Začala sezóna zlodejov: Takto ochránite svoj bicykel pred krádežou

Zámok na bicykel

Poradíme vám, ako ochránite svoj bicykel pred zlodejmi (Zdroj: GettyImages)

Konečne tu opäť máme leto, ktoré praje cyklistom a potulkám na dvojkolesových tátošoch. Nie je nič lepšie, ako vysadnúť na bicykel a užiť si výlet s rodinou či priateľmi. S letom však prichádza aj sezóna zlodejov. Na Slovensku sa každoročne ukradnú tisícky bicyklov a čím drahšie ich kupujeme, tým sú pre zlodejov zaujímavejšie.

Otázkou je, čo sa s tým dá robiť. Je možné riziko krádeže bicykla minimalizovať? Alebo dokonca existuje spôsob, ako zlodejom jeho odcudzenie znemožniť? Prinášame vám tipy, ako ochrániť svoj majetok a na čo si dávať pozor, aby ste sa zo svojho bicykla mohli naďalej len radovať.

Na mieste záleží

Vyhnite sa odloženiu bicykla na tmavom a málo frekventovanom mieste. Zlodej chce pútať čo najmenšiu pozornosť a nechce byť nikým vyrušený, takže sa snažte bicykel „parkovať“ na dobre osvetlených a rušných miestach, kde je šanca, že si podozrivého niekto všimne. Najideálnejšie je odkladať bicykel do zabezpečenej miestnosti alebo do parkovacieho domu. Pomôcť môže aj umiestnenie bicykla do záberu bezpečnostnej kamery, ak je taká možnosť.

Buďte nenápadní

Možno sa budete čudovať, ale aj vyše zvyky a rituály môžu pritiahnuť pozornosť zlodeja. Zvyknete všetko dávať na sociálne siete? Pochváliť sa novým bicyklom je, samozrejme, príjemné, no nikdy neviete, kto sleduje váš profil. Dobre preto zvážte, kde a komu publikujete fotografie svojho bicykla! Problémom môže byť aj každodenná rutina, ktorú dodržiavate. Ak parkujete bicykel vždy v rovnakom čase na rovnakom mieste, zlodejovi tým môžete uľahčiť prácu. Minimálne sa mu bude ľahšie predvídať a lepšie sa na krádež pripraví.

Bicykel si registrujte

Na Slovensku a v Česku možno svoj bicykel registrovať do systému CEREK (Centrálny register bicyklov), ktorého hlavnou myšlienkou je prevencia bicyklov proti krádeži. Jednoduchou registráciou online alebo u partnerov (mestská polícia, Polícia SR, autorizované obchody a turistické kancelárie) dosiahnete umiestnenie vášho bicykla do celoeurópskeho registra. Cieľom projektu je preventívne ochrániť čo najviac bicyklov proti zlodejom a maximálne im skomplikovať odpredaj ukradnutého bicykla. Každý bicykel má totiž jedinečné výrobné číslo, pomocou ktorého ho možno okamžite identifikovať a v prípade registrácie dohľadať právoplatného majiteľa.


Mohlo by vás zaujať: Na bicykel nie je nikdy neskoro: Dostaňte sa do formy na dvoch kolesách


Poistite sa

Na bicykle síce neexistuje povinné zákonné poistenie, mať svojho dvojkolesového tátoša poisteného sa však určite oplatí. Najmä ak patrí k tým drahším a luxusnejším. Poisťovne ponúkajú aj rôzne kombinované produkty ako poistenie domácnosti či cestovné poistenie s krytím bicykla. Pred uzavretím poistky si však dôkladne preštudujte podmienky, napríklad akú ochranu bicykla poisťovňa požaduje, aby ste nakoniec nezostali bez poistného plnenia.

Odstráňte odnímateľné časti

Zlodejov nemusí zaujímať len samotný bicykel, cenu pre nich majú aj mnohé komponenty na bicykli. Aby ste neprišli napríklad o cyklocomputer alebo batérie do elektrobicykla, zoberte si ich pri zamykaní bicykla so sebou, alebo ich dodatočne zabezpečte.

Stavte na inteligentné technológie

Pri naozaj hodnotnom bicykli by ste mali vsadiť na kvalitné technológie. Napríklad na GPS lokátor, ktorý vyzerá ako bežné svetlo na bicykel. Alebo na alarm, ktorý odošle správu do vášho mobilného telefónu.

Nie je zámok ako zámok

Zabezpečenia bicykla zámkom sme si nechali nakoniec, no rozhodne nie preto, že by to bolo nepodstatné. Práve naopak, kvalitný zámok je alfou a omegou ochrany bicykla pred krádežou. Nie je však úplne jednoduché vybrať ten najvhodnejší, preto je dobré trochu sa v problematike zorientovať.

U-zámky: patria medzi najbezpečnejšie. Vyrobené sú z tvrdenej ocele a na ich prerezanie zlodej potrebuje elektrickú uhlovú brúsku. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a cena. U-zámok je možné skombinovať s prídavným oceľovým lankom a tým jeho bezpečnosť ešte zvýšiť.

Reťazové zámky: v bezpečnosti obsadzujú druhé miesto. Čím hrubšie majú oká reťaze, tým je reťaz bezpečnejšia, zároveň sa  zvyšuje jej hmotnosť. Tenké retiazky bicykel príliš neochránia, hrubé reťaze z tvrdenej ocele ale dajú zlodejovi poriadne zabrať.

Skladacie zámky: poskytujú vyššiu bezpečnosť a zároveň sú ľahko prenosné. Diely skladacích zámkov sú takisto vyrobené z tvrdenej ocele a prepíliť ich ručnou pílkou zaberie veľa času. Podobne ako u reťazových zámkov, stupeň bezpečnosti sa zvyšuje s priemerom oceľových článkov.

Lankové zámky: sú skladné a lacné, zároveň ale aj najmenej bezpečné. Prestrihnutie oceľového lanka zvládne zručný zlodej ľavou zadnou, stačia mu veľké nožnice alebo pílka. Nie všetky lankové zámky však musia byť zákonite ľahko zdolateľné – pancierové majú oceľové lanko chránené prstencami z tvrdenej ocele a ich prestrihnutie či prerezanie je tak podstatne náročnejšie.

Rámové zámky: bývajú pevne pripevnené k rámu bicykla a ich nevýhodou je, že uzamknú len zadné koleso. Ideálne je preto skombinovať ich s oceľovým lankom, ktoré sa upína do rámového zámku a bicykel upevní o pevný bod, aby ho zlodej nemohol odniesť.

Náš tip: Nestačí len vybrať správny zámok, ale bicykel aj správne uzamknúť. Urobiť by ste tak mali o pevný stacionárny objekt, ideálne stĺp lampy alebo strom. Tento objekt by mal byť tak vysoký, aby sa zabránilo vysunutiu bicykla spolu so zámkom. Priestor medzi zámkom a rámom bicykla treba nechať čo najmenší (napríklad reťaz či lankový zámok je vhodné viackrát obtočiť okolo rámu). Keďže ťažšie je zdolať viacero zámkov, použite na bicykel rôzne typy, ktoré je potrebné zdolávať rôznymi nástrojmi. To zlodeja od krádeže zaručene odradí.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame