Ako pripraviť záhradu na zimu? Toto musíte stihnúť než padnú mrazy!

Pripravte svoju záhradu na zimu

Pripravte svoju záhradu na zimu (Zdroj: GettyImages)

Dni sa skracujú, teploty klesajú a život v záhrade sa spomaľuje. Hoci posledné prípravy záhrady na zimu sa niekedy dajú zvládnuť aj v novembri, kvôli nevyspytateľnosti počasia je lepšie dlho ich neodkladať. S našimi šikovnými radami na nič nezabudnete.

Pripravte pôdu na dlhý oddych

Vyčerpanú pôdu pripravte na zimný odpočinok a pred novou sezónou jej pomôžte prevzdušnením. Parcelu dôkladne vyčistite od opadaných plodov, buriny, machu i lístia, následne pôdu prevzdušnite hrabaním a rýľovaním. Jeseň je tiež vhodná na úpravu terénu záhrady – zapracujte do pôdy kompost a privezte novú zeminu, aby ste jej dodali nové živiny.

Postarajte sa o trávnik

Pred zimou treba trávnik ešte naposledy pokosiť, a to na výšku 3-6 cm. Dôležité je ho tiež prevzdušniť – vertikulácia sa odporúča najneskôr do začiatku októbra). Následne ho pravidelne zbavujte všetkého opadaného lístia, vetvičiek a kôry, a to až do konca novembra. Najmä pri lístí platí, že ak by zostalo na trávniku počas zimy, mohlo by pod napadaným snehom spôsobiť hnilobu, plesne a rozmnoženie parazitov.

Najneskôr koncom októbra môžete trávnik naposledy prihnojiť špeciálnymi jesennými hnojivami so zvýšeným obsahom draslíka, ktoré podporujú prezimovanie, zvyšujú mrazuvzdornosť a pomáhajú zlikvidovať agresívnu burinu. Počas zimy je ideálne obmedziť pohyb po zasneženom trávniku. Predídete tak aj rozvoju plesne snežnej, ktorú okrem iného vyvoláva aj striedanie teplôt či nevyhrabaná tráva.

Ošetrite dreviny

Najmä v priebehu septembra je správna doba na výrub starých a chorých stromov. Pri ostatných starostlivo vyzbierajte zvyšné plody, ktoré by sa mohli stať zdrojom nákazy. Korene ovocných stromov, ktoré na jar skoro zakvitajú, ako marhule, broskyne, čerešne a slivky prikryte kompostom a záhradnou zeminou. Pri vždyzelených okrasných stromoch (tuje, rododendron) či ihličnatých drevinách je cez zimu dôležitý príjem vody zo zamrznutej pôdy, nezabudnite preto najmä počas slnečnej suchej jesene na dostatočnú zálievku.

V záhone z nízkych kríkov zmiešajte napadané lístie s vrchnou vrstvou pôdy, čím zabránite klíčeniu aj rastu buriny a pomôžete tvorbe kompostu. Chúlostivejšie kríky obaľte trstinovou rohožou, jutovou vrecovinou alebo bielou netkanou textíliou, ktorú však príliš neuťahujte. Ak mrazy povolia, radšej ich odstráňte, predídete tak ich zaparovaniu. Alternatívou je aj vápenný náter, ktorý odráža slnečné lúče a bráni prehrievaniu kmeňa. V októbri a neskôr už dreviny radšej nestrihajte.

Vyberajte zo zeme zeleninu a pozbierajte ovocie

Najskôr zrušte záhony koreňovej zeleniny ako je zeler a petržlen. V zemi ešte môže zostať mrkva, zeler, kel, pór, červená repa alebo čierny koreň. Mierne mrazy zvládne ružičkový kel, čínska kapusta, poľníček a špenát. Všetky rastliny ale chráňte vrstvou lístia. Jablká a hrušky znesú teplotu až -5 °C. Následne ich trhajte ideálne za slnečného počasia, kedy sú rozmrazené.


Mohlo by vás zaujať: Chladné noci sú za dverami: Ponúkame tipy, ako záhradu pripravíte na zimu!


Pripravte bylinky na zimu

Niektorým odolným bylinkám sa vonku darí vo všetkých ročných obdobiach. Patrí k nim aj rozmarín, šalvia, pažítka, medovka lekárska, tymian, oregano, mäta pieporná, echinacea alebo koriander. Ani ľubovník bodkovaný a repík lekársky nemajú s chladným počasím problém. Je však potrebné okolo nich odstrániť burinu, aby sa nezadusili, keď na jar začnú znova rásť. Odstráňte z byliniek aj najvrchnejšie listy a odumreté hlavy kvetov. Prospeje im aj 5 až 10 centimetrová vrstva záhradnej nástielky, ktorá zabráni zamrznutiu pôdy a ochráni ich pred zimným chladom.

Niektoré bylinky budú potrebovať ďalšie krytie vo forme vrecoviny alebo kartónovej škatule, aby boli chránené. Bazalka, šalvia, kôpor, petržlenová vňať, kapucínka, harmanček a citrónová tráva sú citlivé na nízke teploty. Je dobré ich presadiť do kvetináča a preniesť dovnútra ešte pred prvým tuhým mrazom v sezóne. Prázdne záhony nezabudnite pred nástupom zimy porýľovať a pohnojiť.

Kvety a okrasné trávy – vybrať, zakryť, zviazať

Všetky cibuľovité rastliny, ktoré neznášajú mráz, vyberte zo zeme, očistite a uložte do chladnej, tmavej miestnosti. Pre vonkajšie chryzantémy platí, že to, čo pre ne teraz počas vegetačného pokoja urobíte, nebudete musieť na jar zachraňovať. Po odkvitnutí výhony hlboko zostrihnite asi na 10 cm a oberte všetky zaschnuté listy, ktoré môžu byť zdrojom hubových chorôb počas teplejšieho počasia. Stonky potom prekryte čečinou, aby mohla voda rýchlo odtekať smerom od koreňov.

Zakryte aj mrazuvzdorné trvalky, ktoré predtým zostrihnite na 10 cm. Pokiaľ máte o niektorý druh strach, vyberte ho zo zeme a uložte do tmavej, suchej, nezamŕzajúcej miestnosti. Pivnica zväčša nie je vhodným riešením, keďže udržiava vlhkosť.

Ostrihajte odkvitnuté trsy trvaliek, zo záhonov odstráňte burinu a jemne prekyprite pôdu. Ak máte na záhone aj okrasné trávy, nestrihajte ich. Zviažte ich tak, aby nedošlo k stlačeniu trsu príliš nízko a nezostalo veľa trávy vo chvostíku hore, ktorý by mohol lapať ťažký sneh. V oblastiach s ťažkým snehom je dobré krehké kríky spevniť podperou. Ak máte v záhrade skalku, odstráňte z nej napadané konáriky a lístie a pozakrývajte ju ihličím. Doplňte tiež kamennú sutinu, aby boli korene rastliniek lepšie chránené. Nad skalničky citlivé na zimnú vlhkosť pripevnite ochranné striešky.

Zasaďte nové plodiny

Existujú rastliny, ktoré môžete zasadiť aj na zimu. Patria k nim cibuľoviny, ktoré nezamrznú, práve naopak, s príchodom jari budú prvé, ktoré ju privítajú krásnymi kvetmi. Vysadiť môžete tulipány, krokusy, kosatce, narcisy či snežienky. Najlepšie je tak urobiť začiatkom októbra, v tomto čase môžete aj naposledy rozmnožiť druhy, ktoré kvitnú na jar. Vysaďte aj trvalky, ovocné stromčeky, kríky a vinič a nezabudnite ani na cesnak. Od polovice októbra tiež môžete začať vysádzať jablone, hrušky, višne, čučoriedky alebo exotické kiwi a figovník. Čerstvo vysadené rastliny zalejte a na kvetinový záhon nahrňte suché lístie, ktoré je najlepšou izolačnou vrstvou.

Postarajte sa o vaše náradie

Kosačky a krovinorezy najskôr očistite od zvyškov trávy, aby vám cez zimu nesplesniveli, potom olejom či vazelínou pretrite skrutky a spoje. Záhradným pomôckam sa bude najlepšie odpočívať v garáži či kôlni, kde je sucho a málo prachu. Očistite aj všetko náradie a starostlivo uzavrite kohútiky s vodou. Vylejte aj vodu zo všetkých nádob, sudov a nádrží, aby vám ich mráz nepoškodil. Ak môžete, odložte záhradné hadice na suché miesto, predĺžite im tým životnosť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame