Leto je už tu: Ako predísť otlakom na nohách nielen pri nosení letnej obuvi?

Otlaky na nohách vedia byť nepríjemné (Zdroj: Freepik/val-suprunovich)

Otlaky na nohách postretli za život už každého z nás. Určite nie sú ničím príjemným, najmä nie v lete. Je lepšie im predchádzať, než už vzniknuté boľavé miesta ošetrovať. Pokiaľ ale vzniknutiu nezabránite, existujú efektívne spôsoby na to, ako sa s nežiadúcim „návštevníkom“ vysporiadať.

Základom je prevencia!

Zvýšená pozornosť a starostlivosť o vaše nohy vám pomôže. Doprajte sebe a svojim nohám pohodlnú obuv a dostatok oddychu.

Vhodná obuv

Najčastejšie k vám zavítajú po tom, čo si obujete na nohy nesprávne topánky. Nohy sú denne namáhané, preto by ste im mali venovať veľkú pozornosť. Prihliadajte na kvalitu topánok a materiály, z ktorých sú.

Niekedy však ani najkvalitnejšia topánka nezaručí, že sa u vás neobjaví otlak. Ak si obúvate prvýkrát nové topánky, pre istotu si do kabelky vhoďte zopár náplastí – neskôr si za to sami poďakujete!

Topánky by ste si mali kúpiť v správnej veľkosti. Ak sa necítite pohodlne už pri skúšaní, nespoliehajte sa na staré známe pravidlo, že sa rozchodia. Radšej sa obhliadnite po inom tvare a strihu topánky, ktorý vám padne ako uliaty.

Dbajte o nohy

Zájdite si pravidelne na pedikúru. Medzi jednotlivými návštevami však dbajte aj o pravidelné krémovanie nôh. Urobí to svoje! Dostatočne hydratované nohy sú odolnejšie.

Pozornosť nohám venujte najmä v čase ak sa chystáte na túru, či poznávací výlet veľkomesta a pamiatok. Ak máte obavu z odretých nôh, môžete si na dané miesta aplikovať náplaste preventívne – jemnú kožu ochránia, a vy nebudete počas dňa cítiť bolesť z odrenín.

Ošetrenie

Ak už sa u vás objaví nejaký ten otlak, je priam nevyhnutné ho ošetriť. Ľudia a ich skúsenosti sa delia na dva tábory – jedni preferujú nechať otlak tak, iní zasa otlaky prepichujú a ranu dezinfikujú.

Je na vás, k čomu sa prikloníte. V každom prípade vám ale hojenie uľahčí máčanie otlaku v repíku. Podstatné je, aby sa otlak čo najrýchlejšie vysušil – pomôže alkohol ale aj tea tree olej. Ranu majte prelepenú náplasťou, aby sa do nej nedostali žiadne nečistoty a nezaniesli ste si do nej infekciu ktorá hojenie ešte viac oddiali.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame