Pošmyknutie na ľade môže viesť k úrazu: Tieto dve jednoduché opatrenia vás však ochránia

pošmyknutie na ľade

Pošmyknutie na ľade či iné úrazy môžu byť v mínusových teplotách veľmi nebezpečné (Zdroj: Gettyimages)

Zima je v niektorých oblastiach Slovenska poriadne tuhá. Na chodníkoch sa tak často tvoria poľadovice, ktoré môžu byť poriadne nebezpečné. Výsledkom pošmyknutia sa na zľadovatenom chodníku často bývajú zlomeniny, podvrtnuté členky, ale aj úrazy hlavy. U starších či chronicky chorých ľudí môže mať pád až fatálne následky. Ako v takomto prípade reagovať a predchádzať pádom?

Zlomenina alebo podvrtnutý členok

V prípade podvrtnutého členku je dôležité znehybniť ho. „Dôvodom je zabrániť akémukoľvek namáhaniu členku, aby sa predišlo opuchu či zhoršeniu zranenia,“ vysvetlila vedúca referátu vzdelávania Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Lucia Mesárošová. Možno obviazať šatkou alebo kusom látky. Ak noha opúcha alebo bolesť nedovoľuje zranenému postaviť sa, treba vyhľadať lekára.

Rovnako by sa nemalo s končatinou hýbať, ak je zlomená. V prípade, že treba postihnutého prenášať, je nutné ju zafixovať. Napríklad zlomenú nohu možno priviazať o tú zdravú. „K otvorenej zlomenine pristupujeme ako k rane, prekryjeme ju sterilným štvorcom z lekárničky tak, aby sme prekryli kosť. Nikdy nenaprávajte poranené končatiny,“ priblížila.

Úrazy hlavy

Pády môžu spôsobovať aj úrazy hlavy. Nejde však o nič vážne, pokiaľ sa neobjavia príznaky otrasu mozgu – zvracanie, dvojité videnie, ospalosť. V takom prípade je potrebné neodkladné vyšetrenie odborníkom. Ak rana krváca, najdôležitejšie je zastaviť  krvácanie, a to priamym tlakom na ranu a následne aplikovaním tlakového obväzu, ktorý krvácanie zastaví.

„Pokiaľ by obväz krvou presiakol, neodstraňujeme ho, ale obviažeme ďalšiu vrstvu,“ podotkla Mesárošová. Dôležité je tiež sledovať vitálne funkcie človeka a dať ho do správnej polohy, čo je v tomto prípade do sedu alebo ľahu, keďže predpokladáme stratu krvi.

Krvácanie z nosa možno zastaviť stlačením mäkkej časti nosových krídiel. „Držíme ich približne desať minút, následne tlak uvoľníme. Dýchame ústami a keď je to potrebné, stlačenie zopakujeme,“ spresnila Mesárošová s tým, že krv, ktorá má tendenciu zatekať do hrdla, je potrebné vypľúvať. Odporúča hlavu nezakláňať, ale, naopak, sedieť v predklone. Ak je krvácanie silné a nemožno ho zastaviť ani po 15 minútach, je lepšie zavolať na tiesňovú linku a poradiť sa.

Ochráni čiapka aj vhodná obuv

Samotný pád zvyčajne trvá len niekoľko sekúnd. Preto je vhodné dobre sa naň pripraviť vopred. Ochrániť vás môže poriadne pevná obuv, ktorá vám fixuje nohu. Pomôže aj hrubá pokrývka hlavy, ako je napríklad zateplená čiapka.

Zvyšok tela vám ochráni hrubá vetrovka. „Vždy sa snažte padať na zadok alebo na chrbát. Hlavu si chráňte,“ radí odborníčka. Vždy sa vonku pohybujte pomaly a pokiaľ v noci mrzlo a nepotrebujete niekam súrne ísť, radšej zostaňte v teple doma.Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame