Záhrada je živý organizmus. Počas roka sa pravidelne mení v prirodzených cykloch a naším cieľom je, aby bola čo najdlhšie plná kvetov, farieb, tvarov a celkovo takzvanej zelenej hmoty, ktorá je jej nemenným základom. Vďaka tejto hmote potom výraznejšie vyniknú napríklad aj trvalky, ktoré treba umiestniť na presne vytypovaných miestach, aby si nekonkurovali, ale sebavedomo ukázali svoju krásu. Existuje niekoľko druhov trvaliek a vždy sa dajú vybrať také, ktoré sa hodia do každej záhrady. Spoločne sa pozrieme na to, ako trvalky vybrať a ako si založiť krásny záhon.
V článku sa dočítate:
- Čo sú trvalky?
- Ako pristupovať k zakladaniu trvalkového záhona v záhrade?
- 5 bodov zakladania trvalkového záhona
- Ktoré trvalky vysádzať na slnečné miesto?
- Ktoré trvalky vysádzať na tienisté miesto?
Čo sú trvalky?
Už podľa názvu je jasné, že ide o trvalé druhy rastlín. Každý druh má však svoju životnosť a ani trvalky nevydržia v jednom záhone trvale a roky. Niektoré vydržia 3 roky, iné pokojne aj 20 rokov. Dĺžku ich života ovplyvňuje aj miesto, kam ich zasadíme. Líšia sa tiež výškou vzrastu – môžu byť pôdopokryvné, stredne vysoké, ale aj vysoké, vhodné do polotieňa a vlhka, ale aj na slnečné a suché stanovisko.
Sú to v podstate nenáročné rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia kvitnú, rastú, zafarbujú listy a nakoniec prezimujú aj bez väčšej pomoci. Niektorým treba prikryť korene listami, ale väčšina trvaliek si poradí aj bez dodatočných zásahov z našej strany. Trvalky sa do záhrad vracajú svojím životným cyklom rok čo rok. Niektoré sú vždyzelené a ponechávajú si listy aj cez zimu, iné cez zimu odumrú, spia a na jar vytvoria nové výhonky.
Majú tendenciu mať menej kvetov ako letničky, pretože ich energia je vložená do rozvoja silných koreňov, namiesto kvetov a semien. Napriek tomu, tie kvitnúce druhy nás dokážu v určitom čase potešiť záplavou kvetov rôznych farieb, tvarov a vôní, ako napríklad pivónie či levandule. Hoci ich najkrajšie obdobie trvá chvíľu, vložili doň všetku energiu, aby nás potešili.
![ružová pivónia](https://plnielanu.zoznam.sk/wp-content/uploads/2024/10/trvalky-pivonia-1024x682.jpg)
Ako pristupovať k zakladaniu trvalkového záhona v záhrade?
Trendom tvorby moderných záhrad je návrat k prírode a udržateľnosti a pri tomto spôsobe je dôležité dodržiavať niekoľko zásadných princípov. Ekologicky založený trvalkový záhon potrebuje rastliny, ktoré dokážu vydržať nepredvídateľné výkyvy počasia, od extrémneho tepla a sucha až po prívalový dážď. Aj vďaka týmto extrémnym klimatickým podmienkam je starostlivosť o záhradu oveľa náročnejšia, ale príroda nás neustále dokáže prekvapovať. Nie je nezvyčajné, že si dokáže poradiť aj sama a môžeme nájsť celý rad druhov trvaliek, ktoré odolajú náročným podmienkam.
Pri výsadbe prirodzeného trvalkového záhona je cieľom nevytvárať ucelené a ohraničené skupinky jedného druhu, ale ich striedať a vytvoriť výsadby podobné prírode, teda akoby vyrástli náhodne. Takto dostaneme do záhrady premenlivosť, rôzne tvary, vône, farby, ktoré nás budú sprevádzať celým rokom alebo niekoľkými rokmi.
Dôležité je tiež zamerať sa na kombinovanie rastlín s výškou do niekoľkých úrovní a je dobré mať pokryté všetky poschodia záhona. Napríklad kobercové alebo pôdopokryvné trvalky okrem zaplnenia záhona chránia pôdu pred nadmerným vyparovaním vody a minimalizujú množstvo buriny v záhone.
5 bodov zakladania trvalkového záhona
Jeseň je ideálnym obdobím na zakladanie trvalkového záhona, najmä mesiace september a október, prípadne niekedy je možné výsadbu realizovať ešte aj v novembri. Vhodné bývajú aj jarné mesiace, od marca do apríla, všetko však záleží aj na aktuálnych meteorologických podmienkach. Skôr než začneme s výsadbou, je vhodné si uvedomiť, na akom mieste chceme mať trvalkový záhon a na aký účel ho chceme používať. Bude plný okrasných rastlín alebo zvolíme aj úžitkové druhy, ako napríklad bylinky?
1. Zvoľte vhodné miesto a nepodceňujte prípravu pôdy
Plán zakladania záhona sa nezaobíde bez presného určenia vhodného miesta. Malo by to byť prirodzené miesto pre nami zvolené rastliny, aby neboli potrebné veľké dodatočné úkony spojené so zavlažovaním a s prílišným hnojením. Čo sa týka pôdy, vyhýbajme sa používaniu syntetických hnojív a pesticídov. Potrebné živiny pôde dodá kvalitný kompost, ktorý zároveň zlepší štruktúru pôdy. Samozrejmosťou je vypletá pôda a príprava jám len o niečo málo väčších ako koreňový trs rastliny. Zvažujeme typ pôdy, svetelné podmienky, vlhkosť a zároveň aj funkciu, ktorú bude záhon spĺňať. Možno bude lemovať chodník alebo bude rozľahlý a dominantný.
2. Druhy trvaliek vyberajte podľa lokálnych podmienok
Netreba byť špičkovým odborníkom, aby sme si všimli, ktorým rastlinám sa v našom okolí darí a ktorým nie. Takýmto jednoduchým pozorovaním sa vyvarujeme omylov a do záhona zakomponujeme tie druhy, ktoré sú pre naše okolie prirodzené a pôvodné. Tie sú spravidla prispôsobené na lokálne podmienky, lepšie odolávajú chorobám a škodcom a podporujú opeľovače, najmä včely a motýle. Neodporúča sa príliš experimentovať, spoľahlivé rastliny z miestnych druhov tvoria skvelú kostru záhona a môžu kvitnúť jeden druh po druhom počas celej sezóny.
3. Zamerajte sa na kombinovanie trvaliek
V tomto prípade dobre funguje pravidlo odpozorované z prírody. Všímame si, kde rastú trvalky prirodzene v prírode, a doma na záhrade kombinujeme podobne. Napríklad pod brezy dáme rôzne druhy tráv a ku kosodrevinám zase napríklad vresy. Skladbu rastlín kombinujeme podľa času kvitnutia. Trvalky kvitnú priemerne 3 až 6 týždňov a v kvitnutí by sa mali prelínať tak, že jeden druh dokvitá a druhý už začína kvitnúť. V zime zasa záhon budú zdobiť odkvitnuté súkvetia rudbekie a echinacey a zviazané trávy.
4. Do záhona s trvalkami komponujte aj cibuľoviny
V jarnom období dodávajú záhrade správnu atmosféru práve cibuľoviny. Sú skvelou súčasťou trvalkových záhonov a sadia sa práve na jeseň, keď je ideálne obdobie zakladania trvalkových záhonov. Spolu s nimi môžeme vysádzať rôzne druhy cibuliek a na jar, keď sa záhrada ešte len prebúdza k životu, cibuľoviny vyplnia prázdne miesta v záhonoch.
5. Vysádzajte efektívne s cieľom zjednodušenej údržby záhonov
Efektívne vysadené trvalky zjednodušujú údržbu celého záhona. Vhodné je pri zakladaní záhona trvalky zasadiť husto, aby bola čoskoro po výsadbe pokrytá celá plocha, aby sa zamedzilo rastu burín, vyparovaniu vody z pôdy a aby sa vytvorila potrebná mikroklíma. Realitou posledných rokov sú extrémne teplé a suché letá a tomu treba záhon prispôsobiť. Nástielka je nevyhnutnosťou. V lete chráni pred vyparovaním vody a v zime pred mrazom. Používame mulčovaciu kôru, opadané listy stromov, slamu alebo drevnú štiepku. Po zakorenení by mala byť údržba relatívne nenáročná, stačí záhon udržať v dobrej kondícii pravidelným prerezávaním a delením trvaliek.
Ktoré trvalky vysádzať na slnečné miesto?
Niektorým trvalkám sa darí na plnom slnku a iné tolerujú aj čiastočný tieň. Dôležité je, aké miesto ste vybrali na svoj trvalkový záhon. Podľa jeho polohy a dĺžky slnečného žiarenia na ňom by ste mali zvoliť ideálne rastliny.
- Plné slnko – znamená 6 a viac hodín priameho žiarenia
- Čiastočne slnečné alebo tienené – znamená 4 až 6 hodín priameho žiarenia
- Plný tieň – znamená menej ako 4 hodiny priameho žiarenia
1. Krásnoočko (Coreopsis grandiflora)
2. Margarétka (Leucanthemum)
3. Ľaliovka (Hemerocallis)
4. Rudbekia (Rudbeckia)
5. Kokarda (Gaillardia)
6. Echinacea (Echinacea)
7. Klinček (Dianthus)
8. Nevädza (Centaurea)
9. Gaura (Gaura)
10. Iberka (Iberis)
Ktoré trvalky vysádzať na tienisté miesto?
Ak v budúcom záhone prevláda tieň, či už ho tvorí prirodzene okolitý strom, alebo blízko stojaca budova, bude sa na ňom páčiť najmä rastlinám, ktoré nevyžadujú niekoľkohodinové priame slnečné žiarenie. Naša voľba trvaliek na tienisté stanovisko by bola napríklad takáto:
1. Hosta (Hosta)
2. Astilba (Astilba)
3. Srdcovka (Dicentra)
4. Čemerica (Helleborus)
5. Papradie (Polypodiopsida)
6. Chochlačka (Corydalis)
7. Hluchavka (Lamium)
8. Alchemilka (Alchemilla)
9. Bergénia (Bergenia)
10. Vojnovka (Polemonium)
Samozrejme, trvalky môžeme deliť na viacero rôznych druhov. Medzi voňavé patria napríklad levanduľa (Lavandula), perovskia (Perovskia), agastache (Agastache), monarda (Monarda) či rebríček (Achillea). Mnohé z týchto voňavých druhov dobre znášajú výrazné sucho, čo sa hodí počas horúcej letnej sezóny. Ak by ste záhrade chceli dopriať viac vidieckeho vzhľadu, zvoľte napríklad orlíček (Aquilegia), lupíniu (Lupinus) alebo topoľovku (Alcea). Podoba modernej záhrady má svoje čaro, netreba sa báť do nej vniesť niekoľko vidieckych trvaliek.
Zdieľať na