Ako pestovať hortenzie? Ich farbu môžete ovplyvniť, odhaľte tajomstvo majstrov záhradkárov

Pestovanie hortenzie je fascinujúce (Zdroj: GettyImages)

Je veľa kvitnúcich rastlín, ktoré vám v tomto období môžu krášliť záhradu či balkón. No len niektoré dokážu vyzerať tak úžasne a veľkolepo, ako práve hortenzia. Je jedno, či preferujete vidiecky alebo moderný štýl, hortenzie sú mimoriadne univerzálne a za vašu starostlivosť sa vám odvďačia farebným a plným kvetom.

Dorastá až do troch metrov

Hortenzia (Hydrangea) pochádza z Číny, odkiaľ ju koncom 18. storočia do Európy priniesol francúzsky botanik. Názov dostala po jeho priateľke Hortensie Barté. Existujú rôzne druhy hortenzií, údajne ich je až okolo 80. Popri klasických kríkovitých možno pestovať aj popínavé drobnejšie druhy či stromčekovité hortenzie. Najpopulárnejšia je hortenzia kalinolistá – ide o guľovitý ker, ktorý dorastá do dvoch metrov a tvorí rôznofarebné súkvetia. Krásnymi veľkými kvetmi sa pýši hortenzia metlinatá, ktorá môže dorásť až do výšky troch metrov a pôsobí veľmi dekoratívne.


Mohlo by vás zaujať: Balkón aj lodžia ako z časopisu: Skrášlite ho kvetmi, bylinkami aj výzdobou


Prežije aj zimu

Hortenzie patria k nenáročným rastlinám. Znesú tieň, polotieň aj slnečné stanovisko, jedine celodennému tieňu sa treba pri výsadbe vyhnúť. V období rastu a kvitnutia je nevyhnutné rastlinu výdatne zalievať, aby jej koreňový bal nevyschol. Vhodné je použiť mulčovaciu kôru, ktorá vlahu udrží v pôde.

Ak hortenziu pestujete ako izbovú rastlinu, prebytočnú vodu z misky vylievajte, inak by korene začali zahnívať. V miestnosti je vhodné hortenziu umiestniť na chladnejšie, tienisté miesto, dobre sa jej bude dariť aj na balkóne. Rastlina bez problémov prežije zimu, v záhrade stačí nasypať na korene opadané lístie alebo ľahší substrát. Odrody pestované v nádobách môžeme preniesť do tmavých a chladných priestorov.   

Aká kyslosť, taká farba

Hortenzie kvitnú od júna do septembra a ich kvety  môžu byť biele, ružové, červené aj modré či modro-fialové. Nezávisí to však od druhu, ale od pôdnej reakcie. Hortenzia má rada kyslú až mierne kyslú pôdu s pH od 3,5 do 6,5. Čím je pôda kyslejšia, tým intenzívnejší farebný odtieň kvety budú mať. Ak teda uprednostňujete modrú farbu, hortenziu pestujte v kyslej pôde (nízke pH). V neutrálnej a vápenatej pôde farbu kvetov udržíte pridaním síranu hlinitého, zálievkou s modrou skalicou alebo špeciálnym hnojivom určeným pre modré kvety.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame