Požiare vo voľnej prírode: Na jar sa ich výskyt zvyšuje, ako im možno bezpečne predísť?

požiar

Požiar v lese môže zapríčiniť akákoľvek manipulácia s ohňom (Zdroj: Freepik/gilitukha)

Požiar má vo voľnej prírode zvýšený výskyt najmä na jar, eviduje polícia. Policajní envirošpecialisti uvádzajú rastúci počet požiarov aj vo viacerých chránených územiach, dokonca na najvyššom piatom stupni ochrany. Najčastejšou príčinou je protiprávne vypaľovanie trávy alebo iných porastov.

Rýchlosť vzniku a šírenia požiaru v lese nikdy nepodceňujte a vždy sa ubezpečte, že ste ohnisko dôkladne uhasili. Oheň je pre prírodu veľmi nebezpečný, pretože ničí nielen stromy a porasty, ale aj celý lesný ekosystém. Jeho šíreniu neunikne pôda, opadnuté lístie a všetky rastliny a živočíchy, ktoré sa pred ním často nemajú šancu skryť.

V jarnom období vznikajú ľahko

Požiar však môže vzniknúť aj zo zle uhaseného ohniska či z cigaretového nedopalku. „Dôsledky takéhoto konania majú pre životné prostredie vážne následky. Požiare usmrcujú jedince mnohých druhov chránených a ohrozených druhov živočíchov aj rastlín a súčasne ničia ich životné prostredia,“ poukazuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru, Denisa Bárdyová.

Najzávažnejšie škody spôsobujú požiare v jarných mesiacoch. Vtedy nastáva obdobie rozmnožovania pre väčšinu živočíchov, no okrem toho dochádza k škodám na majetkoch osôb, napríklad zhorením lesných porastov, alebo aj ohňom, ktorý sa v krajných prípadoch môže rozšíriť na ľudské obydlia.

Polícia preto apeluje na ľudí, aby v prírode nenarábali s otvoreným plameňom, nezakladali oheň na nevyznačených, prípadne nezabezpečených miestach a neodhadzovali nedopálené zvyšky cigariet. Taktiež platí, aby ľudia nevypaľovali trávu alebo iné porasty.

Môže ísť aj o trestný čin

„Takéto konanie v závislosti od jeho následku môže byť kvalifikované ako trestný čin ohrozenia a poškodenia životného prostredia, trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov, poškodzovania cudzej veci a v niektorých prípadoch aj ako trestný čin všeobecného ohrozenia,“ uviedla hovorkyňa.

Páchateľ môže byť podľa nej v závislosti od skutku odsúdený na desať rokov väzby. Polícia taktiež dodáva, že v tejto súvislosti prijala opatrenia a posilnila svoje kapacity. „Žiadame občanov, aby upustili do tohto druhu protiprávneho konania, a osoby, ktoré sú svedkami takéhoto konania, bezodkladne kontaktovali políciu (158) a hasičov (150 alebo 112),“ podotkla Bárdyová.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame