Zabudnite na hrnček kávy: Prichádza kofeín na vdychovanie

Káva

photl.com

Časy, kedy ste pre povzbudenie museli vypiť celý hrnček kávy alebo plechovku Red Bullu, sú preč. Aspoň to tvrdí istý profesor z Harvardovej univerzity, ktorý si myslí, že sa ľudia budú kofeínom „dopovať“ z inhalátora veľkosti rúžu. Kritici však varujú, že táto novinka na trhu so sebou nesie rad rizík, napísala agentúra AP.

Nádej pre tých, ktorí chcú aspoň dočasne zahnať ospalosť, sa volá AeroShot a na trhu v amerických štátoch Massachusetts a New York sa za necelé tri doláre predáva od minulého mesiaca. Dostať je aj vo Francúzsku.

Profesor biomedicíny David Edwards tvrdí, že AeroShot je bezpečný a neobsahuje prísady ako je taurín, ktorý má v bežných energetických nápojoch zosilňovať účinok kofeínu. Každá šedo-žltá tubička obsahuje 100 miligramov kofeínu v prášku, čo zodpovedá približne jednému veľkému hrnčeku kávy, a vitamín B.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Demokratický senátor za štát New York, Charles Schumer, chce, aby si na AeroShot posvietil Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA). Má obavy, že prípravok bude slúžiť ako droga mladým ľuďom, ktorí chcú piť do nemoty. FDA sa k záležitosti zatiaľ odmietla vyjadriť, profesor Edwards však pripúšťa, že Schumerove obavy sú pochopiteľné. V snahe čo najviac si „užiť“ nočný ťah do seba mladí ľudia v posledných rokoch často lejú energetické nápoje. Podľa Edwardsa však AeroShot nie je určený pre osoby mladšie ako 18 rokov a prijíma sa rovnako bezpečným spôsobom ako káva. „Je to rovnaké ako s kávou – keď si spomeniete, aká bola reakcia v Európe, keď sa prvýkrát objavila. Aj vtedy šlo do istej miery o hystériu,“ hovorí. „Pri čomkoľvek, čo je nové, sa vždy objavujú pochybnosti, či je to skutočne bezpečné,“ dodal.

Prášok citrónovej chuti z AeroShotu sa takmer okamžite po vdýchnutí začne v ústach rozpúšťať. Neobsahuje žiadne kalórie a jedna tubička vystačí na šesť nadýchnutí. Internistka Lisa Ganjhuová však pripomína, že ľudia by si mali strážiť, koľko kofeínu prijímajú. „Ak by ste si chceli dať desať hrnčekov kávy, nejaký čas vám zaberie, kým ich vypijete. S týmito malými nádobkami sa stačí nadychovať, takže kofeín do seba môžete dostať veľmi rýchlo,“ upozornila.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyberáme kávovar: Ktorý je pre vás ten pravý?


Na obale AeroShotu je varovanie, že by ľudia nemali „vdýchať“ viac ako tri nádobky denne. Výrobok skúšali študenti zo Severovýchodnej univerzity v Bostone a ich reakcie boli zmiešané. „Chutí to dobre, príde mi to super,“ pochvaľoval si jeden študent potom, čo si „potiahol“. Inému sa ale nepáčilo množstvo odpadu, ktoré pri používaní AeroShotu vzniká. Skalní priaznivci kávy zase prisahajú, že sa svojho obľúbeného nápoja nikdy nevzdajú. „Chcem si ju uvariť, zamiešať a v pokoji popíjať,“ hovorí milovník tradičného spôsobu prijímania kofeínu Mark Alexander.

Výrobcovia AeroShotu si veľmi  dobre uvedomujú, aké majú spotrebitelia zvyklosti a vysvetľujú, že ide o to, aby si rozlietaní ľudia mohli dať svoju dávku kofeínu tak rýchlo, ako potrebujú. „AeroShot sa hodí v situácii, keď sa učíte v knižnici alebo sa chystáte na dlhú jazdu autom,“ vysvetľuje výrobcu AeroShotu. Všade sa vraj dobre zmestí  – pri výletoch na bicykli, pri lyžovaní alebo pri iných činnostiach, pri ktorých je potrebné povzbudenie.

Myšlienka vytvoriť AeroShot sa zrodila v lete 2007 pri obede, ku ktorému profesor Edwards zasadol so slávnym francúzskym kuchárom Thierrym Marksa. „Bavili sme sa o tom, aké kulinárske experimenty by sme spolu mohli podniknúť, a ja som prišiel s nápadom, že by sme mohli jedlo vdychovať,“ spomína Edwards, ktorý sa v minulosti niekoľko rokov zaoberal výskumom aerosólov používaných v medicíne. Edwards najskôr so študentmi z Harvardovej univerzity vyvinul čokoládu, ktorá sa neje, ale vdychuje.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame