Ako spoznať dobrý med už na pohľad? Pozor na obchodné triky, takto kúpite vždy kvalitný!

Med ako vybrať

Poradíme vám, ako vybrať správny druh medu (Zdroj: GettyImages)

Slovensko je krajina, ktorá produkuje veľmi kvalitné medy. Môžu za to jednak veľmi prísne normy, ktoré musia naši výrobcovia dodržiavať, ale aj pravidlá dovozu. Napriek tomu sa na pultoch často objavujú aj menej kvalitné výrobky, ba dokonca zmiešaniny. Ako vybrať med, aby ste mali istotu, že je kvalitný, zdravý a od poctivého slovenského výrobcu?

V článku sa dočítate:

Medy podľa druhu

Existuje viacero druhov medov, pričom všetky sa vyrábajú aj na Slovensku. Čo ich odlišuje?

Lesný

Lesný med sa označuje aj ako medovicový. Ide o najvyhľadávanejší druh u nás aj v okolitom zahraničí. Obsahuje nektár z lesných plodov, napríklad z černíc, malín či lúčnych kvetov. Navyše sa v ňom nachádza aj medovica stromov, prevažne z oblastí listnatých alebo zmiešaných lesov.

Vďaka rastlinnému farbivu a miazge je na pohľad najtmavší a obsahuje veľa minerálov. Vhodný je aj do pečenia a cesto navyše zafarbí do hneda. Dobrému lesnému medu musí dopriať aj počasie, nie každý rok sa totiž zadarí.

Výhody: antibakteriálne a protizápalové účinky, zdroj antioxidantov, účinkuje proti starnutiu pleti

Konzumácia: vhodný je do nápojov (do mlieka aj do kávy), k syrom, do šalátov, jogurtov a dezertov, aj pre alergikov a astmatikov

Kvetový

Kvetový med patrí k najrozšírenejším. Pochádza z nektáru kvetov a liečivých rastlín. Môže obsahovať aj peľové zrná, ktoré sa však neodporúčajú deťom. Na pohľad ho rozpoznáte aj vďaka jeho pomerne bledej farbe.

Môže byť jednodruhový (z jedného druhu rastliny) alebo viacdruhový. Obsahuje len jednoduché cukry, teda glukózu a fruktózu. Mali by ste ho mať vždy v domácnosti, nakoľko sa hodí takmer k čomukoľvek.

Výhody: obsahuje vitamíny B1, B2 a C, pomáha tráviacej sústave, zdržuje pokožku mladú, znižuje zápal (aj pri popáleninách)

Konzumácia: priame konzumovanie z lyžičky, varenie a pečenie každého druhu, vhodný napríklad na hrianky, do omáčky, na zmrzlinu či palacinky, k ovociu, do pečenia

Lipový

Aj lipový viete bystrým okom spoznať na pohľad – má zlatú farbu a je veľmi číry. Vyrobený je, ako jeho názov napovedá, z nektáru lipy malolistej. Má rovnako príjemnú vôňu aj chuť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Plánujete zatepliť dom? Prečítajte si, koľko vás to bude stáť, aj akým chybám sa vyhnúť

Aj keď sa dlho udržuje tekutý, po skryštalizovaní má drapľavú konzistenciu a farbu zmení a krémovú. Je výborný najmä ako dochucovadlo do tradičného lipového čaju. Považuje sa za jeden z najkvalitnejších včelích produktov.

Výhody: vhodný pri problémoch s nespavosťou, upokojuje nervový systém, pomáha pri bolesti hrdla a kašlaní, posilňuje imunitu a pomáha pri rýchlejšom hojení rán, používa sa aj v kozmetických prípravkoch

Konzumácia: odporúča sa každé ráno jedna lyžička lipového medu nalačno, vhodný do mlieka alebo do čaju aj do sladkých raňajok (napríklad do cereálií či palaciniek)

Agátový

Na pohľad vyzerá agátový med podobne ako lipový, no jeho farba sa viac podobá na zmes zlatej a zelenej. Vyrába sa z nektáru agátových kvetov. Nakoľko má veľmi vysoký obsah fruktózy, skryštalizuje zo všetkých druhov medov ako posledný.

Agátový med je veľmi ľahko stráviteľný, má lahodnú chuť a považuje sa za jeden z najkvalitnejších, čomu odpovedá aj jeho jednotková cena. Ide o prírodné sladidlo, ktorým nepokazíte žiadne jedlo, ktoré chcete dosladiť.

Výhody: upokojuje, zlepšuje krvný obeh, má dezinfekčné účinky, zmierňuje príznaky prechladnutia a chrípky, vhodný aj pre dojčatá a seniorov

Konzumácia: je špecifický neprebíjaním ostatných chutí a preto sa často sa pridáva do jogurtov či do zmrzliny, no sladiť ním môžete aj teplé nápoje

Repkový

Repkový med je jeden z prvých, ktorý v novej sezóne vznikne. Je zložený z kombinácie nektáru repky olejnej (ktorá v tom čase kvitne) a iných nektárov ovocných stromov. Nakoľko má vysoký obsah glukózy, veľmi rýchlo skryštalizuje.

Rozoznáte ho aj vizuálne – má totiž najbledšiu, v niektorých prípadoch až špinavobielu farbu. Repkový ako jediný obahuje alkaloid bazicín, ktorý má protirakovinotvorné účinky. Mnohí ho preferujú aj kvôli jeho nie príliš sladkej chuti.

Výhody: vhodný proti zimnici, lieči obličky, deťom (starším ako jeden rok) sa podáva pre lepší vývin kostí, znižuje cholesterol, má najnižší obsah sacharózy zo všetkých druhov medov

Konzumácia: je prírodným sladidlom a preto ho môžete použiť takmer všade – do pečenia, na šalát aj do nápojov (maximálne denná dávka sú štyri čajové lyžičky)

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Zastrihávač, ktorý holí oboma smermi a nevynecháva chĺpky: Tomuto modelu k dokonalosti veľa nechýba

Jedľový

Jedľovému medu sa hovorí aj horský. Nakoľko ho včely zbierajú z ihličnatých stromov (najmä z jedlí), je veľmi vzácny. Obsahuje veľké množstvo minerálov a má veľmi výraznú chuť aj vôňu.

Podobne ako lesný med, aj jedľový má tmavú farbu kvôli prítomnosti nektáru zo stromov. Na rozdiel od ostatných druhov medu sa nepridáva do pečenie ani do nápojov. Priamo sa konzumuje lyžičkou, prípadne si ním môžete potrieť oblátky.

Majiteľka špecializovanej predajne Alena z obchodíku v okolí Bratislavy nám poradila: „Niektoré medy, najmä kvetové, môžu obsahovať zrná kvetov. U niektorých vyvolávajú alergickú reakciu. Ide ale len o medy z dovozu, medy vyrobené na Slovensku by nemali vyvolať alergickú reakcie ani v prípade, že sa v ňom zrná nachádzajú.“

Taktiež sme sa jej spýtali aj na povestné medové zuby: „Nie, je to len mýtus. Povedala by som, že je to práve naopak. Nakoľko medy obsahujú protizápalové zložky, ich pravidelnou konzumáciou môžeme kazeniu zubov zabrániť. Stačí dodržiavať odporúčané množstvo, pretože med skutočne obsahuje veľa cukrov, aj keď prevažne prírodných,“ dodáva Alena.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Včelárstvo Adonis (@vcelarstvo_adonis)

Na čo si dať pozor

Vybrali sme päť základných parametrov, ktorý by ste si počas kupovania medu mali všímať. To, samozrejme, platí v prípade, že kupujete v obchodoch či supermarketoch, kde nemáte garanciu kvality pri každom jednom výrobku.

Pôvod

Slovenské normy sú veľmi prísne a preto slovenskí včelári produkujú len kvalitné výrobky. Hľadajte označenie krajiny, prípadne sa poraďte s predávajúcim. Svoje urobí aj vyššia cenovka. Nakoľko v zahraničí nie sú tak prísne normy ako u nás, môže sa stať, že med z dovozu obsahuje peľové zrná, na ktoré nás upozornila aj Alena. Slovenské normy sú najprísnejšie v celej Európe.

Označenie

Niektoré medy sú označené jednoducho ako „med“. Ak na taký natrafíte, zbystrite dobre pozornosť. Takto by sa označovať nemal a to platí aj v prípade názvu „slovenský med“. Takýto med totiž nemusí byť vôbec produktom včiel a býva miešaný alebo riedený. Správne označenie by mali byť „včelí med“, pretože len výrobky pochádzajúce od včelára sa tak môžu nazývať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Všetko o dedičskom konaní: Ako spísať závet a za akých podmienok môžete potomkov vydediť?

Farba

Každý druh medu má o niečo odlišné sfarbenie – dočítate sa o ňom v texte vyššie. Dôležité však je pozerať aj na to, aby bol čistý a číry. Spravidla sa snažte vyvarovať lesným medom s príliš bledou farbou alebo kvetovým či repkovým medom s naopak príliš tmavou farbou.

Hustota

Na hustotu sa priamo viaže zloženie medu. Čím je med kvalitnejší, tým je aj hustejší. Vezmite výrobok do rúk a skúste ho prevrátiť dnom nahor. Ak sa preleje príliš rýchlo, zhruba do piatich sekúnd, nie je príliš kvalitný. Čím dlhšie mu to bude trvať, tým hustejší a kvalitnejší med je. Riedke medy sú často riedené vodou.

Zloženie

Každý druh medu má o niečo odlišnejšie zloženie. Všeobecne však platí, že by ste mali sledovať nasledovné hodnoty:

  • Bielkoviny: len minimálne, do pol gramu na 100 gramov medu.
  • Sacharidy: tvoria najväčšiu časť, najlepšie okolo 80 gramov na 100 gramov medu, z toho drvivá väčšina musia byť cukry.
  • Tuky: mali by byť minimálne, do jedného miligramu na 100 gramov medu.
  • Voda: nemala by presiahnuť 20 gramov na 100 gramov medu.

Med od poctivého včelára

Ak hľadáte poctivého včelára na internete, máme pár rád, ako nenaletieť špekulantom. Sledujte pozorne jeho profil a údaje, ktoré o ňom prehliadač nájde – ak ide o anonym a súkromnú osobu, pravdepodobne to nie je včelár. Hľadajte poctivú firmu so serióznym webom, prípadne profilom na sociálnych sieťach a skutočnou adresu dohľadateľnou cez satelitné mapy.

Znakom predajcov alebo falošných výrobcov je aj dostupnosť výrobkov počas celého roka,“ prezradila nám Alena. „Ak ponúkajú napríklad lesné medy v čase znášky, nebudú priamymi pestovateľmi, nakoľko tí už svoje zásoby predali. Med je sezónny tovar, aj keď v obchodoch sa nachádza po celý rok. Napríklad horský med sa zbiera pokojne aj päť rokov, takže ak ho niektorý predajca má, kým desať iných nie, pravdepodobne nepôjde priamo aj o výrobcu.“

Ako často konzumujete med?

 

Zdroj: plnielanu.sk, vceliakralovna.sk, liecivimed.sk
Odporúčame