Dajte fajčeniu definitívne zbohom: Odborníci radia, teraz sa vám konečne podarí prestať

Ako prestať fajčiť? Odborníci majú radu (Zdroj: GettyImages)

Fajčenie je jeden z najväčších zlozvykov ľudstva. Nie je pre organizmus nijako prospešné, a to ako po fyzickej, tak ani po psychickej stránke. Znižuje chuť do jedla, libido a, samozrejme, je veľmi častý rizikový faktor takmer všetkých chronických ochorení. Ak ste si vypestovali návyk na cigarety aj vy, rozhodne by bolo správnym rozhodnutím zbaviť sa ho. Ale ako na to?

Dôležité psychické rozpoloženie

Na tom či fajčiar skoncuje so svojím zlozvykom naraz alebo postupne v skutočnosti nezáleží. Najdôležitejšie je psychické nastavenie. Upozornila na to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Plán odvykania si od tabaku môže pomôcť stanoviť lekár či iný odborník.

Dôležité je najskôr stanoviť si deň, odkedy človek prestane fajčiť. „Prehodnoťte všetky svoje neúspešné pokusy. Zhodnoťte, v akých situáciách ste zlyhali a čo bolo pre vás najproblematickejšie. Len tak sa dokážete vyhnúť starým chybám,“ spresnila Račková.

Abstinenčné príznaky sú bežné

Počas prvých štyroch týždňov od ukončenia fajčenia sa môžu vyskytnúť abstinenčné príznaky, ktoré súvisia s tým, že sa telo postupne zbavuje zvyškového nikotínu. Medzi najčastejšie abstinenčné príznaky patria neodolateľná chuť na nikotín, zvýšený apetít, poruchy spánku, pretrvávajúci kašeľ, symptómy chrípky či zmeny nálad a zápcha.

Aj napriek tomu, že začiatku sú nesmierne ťažké, nesmiete sa nechať odradiť. Fajčenie môže mať na váš organizmus fatálny dopad a zhoršuje priebeh aj tých najbanálnejších ochorení. Dôležité je, aby ste sa správne motivovali a boli presvedčení o svojom rozhodnutí.

Spíšte si predchádzajúce omyly

Pri odvykaní pomáha aj spísanie si všetkých pomôcok a spôsobov, ktoré proces odvykania uľahčia. Môže ísť o psychologickú podporu od rodiny, žuvačky proti fajčeniu či nikotínové náplasti. „Pokiaľ ide o farmakologickú liečbu, na trhu je dostupných niekoľko druhov liekov. Správne dávkovanie liekov musí určiť lekár, postupy je nevyhnutné konzultovať,“ zdôraznila Račková.

Robte si záznamy, kedy čelíte nutkaniu zapáliť si cigaretu, prípadne, kedy takémuto momentu neodoláte a podľahnete pokušeniu. „Vďaka záznamom si tieto momenty môže neskôr prejsť s odborníkom. Presné záznamy využije odborník na podporu v krízových situáciách, aby mal fajčiar svoje nutkanie pod kontrolou,“ vysvetlila Katarína Blažová z poradne na odvykanie od fajčenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Možno si poviete, že ste sa už veľakrát pokúsili prestať, ale vždy vás niečo zlomilo. Či už to bola napätá situácia, stres, nervozita alebo vám jednoducho chýbala rutina, vždy je možné nájsť si náhradu. Ak vám chýba zvyk, nahraďte ho napríklad konzumáciou mrkvy či kalerábu. A čo pri nervozite? Výborným spôsobom vybúrenia sa je šport. Zabehajte si, skočte na bicykel, alebo sa jednoducho poprechádzajte v okolí. Vaše telo sa vám určite odvďačí.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame