace kúsky, ktoré perfektne doladia jednotlivé miestnosti a dodajú im výnimočný charakter.

Plagát do každej domácnosti?

Čaro plagátov spočíva v tom, že môžu zobrazovať prakticky čokoľvek. Od slovenských hôr, hradov a kultúrnych pamiatok cez zábery zo svetových metropol, obrázky mačiek, kvetov či áut až po jednoduché nápisy na farebnom podklade. Voľba tak ostáva len na vás. Pokiaľ si náhodou nevyberiete z nekonečnej ponuky už navrhnutých plagátov, stále si viete nechať vytvoriť svoje vlastné.

plagáty
(Zdroj: Followtheflow/Shutterstock.com)

Nech už máte domácnosť zariadenú v akomkoľvek štýle, vždy nájdete vhodný plagát, ktorý bude do nej vhodný. Môže byť napríklad  moderný, retro či vintage.

Rada od dizajnéra: Pri výbere plagátov myslite na farebné kombinácie vo vašej domácnosti. Snažte sa voliť odtiene, ktoré nebudú príliš kričať, no vytvoria kontrast k dominantnej farbe v interiéri.

Čo si všímať pri výbere plagátu?

Základným parametrom je veľkosť. Tá by mala korešpondovať s rozmermi danej miestnosti. V prípade, že by ste do malej spálne dali obrovský obraz cez polovicu steny, opticky by ste ju mohli zmenšiť, čo nie je práve najžiaducejšie. Naopak, v rámci veľkých izieb s prázdnejšími stenami sú väčšie plagáty skvelou voľbou.

Praktický tip: Pokiaľ hľadáte plagáty so zaujímavými vzormi, najširší výber nájdete na portáli Biano. Pomocou praktických filtrov si viete zvoliť farbu a mnohé ďalšie detaily, vďaka čomu rýchlo nájdete plagát presne podľa vašich predstáv.

Kvalita papiera a tlače

Moderné plagáty do domácnosti sa tlačia na papier s vysokou gramážou, ktorý nie je citlivý na krčenie sa. Na potlač sa využívajú moderné metódy tlače, ktoré dokážu veľmi verne zobraziť farby. Benefitom je aj výborná farbostálosť. Niektoré firmy dokonca využívajú špeciálne ekologické tonery, ktoré nezaťažujú životné prostredie.

S rámom alebo bez?

Aj napriek tomu, že niektoré plagáty sa predávajú bez rámu, rozhodne odporúčame ich zarámovanie. Nielenže tak budú pôsobiť hodnotnejšie, ale zároveň budú lepšie chránené pred pokrčením alebo roztrhnutím.

plagáty
(Zdroj: SUN-FLOWER/Shutterstock.com)

Usporiadanie plagátov na stene

Čo sa týka usporiadania plagátov na stene, platí jednoduché pravidlo: plagáty by mali byť umiestnené vo výške očí, teda optimálne 150 až 160 cm nad zemou. Obdobne sa umiestňujú aj obrazy v galériách. Moderným trendom je aj spájanie viacerých menších plagátov do jedného celku. Vytvoriť tak môžete rôzne zaujímavé zostavy, tvary a koláže, ktoré originálne oživia vašu domácnosť a dodajú jej originálny nádych.Zdroj: PR článok
Odporúčame