Plánujete zatepliť dom? Prečítajte si, koľko vás to bude stáť, aj akým chybám sa vyhnúť

Zateplenie domu

Zateplenie domu zníži vaše náklady na energie (Zdroj: GettyImages)

Zatepľovanie a obnovu rodinného domu začína riešiť čoraz viac ľudí. Zateplený dom má množstvo výhod, no mali by ste myslieť na to, že peniaze nepôjdu len na materiál a na prácu majstrov. Takýto krok si dobre naplánujte a skontrolujte, či máte všetky potrebné dokumenty – projekt síce nie je nutnosťou, no jeho vyhotovenie vám dá istotu šetrenia energií.

V článku sa dočítate:

Prečo zatepľovať?

Niektorí si zatepľovanie spájajú len s estetickosťou rodinného domu. Ide však predovšetkým o funkčné a praktické riešenie. Zateplený dom lepšie izoluje a teplo neuniká cez steny. V lete sa zase, naopak, neprehrieva interiér. Podľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry uniká cez nezateplené steny približne 20 – 30 % tepla v závislosti od veľkosti stien či orientácie na svetové strany.

Praktickosť zatepľovania spočíva v teplejšom interiéri. Nezateplené steny sú z vnútornej strany počas zimných mesiacoch chladné a zateplenie zaručí, že nebudú chladnejšie o viac ako 5 °C. Vonkajšie murivo je taktiež chránené pred počasím, napríklad silným lejakom či vetrom.

Zatepľovanie je aj záležitosťou samotnej hodnoty domu. Do nej sa po zateplení nezarátavajú len náklady spojené so zatepľovaním, ale aj s následnou úsporou energií. Dom tak môže vďaka zatepleniu nabrať na hodnote rádovo tisíce až desaťtisíce eur.

Koľko vás bude zatepľovanie stáť?

Presnú cenu zatepľovania vášho domu vám do eura neprezradia zrejme ani odborníci. Na lepší odhad je potrebné si vyrátať, koľko metrov štvorcových vonkajšieho obvodu chcete pokryť, aký materiál použijete, ako rýchlo to potrebujete (koľko pracovníkov bude zatepľovať) či výšku stavby (teda cena za vypožičanie lešenia). Nezabúdajte ani na lokalitu, v ktorej žijete.

Ceny materiálov v poslednom roku narástli asi o polovicu, no k materiálom je nutné zarátať aj prácu robotníkov a ďalších ľudí (napríklad projektanta). V priemere sa dnes ceny zateplenia pohybujú medzi 35 – 50 eur za meter štvorcový, v prípade projektu aj do 60 eur. Záleží od druhu materiálu a potrebnej hrúbky. V cene je zarátaný materiál aj práca. Firmy vám zvyčajne ponúknu aj online kalkulačku, kde si cenu viete zistiť presnejšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vážna choroba pľúc prichádza po špičkách, postupne strácate dych: Ohrozené sú tieto skupiny

Projekt Obnov dom z Plánu obnovy, o ktorom sme písali aj my, priemernú cenu materiálu a práce za meter štvorcový zateplenia obvodového plášťa aktuálne odhadol na 75 eur (pre štandardnú skupinu žiadateľov).

Zatepľovanie novostavby a staršieho domu

Žiadny zákon vám neprikazuje zatepľovať starší dom. Napriek tomu do toho mnohí ľudia idú. Tomuto rozhodnutia však predchádza mnoho prípravných prác, v prvom rade ostránenie tepelných mostov. Problémom môžu byť aj praskliny, ktoré je pred zateplením nutné odstrániť. Steny staršieho domu je potrebné očistiť – najmä od mastnosti, prípadne rias. Ak plánujete zatepľovať starší dom, určite si prečítajte viac aj o dotácii od štátu, ktorú môžete dostať. Viete vďaka nej ušetriť tisíce eur.

Pri novostavbách je to iné. Budovy, ku ktorým bola podaná žiadosť o stavebné povolenie po 31. decembri 2020 už musia spĺňať energetickú triedu A0. A tie viete dosiahnuť aj s jednovrstvovou obvodovou stenou, pri správnej kombinácii stavebného materiálu, tvaru domu, orientácie na svetové strany, riadeného vetrania či použitia obnoviteľných zdrojov energie. Ak by sa novostavba predsa len zatepľovala, práce pôjdu určite jednoduchšie ako pri starom dome.

Pred zateplením

Zatepľovanie začnete obhliadkou domu a spomínaným nachádzaním prasklín a vlhkosti alebo mastnoty na murive. Pri uvažovaní, ktorý materiál je pre vás najlepší a či pri zatepľovaní porozmýšľať aj napríklad o výmene okien sa poraďte s projektantom, prípadne firmou, ktorá vám bude zatepľovať.

Projektant poradí

Projekt zatepľovania nie je nutnosť. Projektant vám však presne navrhne nielen materiál, ale aj hrúbku, životnosť, možnú úsporu energií a iné detaily. V prípade, že chcete získať dotáciu na zatepľovanie, projektová dokumentácia vrátane potvrdenia o energetickej úspore pred a po zateplení je nutnosťou.

Projekt oceníte aj preto, že nezávislý projektant vie presne odporučiť celý postup. Zoznam projektantov nájdete na informačnom portáli Slovenskej komory stavebných inžinierov.

Stavebný dozor

Človek nie je neomylný a to platí aj pre majstrov a firmy. Preto odporúčame pouvažovať aj nad stavebným dozorom. Ak dom zatepľuje firma, nie je zo zákona potrebný, no ak zatepľujete svojpomocne, legislatíva ho vyžaduje.

Dozor zabezpečí, že počas zateplenia nepríde k chybám a aj keď nie je zadarmo, budete mať istotu v podobe kvalitné zateplenia. Stavebné povolenie na vykonanie zateplenia zvyčajne nepotrebujete. Aj keď ide o zásah do stavby, podľa zákona je viac-menej len vizuálny. Výnimkou je ak, zateplenie chcete spojiť s výmenou okien alebo dverí, avšak otvorovým konštrukciám plánujete zmeniť umiestnenie alebo zväčšiť ich veľkosť a zasahovať do nosných konštrukcií. Vtedy stavebné povolenie potrebujete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Medzi starými ľuďmi rastú prípady demencie: Akými krokmi znížite riziko ochorenia?

Viac cenových ponúk

Určite nestavte všetko len na prvú stavebnú firmu, ktorá vám spraví ponuku. Zatepľovanie nie je lacná záležitosť a tak ako porovnávate ceny produktov či potravín, porovnajte aj cenu zatepľovania. Každá firma vám ju vyráta trošku inú. Netvrdíme, že musíte siahnuť po tej najlacnejšie ponuke, no určite zvážte, aký materiál a systémové riešenie vám za danú cenu ponúkajú.

Taktiež si od firiem vždy pýtajte faktúry – o nákupe materiálov aj o práci. Máte na to nárok. V opačnom prípade nemusíte pri nesprávnom zateplení vymôcť peniaze ani dodatočnú náhradu škody, nakoľko nemáte dôkaz o tom, že vám nemenovaná firma zatepľovala.

Čím zatepliť rodinný dom

Na trhu nájdete viacero materiálov, ktorými sa zatepľuje vonkajší obvod sien. Pri výbere tepelnej izolácie sa oplatí pozerať nielen na jej tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj na pridanú hodnotu, ktorú s ňou môžete získať. Medzi najpoužívanejšie patria nasledovné štyri:

  • Biely polystyrén: Jeho výhodou je nízka hmotnosť, jednoduchá manipulácia a pomerne nízka obstarávacia cena.
  • Sivý polystyrén: Má rovnaké výhody ako biely, no je o niečo drahší. Na druhú stranu, stačí vám o niečo tenšia vrstva zateplenia na rovnaký výsledok.
  • Sklená minerálna vlna: Výborne izoluje teplo a zároveň je prírodným materiálom, ktorý je paropriepustný, teda prepúšťa vlhkosť. Tiež nehorí, čím chráni dom pred požiarom a účinne tlmí hluk.
  • Kamenná minerálna vlna: Má rovnaké výhody ako sklená vlna, no na rovnaký výsledok je potrebná o niečo väčšia vrstva.

Hrúbka materiálu

Nezáleží len na samotnom materiáli, aj na hrúbke, akú zvolíte. Uvažovať nad tým, že by ste dom pokryli vrstvou 10 centimetrov je v podstate vyhodenie peňazí. Takáto vrstva rozhodne nechráni pred únikmi tepla. Optimálna izolácia s vyhliadkou na 20 rokov je aspoň 15 centimetrov v prípade bieleho polystyrénu. Sivý polystyrén si vystačí s o 20 % menšou vrstvou. Optimálna hrúbka zateplenie je teda 20 centimetrov bieleho a 16 centimetrov sivého polystyrénu. Minerálna vlna je na tom s hrúbkou podobne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prezúvanie auta na zimné pneumatiky má pravidlá: Zistite všetko, čo potrebujete vedieť!

Dajte si však pozor, pretože nie je jedno, aký dom zatepľujete. Klasické murované domy, napríklad z pálenej tehly, majú horšiu izoláciu. Takéto domy majú zvyčajne obvodové múry hrubé do 30 centimetrov. V tomto prípade odporúčame zvoliť až 25- centimetrovú izoláciu. Pri polystyréne máte možnosť aj 30-centimetrovej hrúbky.

Svojpomocné zatepľovanie

Ak chcete ušetriť peniaze za stavebnú firmu, dom si viete zatepliť aj sami. Stačia k tomu šikovné ruky a vedomosť o technologických postupoch. Zatepľujte len od jari do jesene, stavebné práce sa totiž nesmú vykonávať v čase, kedy teplota klesne pod 5 °C alebo výdatne prší. V lete si dajte pozor na to, že fasádu treba chrániť pre slnečným žiarením (najmä sivý polystyrén) a taktiež pred letným lejakom (najmä minerálnu vlnu). V oboch prípadoch pomôže napríklad nepremokavá difúzna fólia, ktorá sa upevňuje na lešenie.

Určite neodporúčame svojpomocne zatepľovať viacposchodový rodinný dom a to jednak z časovej náročnosti aj z hľadiska bezpečnosti. Firme trvá zateplenie domu približne jeden až dva mesiace, záleží od veľkosti stavby, počtu robotníkov či od počasia. Sami by ste popri práci nemuseli stihnúť zatepliť väčší dvojposchodový dom ani za pol roka.

Po zateplení

Po zateplení vás ešte čaká posledná finálna fáza a tou je fasáda. Na jej farbu myslite vopred. Tmavšie povrchy, ako aktuálne veľmi moderná tmavosivá farba, priťahujú viac slnečného žiarenia. To môže mať za následok vyššie riziko skoršieho poškodenia v podobe trhlín. Ak chcete mať tmavú fasádu, myslite vopred na výstuž zateplenia, ktorá však navýši aj rozpočet.

Najlepšou voľbou je bledšia farba, prípadne jemne sivá či biela. Dodáva domu síce neutrálny nádych, no máte menšie riziko poškodenia. V prípade, že uvažujete nad obkladom, napríklad kameňom, povedzte o tom majstrom ešte pred zatepľovaním. Pokiaľ ide o ľahký obklad, ktorý si nevyžaduje špeciálnu konštrukciu, v miestach lepenia použijú hustejšie kotvenie. Budete tak mať istotu, že vám po čase zateplenie pod ťarchou obkladu nespadne.

Máte zateplený dom?

 

Zdroj: plnielanu.sk, vsetkoozatepleni.sk, urobsisam.sk, epssr.sk, asb.sk
Odporúčame