Užívanie antibiotík: Viete, kedy tieto lieky pomáhajú a kedy vám môžu skôr uškodiť?

antibiotiká

Doba liečby antibiotikami sa nemá predlžovať ani skracovať (Zdroj: Freepik/jcomp)

Doba liečby antibiotikami sa nemá predlžovať ani skracovať. Medzi dávkami lieku je potrebné dodržiavať predpísané časové odstupy. Upozornilo na to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Nesprávne užívanie antibiotík podľa neho spôsobuje ich neúčinnosť.

Keď antibiotiká predstavujú hrozbu

Poukázalo, že antibiotická rezistencia môže ohroziť zdravie ľudí, a to najmä seniorov, detí či onkologických pacientov. „Môže skomplikovať niektoré operácie. Zvyšuje sa riziko, že čoskoro nebudeme mať účinné antibiotiká,“ priblížilo.

Bez predpisu lekára ich nedostanete

Antibiotiká sa majú podľa rezortu užívať iba v prípade, ak ich predpísal lekár. „Potrebu liečby antibiotikami posúdi ošetrujúci lekár – sú vo forme tabliet, kapsúl, sirupov, mastí, suspenzií, kvapiek do nosa, očí, uší, krémov a injekcií,“ ozrejmil. Upozornil, že antibiotiká nemôžu pacienti dávať iným osobám.

Proti vírusom vám bojovať nepomôžu

Ministerstvo tiež pripomenulo, že antibiotiká sa využívajú na liečbu bakteriálnych infekcií a nie sú účinné proti vírusom. Pred ich použitím je podľa neho potrebné prečítať si písomnú informáciu. V prípade nejasností odporúča obrátiť sa na lekára či lekárnika. „Ak sa váš zdravotný stav nezlepší ani po štyroch dňoch užívania antibiotika, kontaktujte svojho lekára,“ dodalo.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame