Zistili sme, ako nadobro oklamať starnutie: Použite silu!

Cvičenie seniori

Pravidelný pohyb môže spomaľovať starnutie (Zdroj: Freepik/freepik)

Radi si doprajete cez deň prechádzku alebo sa doma „ponaťahujete“? Ukazuje sa, že je to veľmi dobre. Pravidelný pohyb je dôležitý počas celého života, pričom jeho význam vekom rastie. Pokiaľ ste milovníkom pohybu nikdy neboli, mali by ste ho zaviesť do svojho života.

Podľa odborníkov môže pohyb dokonca spomaliť starnutie. „V dospelosti predlžuje pravidelný tréning produktívny vek v dobrej kondícii a navyše plní výrazne úlohu psychohygieny,“ vysvetlil profesionálny tréner Ľuboš Gsch s tým, že v detstve vyplýva potreba pravidelného pohybu z dôvodu správneho fyzického rozvoja, pričom tréning v značnej miere formuje aj psychiku človeka.

Nepodceňujte psychické nastavenie

Práve psychické nastavenie a morálno-vôľové vlastnosti, ako napríklad disciplína, sú dôležitými faktormi pre fyzickú aktivitu vo vyššom veku. Ľudia sa môžu hýbať a majú na to prostriedky. Ak však neboli naučení sa hýbať v mladosti, len veľmi zriedka sa im podarí rozhýbať v neskoršom veku. Čím viac človek trénoval v mladosti a dospelosti, tým neskôr je potrebné s ním (v tréningu) zaobchádzať ako so starým.

Väčšina takzvaných antiagingových programov uvádza vek starnutia v rozmedzí 50 až 60 rokov. Podľa trénera však vyšší vek alebo staroba nie sú otázkou konkrétneho čísla. Tým najdôležitejším ukazovateľom je aktuálny stav, či už zdravotný alebo mentálny,“ skonštatoval odborník.

Pohyb je dôležitý počas celého života

Výhodou tréningu a cvičenia vo vyššom veku je podľa neho vyspelosť, pretože ľudia v tomto veku už chápu, že rôzne tipy a triky väčšinou nestoja ani za povšimnutie. Tým, že nemusíme skúšať novinky, ušetríme veľa času a energie. A ak sú čas a energia investované do správneho a systematického tréningu, výsledkom bude zmeny tela, kondície a skvelý pocit zo seba samého.

Istá forma pohybu či tréningu je dôležitá počas celého života. Ako optimálny spôsob sa vo viacerých ohľadoch ukazuje silový/fyzický tréning. Náročnosť samotného tréningu nemusí byť vysoká, ide o skôr o pravidelnú a systematickú aktivitu zaťažujúcu centrálny nervový systém. Akési pravidelné stimulovanie organizmu. Tento stimul má za následok vitalitu a funkčnosť.

Cvičiť môžete aj v pohodlí domova

Poriadne si ponaťahovať kosti a precvičiť celé telo môžete aj v pohodlí domova. Stačí len chuť a dobrá nálada. Aj na našom webe nájdete niekoľko šikovných videotipov, ktoré vás inšpirujú a môžete sa ako začiatočník čo-to priučiť o tom, ako správne cvičiť a držať postoj.

Keď si cvičenie zavediete do života ako rutinu, ani si neuvedomíte ako rýchlo si naň zvyknete. Ako na to? Vyskúšajte tento jednoduchý plán, ktorý vám pomôže vytvoriť si návyk na akúkoľvek aktivitu, o ktorú by ste chceli obohatiť svoj voľný čas.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame