Pamätáte si, keď zmrzlina stála korunu?

starý pán s dieťaťom jedia zmrzlinu

Pamätáte si, keď zmrzlina stála korunu? (Zdroj: PR článok)

Potom patríte do skupiny ľudí, ktorým je určený tento článok. V roku 1989 stála zmrzlina korunu. Dnes stojí približne euro. Zdražela teda približne 30-krát. Môže za to predovšetkým inflácia. A či chutí zmrzlina lepšie ako pred rokom 1989? Na to si musí odpovedať každý sám. Ale všetkých spoločne nás ohrozujú riziká inflácie.

Inflácia je znehodnotenie peňazí, ktoré súvisí s nárastom cien. Pre každého to znamená, že za jedno euro si môže kúpiť menej ako v minulosti. Prečo inflácia vzniká? Zvyčajne preto, že stúpajú ceny základných surovín, energií a pod. Tieto majú vplyv na zvýšenie cien tovarov a služieb. V posledných 10 rokoch bola inflácia na Slovensku relatívne nízka. Toto leto však začala rásť. V júli 2021 dosiahla hodnotu 3,3 %, čo je najviac za posledných 8 rokov. Môže za ňu predovšetkým nárast cien pohonných hmôt, ale aj potravín. Možno ste si aj vy všimli, že ceny chleba a iných potravín sú v poslednom čase vyššie.

Aká inflácia nás čaká v najbližších rokoch?

Predpovedať, čo nás v ekonomike a vo financiách čaká v budúcnosti, je veľmi neisté. Finanční experti sa však vzácne zhodujú v jednom. Po viacročnom období miernej inflácie nás čakajú roky, keď bude inflácia rásť. Ako vysoko a ako dlho? To sa nedá povedať presne. Názory expertov sa líšia. Viaceré odhady však hovoria minimálne o 2 % percentách ročne.

Aký vplyv bude mať inflácia na celoživotné úspory?

Najlepšie to pochopíme na konkrétnom príklade. Predstavme si človeka, ktorý má 65 rokov, žije z dôchodku a svoje celoživotné úspory vo výške 10 000 eur má uložené na bežnom účte v banke. Rád by ich odovzdal svojim potomkom. Volajme ho pán Jozef. Ak by bola očakávaná budúca ročná inflácia napr. 2 %, tak za 10 rokov príde pán Jozef o 2 000 eur zo svojich celoživotných úspor. To je 20 % z hodnoty úspor. A to je naozaj dosť.

Ako reagovať na riziká inflácie?

Odpovede na túto zložitú otázku má pre vás J&T BANKA. Záleží jej na finančnej gramotnosti celej slovenskej populácie. Teraz špeciálne pre staršiu generáciu pripravila projekt „Ako na infláciu“. Na webovej stránke www.akonainflaciu.sk experti J&T BANKY predstavujú tri kroky, ktoré môže urobiť každý, kto chce ochrániť svoje celoživotné úspory pred infláciou. Ak vás to zaujíma, kliknite sem.

Termínovaný vklad

Jedným z krokov, ktoré môžete urobiť na ochranu svojich úspor, je ich uloženie na termínovaný vklad J&T BANKY na 12 mesiacov s úrokom 1 % ročne. Termínovaný vklad predstavuje jednu z foriem sporenia. Úrok je vopred stanovený a výnos istý. Viac o termínovaných vkladoch J&T BANKY sa dozviete tu.

Zdroj: PR článok
Odporúčame