Mnohým ľuďom sa páči, ako ich pokožka vyzerá s opálením, ale dlhodobé vystavovanie sa slnku má rôzne riziká, vrátane rakoviny kože. Ani s opaľovacím krémom nie je vonkajšie opaľovanie bez rizika. Ak sa chcete opáliť a zároveň sa vyhnúť problémom spojenými s touto činnosťou, vyskúšajte sa opaľovať rýchlejšie. To vám pomôže vyhnúť sa dlhodobému vystaveniu UV žiareniu, a tak znížiť riziko rakoviny kože. Tu je niekoľko tipov na rýchlejšie opálenie a niekoľko preventívnych opatrení, na ktoré treba dávať pozor.
Ako sa rýchlejšie opáliť
- Vždy noste opaľovací krém so širokospektrálnou UV ochranou minimálne 30 SPF, ktorý je dostatočne silný na to, aby blokoval UVA a UVB lúče, ale nie taký silný, aby ste sa neopálili. Opaľovacím krémom sa nezabudnite natrieť do 20 minút od pobytu vonku.
- Skúste použiť oleje s prirodzene sa vyskytujúcim SPF. Aj keď by nemali nahradiť váš bežný opaľovací krém, pretože neobsahujú ochranu pred slnkom, určité oleje ako avokádový, kokosový, malinový a mrkvový môžete použiť na extra dávku hydratácie a ochrany SPF.
- Často meňte polohy. To vám pomôže vyhnúť sa spáleniu jednej časti tela.
- Jedzte potraviny, ktoré obsahujú beta karotén. Potraviny ako mrkva, sladké zemiaky a kel vám pomôžu opaľovať sa bez spálenia. Niektoré štúdie ukazujú, že beta karotén môže pomôcť znížiť citlivosť na slnko u ľudí s fotosenzitívnymi ochoreniami.
- Nezostávajte vonku dlhšie, ako vaša pokožka dokáže vytvoriť melanín. Melanín je pigment zodpovedný za opálenie. Každý má hraničný bod pre melanín, ktorý je zvyčajne 2 až 3 hodiny. Po tomto čase vaša pokožka v určitý deň nestmavne. Ak sa opálite po tomto bode, ohrozíte svoju pokožku.
- Jedzte potraviny bohaté na lykopén. Príklady zahŕňajú paradajky, guava a vodný melón. Malá štúdia z roku 2011zistila, že lykopén pomáha prirodzene chrániť pokožku pred UV žiarením.
- Vyberte si čas opaľovania múdro. Ak je vaším cieľom rýchlo sa opáliť, slnko je zvyčajne najsilnejšie medzi poludním a 15:00. Nezabúdajte však, že aj keď je slnko v tomto období najsilnejšie, narobí najviac škody vďaka sile lúčov a pravdepodobne zvýši riziko rakoviny kože v dôsledku tohto vystavenia. Ak máte veľmi svetlú pokožku, najlepšie je opaľovať sa ráno alebo po 15:00. aby nedošlo k popáleniu.
- Zvážte nosenie topu bez ramienok. To vám môže pomôcť získať rovnomerné opálenie bez akýchkoľvek vrások.
- Hľadaj tieň. Prestávky znížia pravdepodobnosť, že sa spálite, a vaša pokožka si oddýchne od intenzívneho tepla.
- Pripravte sa pred opaľovaním. Príprava pokožky pred odchodom von môže pomôcť opáleniu vydržať dlhšie. Skúste si pred opaľovaním urobiť píling. Pokožka, ktorá nebola exfoliovaná, sa s väčšou pravdepodobnosťou odlupuje. Použitie gélu z aloe vera po opaľovaní môže tiež pomôcť, aby vaše opálenie vydržalo dlhšie.
Prečo to netreba s pobytom na slnku preháňať
Po opaľovaní sa môžete cítiť dobre a dokonca mať vyššiu náladu kvôli vystaveniu vitamínu D. Avšak táto činnosť má stále riziká, najmä ak sa zrieknete opaľovacieho krému. Riziká spojené s opaľovaním zahŕňajú:
- melanóm a iné rakoviny kože,
- dehydratácia,
- úpal,
- tepelná vyrážka,
- predčasné starnutie pokožky,
- poškodenie zraku,
- potlačenie imunitného systému.
Úloha melanínu
Každý človek je jedinečný, pokiaľ ide o to, ako stmavne jeho pokožka na slnku. Niektorí ľudia sa spália takmer okamžite a niektorým ľuďom sa to stane len zriedka. Je to z veľkej časti spôsobené melanínom, pigmentom zodpovedným za opálenie, ktorý sa nachádza vo vlasoch, pokožke a dokonca aj v očiach.
Ľudia so svetlejšou pokožkou majú menej melanínu a na slnku sa môžu spáliť alebo sčervenať. Ľudia s tmavšou pokožkou majú viac melanínu a pri opaľovaní stmavnú. Aj ľudia tmavšej pleti majú stále riziko spálenia od slnka aj rakoviny kože.
Melanín sa prirodzene vytvára v tele, aby chránil hlboké vrstvy pokožky pred poškodením. Majte na pamäti, že aj keď sa nespálite, slnko stále poškodzuje vašu pokožku.
Opatrenia pri opaľovaní
Opaľovanie môže byť o niečo bezpečnejšie, ak ho robíte veľmi krátky čas, pijete vodu, ste natretí opaľovacím krémom s SPF aspoň 30 na koži aj perách a chránite si oči. Pri opaľovaní sa vyhnite zaspávaniu na slnku, noseniu krému s SPF menej ako 30 a pitiu alkoholu, ktoré môže spôsobiť dehydratáciu.
Nezabudnite sa potrieť opaľovacím krémom každé 2 hodiny a potom, čo vojdete do vody. SPF aplikujte na pokožku hlavy, na chodidlá, uši a ďalšie miesta, ktoré môžete ľahko minúť.
Často sa otáčajte, aby ste sa opálili rovnomerne bez spálenia, pite veľa vody, noste klobúk a chráňte si oči slnečnými okuliarmi.
Zdieľať na
Zdieľaní