Viete, ako sa ochrániť pred letnou búrkou? Toto počas nej nikdy nerobte!

Búrka

Tieto tipy vám raz môžu zachrániť život (Zdroj: GettyImages)

K letu patria nielen horúčavy, ale aj búrky. Ak je človek v čase hrmavice v bezpečí domova, nie je sa čoho báť, horšie je, ak nás búrka zastihne niekde na turistike či pri vode. Viete, ako rozpoznať, že sa blíži, a ako sa pri nej správať?

Búrka je atmosférický jav a vo voľnom teréne môže predstavovať smrteľné nebezpečenstvo. Každý deň je na svete registrovaných približne 40 tisíc búrok. Rozlišujeme dva základné typy: búrky z tepla a frontálne búrky. Každá má svoje špecifiká.

Búrky z tepla nielen v hornatých oblastiach

Sú v lete častým javom a pre ich vznik sú potrebné určité faktory. Nemusí ísť ani o horúčavu – stačí, ak sa vzduch počas dňa nerovnomerne ohrieva, vtedy začne stúpať a zároveň sa tým ochladzuje. K nerovnomernému ohrievaniu dochádza najčastejšie v hornatých oblastiach. Pokiaľ je vzduch, ktorý vystúpil do určitej výšky stále teplejší ako okolitý vzduch, stúpa ďalej. Na jeho pôvodné miesto sa začne nasúvať studený vzduch z vyššie položenej vrstvy, ktorý sa opäť začína prehrievať a vytvára ten istý efekt. Keď sa tento vzduch dostane do takzvanej kondenzačnej hladiny, vytvorí sa oblak. Pokiaľ sú ohrievanie a vlhkosť potrebné pre tvorbu oblakov dostatočné, vytvorí sa búrka.

Frontálne búrky s ničivými následkami

Búrky z tepla teda vznikajú ohrievaním povrchu pod nimi. Je to však len jeden z mnohých spúšťačov potrebných pre vznik búrok. Z ostatných ide napríklad o studený front, keď studený vzduch vytláča teplý nahor a tým vytvára búrkovú oblačnosť. Frontálne búrky viazané na postupujúci studený front môžu mať ničivé následky. Platí, že čím je väčší teplotný rozdiel medzi pôvodným teplým vzduchom pred frontom a studeným za postupujúcim čelom frontu, tým sú atmosférické javy intenzívnejšie.

Predpoveď pomôže, nie je ale stopercentná

Búrky z tepla môžu vzniknúť kdekoľvek a ich predpoveď je zložitá. Najsilnejšie búrky z tepla sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú najčastejšie medzi druhou a siedmou hodinou popoludní a môžu trvať do neskorej noci. Plne sa spoľahnúť na oficiálnu predpoveď sa nedá ani pri frontálnych búrkach. Studený front totiž môže svoj postup spomaliť alebo výrazne zrýchliť a pred jeho príchodom sa môžu tvoriť búrky z tepla.

Pobyt v prírode nám môže skomplikovať aj tzv. podružný studený front. Po prechode studeného fontu dochádza v mnohých prípadoch k vyjasneniu a tým pádom k opätovnému ohrevu zemského povrchu. Slnkom ohriaty vzduch začne stúpať a vzniknú nové búrkové mraky, ktoré nás môžu zaskočiť. Znamená to, že prechodom studenej fronty ešte nebezpečné počasie nemusí skončiť. Numerické modely upravujú svoje výpočty pre predpoveď počasia aj trikrát počas dňa, pričom najaktuálnejšia predpoveď je vždy tá posledná.


Mohlo by vás zaujať: Keď vás v prírode zastihne búrka, buďte na pozore! Viete, čo robiť?


Ako zistiť, že sa blíži búrka?

Ak sa vyberáte do prírody, odporúčania meteorológov sú, samozrejme, základom. Pozrite si, či a kde sú vydané výstrahy pred búrkami, a na turistiku choďte skoro ráno, aby ste sa stihli okolo poludnia alebo krátko popoludní vrátiť. Na blížiacu sa búrku vás však môžu upozorniť aj iné znaky. Ktoré to sú?

Agresívny hmyz: Sú muchy viac dotieravé? Môže to byť znamenie rovnako ako nízke prelety lastovičiek, ktoré hmyz lovia.

Hmlistý opar nad lesom: Ak opar stúpa, znamená to, že prevláda stúpajúci vzdušný prúd a vzniká predpoklad búrok.

Oblaky typu altokumulus castellanus: Drobné oblaky, ktorých okraje pripomínajú zuby či cimburie hradu, bývajú vidieť nadránom a potom sa rozplynú. Signalizujú nestabilitu v horných vrstvách atmosféry a ak ich zbadáte, pravdepodobnosť príchodu búrky je naozaj vysoká.

Oblaky, ktoré rastú do výšky: Ak sa vertikálny vzrast mrakov popoludní zastaví vo vyšších polohách a začne sa rozlievať do strán, môžete sa pripraviť na búrku.   

Extrémne potenie: V horúčave sa potíme všetci, vlhký a teplý vzduch však potenie znásobuje.

Stíchnutá príroda: Nie nadarmo sa hovorí – Je ticho ako pred búrkou. Ak ste v prírode a máte pocit, že nastáva hrobové ticho, radšej si dlhú túru neplánujte a včas sa vráťte späť.

Ako sa ochrániť, ak vás zastihne letná búrka?

Ak vás búrka zastihne hneď po príchode do prírody, treba sa okamžite vrátiť do auta, pretože vozidlo je najlepšou ochranou pred úderom blesku. Kostra automobilu pôsobí ako Faradayova klientka, takže v aute budete v bezpečí. Pokiaľ ste už na horskej turistike, je potrebné zostúpiť do nižších polôh. Nesnažte sa skryť pred vetrom a dažďom v skalných previsoch a jaskyniach, elektrický výboj sa totiž dokáže šíriť nielen pôdou, ale aj skalou!

V otvorenej krajine sa usilujte dostať z dosahu osamelých stromov alebo stožiarov vysokého napätia. Počas silnej búrky je najlepšie ľahnúť si na bok a hlavu sklonenú k zemi si zakryť rukami. Aby ste eliminovali krokové napätie, je nutné mať nohy čo najviac pri sebe! V žiadnom prípade si nenechávajte pri sebe kovové veci, dokonca ani šperky! Všetky kovové prvky dajte na jednu hromadu a umiestnite najmenej 50 metrov ďaleko od seba. Pozor aj na kovové cvočky, sponky či zipsy na oblečení, aj tie môžu blesk „pritiahnuť“.

Ak sa v čase príchodu búrky nachádzate v lese, vyhľadajte menší lesný porast. Relatívne v bezpečí budete medzi stromami, ktoré nie sú väčšie ako dva metre, záruku vám však nikto nedá. Ak tvoríte väčšiu skupinu, nezostávajte pohromade a rozptýľte sa. Kovové veci odložte na hromadu a potom zaujmite polohu na boku rovnako, ako vo voľnej prírode. Snažte sa nebyť v dosahu väčšieho stromu, pretože ten pri zásahu bleskom môže padnúť a zraniť vás. Bezpečne na cestu domov sa môžete vydať najskôr dvadsať minút po poslednom údere hromu.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame