Sezóna kliešťov je v plnom prúde: Ako postupovať, ak vás uhryzne kliešť a objavia sa prvé príznaky?

V nasledujúcich dňoch po odstránení tohto návštevníka je ale dobré, ak si budete dávať pozor na prípadné príznaky (Zdroj: Freepik/MrDm)

Hoci sa kliešte vyskytujú v prírode počas celého roka, momentálne je hlavná sezóna kliešťov v plnom prúde. Po odstránení kliešťa v domácich podmienkach už vo väčšine nie je potrebné nič robiť (okrem dezinfekcie rany, samozrejme). V nasledujúcich dňoch po odstránení tohto návštevníka je ale dobré, ak si budete dávať pozor na prípadné príznaky. Ak spozorujete na sebe niektorý z nich, určite neodkladajte návštevu lekára!

Základom je kliešťa odstrániť z kože čím skôr

Prečo je to dôležité? Pretože kliešte šíria viaceré choroby, ako napríklad kliešťovú encefalitídu, proti ktorej sa dá očkovať, ale aj lymskú boreliózu, ktorej prevencia je náročnejšia. Samozrejme, nie všetky kliešte musia byť infikované.

Riziko nákazy sa však stupňuje v prípade, že si kliešťa necháte v koži príliš dlho. Preto je fajn, ak kliešťa odstránite ihneď po tom, čo ho nájdete. Na odstránenie používajte nástroje na to určené, napríklad prípravok na odstránenie kliešťov, ktorý kúpite v každej lekárni.

Na aké príznaky si treba dať pozor?

Ak sa u vás v priebehu nasledujúcich dní vyskytne horúčka neznámeho pôvodu, môže byť spôsobená lokálnom infekciou po rane. Vtedy je potrebná starostlivosť o miesto, kde bol kliešť prisatý.

Lekársku pomoc vyhľadajte len v závažnejších prípadoch, a to napríklad pri podozrení na kliešťovú encefalitídu. Jej príznakom je mierna horúčka, ktorá sa po niekoľkých dňoch zvyšuje. Sprievodnými príznaky sú silná bolesť hlavy, zvracanie, závraty a bolesť svalov.

Návštevu lekára určite zvážte aj v prípade nezvyčajného kožného príznaku v mieste po prisatí kliešťa. Pozor však na to, že sa môže objaviť aj kdekoľvek na tele, nie len v okolí rany. Ide o oblasti väčšie ako 5 centimetrov, a podráždenie kože môže trvať aj niekoľko dní či týždňov.

Včasná liečba

O uhryznutí kliešťom sprvu nemusíte ani vedieť. Často si to človek uvedomí až v prípade prvých príznakov boreliózy. Podľa slov lekára ale nie je dôvod na paniku – ak sa aj táto choroba vyskytne, stále je ešte čas ju riešiť.

V počiatočnom štádiu je dobré vyhľadať odborníka, ktorý vám nasadí liečbu. Táto liečba býva zväčša plne účinná. Zvyčajne sa volí antibiotická liečba na 3 týždne, až mesiac. Môže byť účinnou aj vtedy, ak sa podá do roka od infikovania kliešťom, ale v tomto prípade už lekári zaznamenávajú menšie percento úspešnosti liečby.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame