Kupujete žehličku? Poradíme, ktorá je pre vás najlepšia

žehlička

photl.com

Dokonalé puky na nohaviciach či perfektne vyžehlená košeľa je súčasťou imidžu nielen vysoko postavených manažérov, ale každého z nás. Kúpe žehličky sa preto v domácnosti prikladá čoraz väčší význam. Na tento fakt pružne reagujú aj výrobcovia, ktorí klasické žehlenie vďaka inovatívnym technológiám povyšujú na jednoduchú a rýchlu záležitosť. Ak vám vaša stará žehlička práve doslúžila, inšpirujte sa tipmi, ako vybrať novú.

Zamyslite sa nad samotným účelom

Ak zvyknete často absolvovať pracovné cesty a potrebujete mať vždy vyhladenú košeľu alebo blúzku spolu s kostýmom, či oblekom, do kufra si pribaľte cestovnú žehličku. Jej rozmery nezaberú veľa miesta, pričom už aj tento malý žehliaci zázrak disponuje funkciou naparovania. V internetových obchodoch za najlacnejší variant zaplatíte len okolo 12 eur, primeraná kvalita je dostupná už za 20€.

Staráte sa o veľkú domácnosť a žehlenie patrí k vašej každodennej náplni práce? V tom prípade siahnite po parnej stanici, ktorá vám svojím výkonom ušetrí množstvo času. Mnohé z nich sa totiž nahrejú už za úctyhodné 2 minúty. Ale keďže za kvalitu sa platí, pripravte sa na vyššiu investíciu. Parná stanica odľahčí vašu peňaženku od 100 do 150 eur.

Najpredávanejším žehliacim pomocníkom pre bežnú domácnosť je klasická naparovacia žehlička. Tu sa však cenové relácie pohybujú v ďaleko širšom rozmedzí v závislosti od najrôznejších parametrov. Gazdinky by mala už na prvý pohľad zaujímať hmotnosť žehličky a objem nádržky na vodu ako aj dĺžka prívodného kábla. Nemalú pozornosť však treba venovať aj žehliacemu povrchu, príkonu a ďalším funkciám.


Mohlo by vás zaujať: Jar je už tu: Uskladnite zimné veci rýchlo a prakticky


Nie je povrch ako povrch

Nerez – najrozšírenejší a cenovo najdostupnejší. Bohužiaľ, nie je príliš odolný voči poškriabaniu a vekom sa výrazne znižuje jeho kĺzavosť.

Hliník – má veľmi podobné vlastnosti ako nerez. Patrí do nižšej cenovej kategórie, ľahko sa však poškriabe, napríklad na gombíkoch.

Keramika – voľba číslo jeden medzi kvalitnejšími materiálmi. Teplo je rovnomerne rozložené po celej žehliacej ploche, povrch nelepí a je odolný. Príjemne poteší aj cenová dostupnosť.

Platinum – spĺňa všetky kritériá, ktoré by ste od povrchu z kvalitnej nerezovej ocele a dobrej žehličky očakávali. Cenová relácia je však pomerne vysoká (od 90 eur).

Saphir – špecifikom tohto povrchu z tvrdej zliatiny je brúsenie diamantovým prachom. Vďaka tomu výborne kĺže po bielizni a výrobca sa chváli tým, že je nepoškriabateľná. Cena je však opäť vyššia.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Kuchyňu snov vám dotvorí štýlový obklad


Odvápňovací systém

Ten by vašej novej žehličke rozhodne nemal chýbať. Do starších modelov sa pre usádzanie vodného kameňa musela nalievať len destilovaná voda. Súčasný trend však umožňuje používať aj obyčajnú vodu z vodovodu. Žehličke s odvápňovacím systémom by dokonca destilovaná voda mohla viac ublížiť ako pomôcť – vyvíjala by menšie množstvo pary.

Čo je Anti-drop?

Systém, ktorý pri žehlení takisto oceníte. Ide o funkciu, ktorá zabráni vytekaniu vody z otvorov pri nízkych teplotách. Tvorba pary sa vtedy automatický zastaví a bielizeň môžete pohodlne vyžehliť nasucho.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame