Túžite po zdravých a pevných kostiach? Toto sú veci, ktoré by mala vedieť každá žena

dve ženy cvičiace jogu

Aktívny život vám môže pomôcť vyhnúť sa ochoreniu vašich kostí, preto ostaňte v pohybe (Zdroj: Freepik/rockstock)

Ženy vo vyššom veku sú obzvlášť náchylné na zdravotné problémy spojené s kosťami, ako je ochorenie osteoporózy alebo zlomeniny spôsobené v dôsledku nadmerného stresu. Čiastočne v tom má prsty aj zmena vašich hormónov. Tu sú veci, ktoré môžete urobiť teraz, aby ste sa uistili, že vaša kostra zostane pevná a zdravá.

Kedy podstúpiť sken hustoty kostí?

Mnoho lekárov neodporúča rutinný test hustoty kostí pre ženy do veku 65 rokov. „Ak ich výsledný sken ukáže nízku hustotu kostí, môže sa stať, že dostanú na predpis lieky s potenciálne závažnými vedľajšími účinkami,“ povedal pre platformu Health zahraničný doktor medicíny Joshua J. Fenton. Medzi výnimky patria ženy, ktoré majú rodinnú anamnézu, ďalej tie, ktoré mali určité typy zlomenín alebo ktoré užívajú lieky spôsobujúce rednutie kostí, napríklad steroidy.

Nezabúdajte na tieto živiny

Odborníci odporúčajú, aby ženy pred menopauzou dbali na dostatočnú konzumáciu živín. Existuje veľa dôkazov, že vápnik a vitamín D sú dôležité pre mladšie ženy. Denná odporúčaná dávka vápnika je 1 000 miligramov a 400 až 800 I.U. vitamínu D (*I.U. = medzinárodná jednotka). Pokiaľ je pre vás ťažké získať dostatok vitamínu D zo slnka a zo stravy, nebojte sa siahnuť po vitamínových doplnkoch.

Pozor na brušný tuk

Výskumníci z Harvardu zistili, že ženy pred menopauzou, ktoré mali viac telesného tuku, mali tiež zníženú minerálnu hustotu kostí. Predpokladá sa, že ľudia s nadváhou sú náchylnejší na nedostatok vitamínu D, pretože vitamín rozpustný v tukoch sa môže zachytiť v tukovom tkanive. Iný výskum ukázal, že ľudia s vysokou hladinou tuku v pečeni, svaloch a krvi majú viac tuku v kostnej dreni, čo môže zvýšiť riziko zlomenín.

Úlohu zohrávajú hormóny

Do veku 22 rokov vaše telo vyvinie až 90 percent vašej kostnej hmoty a do 30-tky sa tento jav stále deje, len je pomalší. Potom si udržiavate rovnomernú kostnú hmotu až do dosiahnutia menopauzy. Vďaka prudkému poklesu estrogénu môže žena v priebehu piatich až siedmich rokov stratiť až 20 percent hustoty kostí. Vaše kosti teda zanikajú rýchlejšie, ako sa stihnú vytvoriť nové. A to je pravdepodobne dôvod, prečo sú ženy po menopauze náchylnejšie na chorobu rednutia kostí.

K úbytku kostnej hmoty dochádza aj počas tehotenstva a dojčenia, pri ktorom môžete stratiť 5 percent kostnej hmoty. Ženy, ktoré rodia dvakrát do roka, môžu mať podľa štúdie z roku 2015 väčšie riziko osteoporózy. Vedci tvrdia, že medzi jednotlivými pôrodmi je najlepšie počkať aspoň dva roky.

Ostaňte aktívni

To, že sa po rokoch mení výška žien, nie je nič nezvyčajné. Zbystriť pozornosť treba až vtedy, keď v krátkom priebehu času stratíte palec a pol z vašej pôvodnej výšky. Môže to byť spôsobené zlomeninou stavcov alebo to môže naznačovať osteoporózu. Mierne zmenšovanie je prirodzené, no častým cvičením sa vám môže podariť minimalizovať stratu výšky. Pri tréningu to nepreháňajte, pretože pri veľkej námahe sa môžu vaše svaly, šľachy a tkanivo okolo píšťaly zapáliť, najmä tam, kde sa svaly pripájajú ku kosti. Výsledkom toho je ostrá alebo niekedy tupá a pulzujúca bolesť. Štandardnou liečbou je odpočinok, ľad a užívanie protizápalových liekov, kým symptómy neustúpia.

Čo môže spôsobiť komplikácie?

Pokiaľ trpíte niektorým z týchto ochorení, treba byť opatrnejší, pretože to môže spôsobiť problémy.

  • Celiakia: Ak sa táto autoimunitná porucha nelieči, môže sa narušiť schopnosť vášho čreva absorbovať dôležité vitamíny a minerály vrátane vápnika, ktorý je dôležitý pri stavbe kostí.
  • Hypertyreóza: Keď vaše telo produkuje nadbytok hormónu štítnej žľazy, môžete začať strácať kosť rýchlejšie, než sa stíhajú obnoviť.
  • Astma: Aj kortikosteroidy užívané na kontrolu astmy môžu znížiť tvorbu kostí a narušiť schopnosť tela absorbovať vápnik.
  • Spánkové apnoe: Taiwanská štúdia z roku 2014 zistila, že ľudia s touto poruchou mali 2,7-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku osteoporózy ako ľudia bez nej. Riziko bolo obzvlášť vysoké u žien.
  • Diabetes typu 2: Pacienti majú vyššie riziko zlomenín v dôsledku štrukturálnych abnormalít kostí, o ktorých sa predpokladá, že súvisia s ochorením, a zvýšené riziko pádu v dôsledku sedavého životného štýlu.


Zdroj: plnielanu.sk, health.com
Odporúčame