Kôrnatenie tepien môže zlepšiť zmena životného štýlu: Ktoré faktory riziko vzniku naopak zvyšujú?

starší muž a žena cvičia vonku

Pohyb a zdravá strava znížia riziko vzniku aterosklerózy (Zdroj: Freepik/wirestock)

Kôrnatenie tepien, čiže ateroskleróza, sa rozvíja pomaly a postupne sa zhoršuje. Jej vývin sa ale dá ovplyvniť eliminovaním fajčenia, dostatočným pohybom a zdravým stravovaním. Poukázala na to primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Ivana Šoóšová.

„Mechanizmom vzniku aterosklerózy je ukladanie tukových častíc do strany tepny. Tie na nej tvoria povlak, ktorý môže prasknúť, čo vyvolá nasadenie krvných doštičiek na poškodené miesto. Časom sa prietok cez tepny zmenšuje, tepna sa zužuje, až sa môže celkom uzatvoriť,“ ozrejmila. Kvôli zúženiu tepny sa v nej znižuje prietok krvi a orgán, ktorý zásobuje, nemá dostatok živín a kyslíka na svoju činnosť. Podľa odborníčky býva najviac devastujúce poškodenie artérií srdca, mozgu, obličiek a ciev dolných končatín.

K vzniku aterosklerózy prispieva viacero rizikových faktorov. Tie, ktoré sa ovplyvniť nedajú, sú genetika, pohlavie a zvyšujúci sa vek. Medzi ovplyvniteľné rizikové faktory patrí fajčenie, nedostatok pohybu, spánku, zlé stravovacie návyky, obezita a tiež rôzne iné diagnózy, ako cukrovka, vysoký krvný tlak a porucha metabolizmu tukov.

Podľa Šoóšovej je pre znižovanie rizika aterosklerózy najdôležitejšie eliminovať fajčenie a udržiavať hladinu tukov v krvi v zdravom rozmedzí. „To môžeme ovplyvniť vyváženou stravou a dostatočným pohybom, minimálne 150 (optimálne 300) minút týždenne,“ vysvetlila.

V strave treba obmedziť príjem nasýtených mastných kyselín, teda tučného mäsa a mäsových výrobkov či masla. Zaraďte do nej viac nenasýtených tukov, ktoré sa nachádzajú v orechoch, semienkach a rybách. V správnom jedálničku by nemalo chýbať väčšie množstvo zeleniny, ovocia a strukovín, a zároveň celozrnných výrobkov a kvalitného chudého mäsa. Nemenej dôležitý je aj dostatočný pitný režim. „Ak uvedené režimové opatrenia nestačia, na adekvátnu kontrolu hladiny cholesterolu je nevyhnutné užívať lieky,“ dodala.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame