Pozor na šialenú diétu! Ošiaľ z Ameriky sľubuje schudnutie až o 30 kilogramov, môže však byť nebezpečný

Ozempic chudnutie

Liek pre diabetikov Ozempic spustil doslova ošiaľ v chudnutí (Zdroj: GettyImages)

Na internete sa začali šíriť videá o novom údajnom lieku na obezitu. Reč je o Ozempicu, lieku pre diabetikov. V Amerike majú problém s jeho nedostupnosťou a nedokážu ho v dostatočných množstvách vyrábať. Môže za to príliš veľký dopyt vyvolaný ošiaľom celebrít.

V článku sa dočítate:

Liek Ozempic

Ozempic sa používa na liečbu curkovky a užívajú ho diabetici, ktorí majú nízku hladinu cukru v krvi. Americký register pre liečivá schválil používanie injekčných striekačiek na liečbu cukrovky ešte v roku 2017. Vtedy išlo o liek Wegovy, ktorý má minimálne 0,25 mg injekčného roztoku v tube. Užívať by sa mal v malom množstve, ktoré sa postupne navyšuje.

Vedľajšími účinkami oboch liekov sú značná dehydratácia a strata chuti do jedla. Ak pacient liek užíva postupne v malých množstvách, ktoré po mesiaci zvyšuje, tieto účinky sú minimálne. Ozempic ani Wegovy sa neodporúčajú ženám v štádiu gravidity ani počas dojčenia.

Existujú však aj negatívne účinky, ktoré sú spojené s jeho neprimeraným dávkovaním či užívaním pacientov bez cukrovky. Tí môžu zažívať bolesti hlavy či akútnu pankreatitídu, teda vracanie, hnačku a nevoľnosť. V krajných prípadoch dokonca vypadávanie vlasov.

Amerika z neho šalie

Konkrétne Ozempic je zodpovedný za rozklad jedla, ktoré sa nachádza v žalúdku. Vďaka tomu má človek po jeho použití pocit, že je najedený, aj keď sa žiadne jedlo v tele už nenachádza. Ozempic ako taký nie je zodpovedný za chudnutie, no vyvoláva reakciu sýteho organizmu, takže jeho pacienti jedla menej jedla a časom aj v oveľa menších dávkach.

Ešte minulý rok zverejnil New York Times článok, v ktorom informuje, že užívaním podobného lieku sa pýšil aj Elon Musk po svojej vizuálnej premene. Na Twitteri sa vtedy vyjadroval, že je z užívania lieku (konkrétne Wegovy) plný energie a cíti sa zdravý. Nakoľko má tento miliardár obrovskú fanúšikovskú základňu, reakcie na seba nenechali dlho čakať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako si založiť živnosť? Poradíme vám, ako správne vystavovať faktúry aj kedy zvoliť virtuálne sídlo

Magazín Variety ešte v september informoval, že liek stojí mesačne zhruba 1 500 dolárov, čo je pre bohatších Američanov skutočne smiešna suma za „chudnutie“. Týmto spôsobom straty váhy sa začali chváliť aj iné celebrity, najmä z prostredia Hollywoodu. Magazín cez šifrovaciu aplikáciu zistil, že len na TikToku bol hashtag #Ozempic zverejnený 273-miliónkrát. Celebrity ním pobláznili aj svetovú verejnosť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ketofittoday (@ketofittoday2)

Obrázky pred a po

Internetom už od roka 2021 kolujú fotky pred a po. Napríklad magazín Jerusalem Post informuje, že najčastejšie sú obrázky fotené v rozpätí troch až šiestich mesiacov. Najmä ženy sa chvália, že počas tohto obdobia vedia schudnúť od 20 do 30 kilogramov. Tie, ktoré liek užívajú dlhší čas, často až jeden rok, schudnú minimálne 30 kilogramov.

Boom na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú plné čudného obsahu. Okrem samotného hashtagu s názvom lieku sa začínajú objavovať aj varianty #MyOzempicJourney (Moja cesta s Ozempicom), prípadne #OzempiChallenge (Ozepicová výzva). Takto sa „chudnutie s Ozempicom“ šíri internetom, pričom každý výraz má desiatky miliónov samostatných zmienok.

Celebrity, ale aj široká verejnosť sa v krátkych videách nakrúcajú. Na videách vidieť, ako v rukách držia viaceré prípravky Ozempic, pričom niektorí si ich pichajú do brucha priamo pred kamerou. Nedávno takéto videá uverejnila aj Kim Kardashian, ktorá má, mimochodom, na sociálnej sieti Instagram závratných vyše 340 miliónov sledovateľov.

O celebritách, ktoré mali použiť tento liek na chudnutie, písal začiatkom roka aj magazín Newsweek. Nájdete medzi nimi ďalšie členky rodiny Kardashianovcov, ale napríklad aj známeho moderátora Top Gear Jeremyho Clarksona či herečku Chelsea Handler. Niektoré z celebrít používanie lieku ľutujú, iní priznávajú, že ho kupovali len kvôli vlastnej propagácii, aj keď ho v skutočnosti nepotrebovali. Napríklad samotné Kardashianky majú samé o sebe dobrú postavu, Ozempic ich mal len držať s trendom. Konkrétne Khloé priznáva, že sa lieku vyhla a jedinou zmenou na jej postave je aktuálne ofina.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako spoznať dobrý med už na pohľad? Pozor na obchodné triky, takto kúpite vždy kvalitný!

Liek je razom nedostupný a nestíha sa vyrábať

Spomínaný Americký register pre liečivá už zaradil Ozempic aj Wegovy medzi desať liekov s najhoršou dostupnosťou na trhu. To neplatí len o trhu v Amerike, ale aj v iných kútoch sveta. „Za prerušovanie dodávok Ozempicu môžu kombinácia neuveriteľného dopytu spojená s celkovými globálnymi obmedzeniami na strane ponuky,“ informuje americká F.D.A.

Spoločnosť vyrábajúca Ozempic zvýšila svoju výrobu, no aj tak nestíha pokrývať svetový dopyt. Údajne je však „na dobrej ceste“. Liek je v Amerike na predpis a preto sa začalo šepkať aj o podplácaní lekárov, aby ho pacientom predpísali. Objednať s receptom sa dá aj online. Ak už ho niektorí aj kupovali, tak v obrovskom množstve. Mnohé americké magazíny spomínajú aj obchodovanie s týmito liekmi.

New York Times ďalej informuje o obavách lekárov. Tí tvrdia, že liek bude verejnosť vnímať ako „bežný“ a nie „určený pre diabetikov“. Môže nastať situácia, keď ľudia prestanú o Ozempicu a jeho obdobách uvažovať ako o kritických liekoch proti cukrovke a stane sa z neho liek proti obezite.

Vedľajšie účinky

Ozempic nie je liek pre každého. Informuje o ňom aj databáza ADC, ktorá na svojom webe píše: „Tento liek sa neodporúča deťom a dospievajúcim mladším ako 18 rokov, nakoľko bezpečnosť a účinnosť v tejto vekovej skupine neboli doteraz stanovené. Ak teraz používate, alebo ste v poslednom čase používali, či práve budete používať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi, lekárnikovi alebo zdravotnej sestre.“

Dávka lieku závisí najmä od toho, akú hladinu cukru v krvi máte. Dávkovanie je jedenkrát týždenne. Vedľajšie účinky tohto lieku sú rozdelené do troch kategórii:

  • Časté (menej ako 1 z 10 osôb): nevoľnosť, hnačka, nízka hladina cukru v krvi, častejšie vracanie.
  • Menej časté (menej ako 1 zo 100 osôb): zápal pankreasu, bolesť žalúdka.
  • Zriedkavé (menej ako 1 z 1000 osôb): alergické rekcie, napríklad problémy s dýchaním, opuchy tváre, pier a jazyka, problémy s prehnaním, zrýchlený tep srdca.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Užívanie antibiotík: Viete, kedy tieto lieky pomáhajú a kedy vám môžu skôr uškodiť?

Ak sa pacientovi znížil podiel cukru v krvi, lekár spravidla predpisuje inú dávku, pripadne odporučí iný liek. Užívanie lieku, akým je napríklad aj Ozempic, rozhodne neberte na ľahkú váhu a ak aj uvažujete nad jeho užívaním, poraďte sa so svojim lekárom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Boa Xin (@buy_ozempic_for_weight_loss)

Ozempic a Slovensko

Aj na Slovensku je liek dostupný a zaregistrovaný od roku 2018. Vydáva sa však na lekársky predpis a radí sa medzi antidiabetiká, nakoľko obsahuje aj inzulín. V tomto prípade jeho vydanie hradia všetky tri zdravotné poisťovne a ich doplatok pri 1 miligramovom balení je 83 eur. Dávky, ktoré chodia na náš trh, pochádzajú z Dánska.

Hľadali sme ho aj na weboch komerčných slovenských lekárni a takmer všetky ho ponúkajú skladom v predajniach aj v eshope. Všetky z nich dodržiavajú zákon a vydajú vám ho len na základe lekárskeho predpisu. Slovenské celebrity ani bežní ľudia ho vo veľkom u nás nekupujú. Buď nás trend rýchleho chudnutia diabetickými liekmi obišiel alebo sa táto vlna k nám ešte len dostane.

Dôležité je nepodliehať nátlaku. Ak nájdete na internete výzvu, v ktorej sa budú vaši priatelia, známi alebo úplne cudzí ľudia chváliť skvelými postavami, uvedomte si, že Ozempic nemusí byť za ich výsledkami v chudnutí. Ak aj je, rozhodne si nechcete prejsť podobným procesom. Dávka robí drogu a preto sa s liekmi nikdy nezahrávajte a ak ste neistý, obráťte sa v prvom rade na odborníka.

Boli by ste ochotní užívať takýto liek pre diabetikov len aby ste schudli?

 

Zdroj: plnielanu.sk, variety.com, vanityfair.com, nytimes.com, newsweek.com, registratcorp.com, adc.sk, liekinfo.sk
Odporúčame