Keď vás v prírode zastihne búrka, buďte na pozore! Viete, čo robiť?

Muž v pršiplášti počas dažďa

Keď vás v prírode zastihne búrka, treba byť nesmierne opatrný a dodržiavať isté zásady (Zdroj: GettyImages)

Búrka nám ukazuje silu prírody a prirodzene vzbudzuje veľký rešpekt. Pri turistike v horách, ale aj na zdanlivo nevinnej prechádzke po okolí, sa počasie môže v priebehu krátkej chvíle zmeniť v náš neprospech. Každoročne si búrky na Slovensku vyžiadajú vážne zranenia či dokonca smrteľné úrazy. Čo robiť, ak vás v prírode zastihne?

Vopred zvážte riziko

Skôr, ako sa vyberiete na vytúžený výstup, skontrolujte predpoveď počasia. S príchodom moderných technológií môžete mať interaktívnu mapu s aktuálnym výskytom dažďa a búrok priamo vo svojom telefóne – v podobe aplikácie. Mapuje počasie priamo vo vašej lokalite a upozorňuje na výstrahy.

Počítajte sekundy

Svetlo sa šíri rýchlejšie ako zvuk. Ak ste zahliadli blesk, počítajte sekundy, kým k vám dorazí aj zahrmenie. Zvuk sa šíri rýchlosťou približne 330 metrov za sekundu. Ak teda od záblesku napočítate napríklad 10 sekúnd, blesk udrel na miesto vzdialené 3,3 km od vás.


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Z hrebeňa choďte preč

Najvyššie miesta sú vystavené až 10-násobne vyššiemu riziku zasiahnutia bleskom. Ak ste v blízkosti vrcholu či vysokej skalnej ihly, snažte sa nájsť najbližší suchý úkryt. Po mokrých skalách, v kalužiach a na premočenej zemi sa elektrické výboje z blesku môžu šíriť až do vzdialenosti 300 metrov.

Na beh zabudnite

Pri búrke neutekajte! Nejde o samotnú rýchlosť, ale o dĺžku kroku. A práve pri behu sú kroky dlhé. Pamätajte, že mokrá zem je vodivá, aj zmoknutý človek je vodivým „prvkom“. Po zemskom povrchu sa po blesku šíria blúdivé prúdy a vzniká krokové napätie. Človek rozkročený na 1 meter tak premostí dva rozdielne potenciály a v priebehu sekundy ním začne pretekať prúd smrteľnej intenzity.

Z bicykla zíďte dole

Zastihla vás búrka na cyklotúre? Bicykel rýchlo odložte. Hoci má gumené kolesá, neochráni vás. Pri jazde na bicykle ste totiž na vyššom mieste ako okolie. Auto sa však môže stať vaším útočiskom, funguje na princípe Faradayovej klietky. Výboj sa bude šíriť po povrchu auta a nie jeho vnútorným objemom. Ak začnú padať krúpy, pokúste sa natočiť vozidlo tak, aby dopadali na bočnú stranu a nie na čelné sklo. Z všetky okná, vypnite motor, GPS a nedotýkajte sa v interiéri ničoho kovového, ani dvier.


Mohlo by vás zaujať: V období búrok treba bleskozvodu pomôcť: Ochráňte svoju domácnosť i spotrebiče


Neukrývajte sa pod stromom

Podobné pravidlo platí aj pre vysoké stromy, ktoré na prvý pohľad predstavujú bezpečné útočisko. Najmä, ak sú osamotené na lúke alebo uprostred poľa. Ak ste v lese, nájdite husté miesto s nižším drevnatým porastom. Žiadne ležanie! Pod nohy si zložte karimatku, bundu alebo batoh a čupnite si. Ak v tejto polohe nemôžete zotrvať, tak si sadnite do tureckého sedu a kolená pritiahnite k telu. Plocha tela, ktorá sa dotýka zeme, by mala byť čo najmenšia.

Od vody sa vzdiaľte

Voda je taktiež výborným vodičom elektrického prúdu. Choďte preto čo najďalej od jazera, rieky, potoku, vodopádu, ale aj skál, po ktorých steká prameň vody.

Nedržte kovy a vypnite všetku elektroniku

Všetky kovové predmety môžu fungovať ako bleskozvod. Sem patrí nielen dáždnik nad hlavou, ale aj kovové trekingové palice a pomôcky na lezenie. Aj keď nie je priamo dokázané, že zapnutá elektronika k vám pritiahne ešte viac bleskov, je lepšie, ak telefón, fotoaparát aj GPS vypnete a nemanipulujete s nimi. Ako vodivý materiál totiž zvyšuje riziko, že blesk prenikne do tela a spôsobí smrteľné zranenia vnútorných orgánov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame