Všetko o dedičskom konaní: Ako spísať závet a za akých podmienok môžete potomkov vydediť?

Dedenie

Čo všetko by ste mali vedieť o dedení? (Zdroj: GettyImages)

Po smrti príbuzného sa pozostalí pripravujú na dedičské konanie. Ide o proces, počas ktorého prechádza majetok z osobného vlastníctva nebohého na jeho dedičov. Všetko začína na matrike, ktorá nahlási úmrtie súdu. Ten začne dedičské konanie. Ako sa naň viete pripraviť a čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

V článku sa dočítate:

Ako sa naň pripraviť a čo od neho očakávať?

Na úvod treba dodať, že súd ani notára na dedičské konanie si nevyberiete. Každý obvod má svojich, ktorých vymenováva minister spravodlivosti a dedičské konanie môžu vykonávať len príslušníci obvodu, v ktorom pozostalý žil. Už na prvé stretnutie so súdnym komisárom by mali prísť všetci dediči.

Pripravte sa najmä na veľa otázok. Konanie viete zjednodušiť tak, že súdom vopred nahlásite všetkých rodinných príslušníkov rodiny, ich trvalé bydlisko a najlepšie aj telefonický kontakt. Taktiež je potrebné spísať všetok majetok, ktorý pozostalý vlastnil. Samozrejme, to platí v prípade, že nestihol napísať závet, v ktorom vopred odkázal svoj majetok dedičom.

Štyri skupiny dedičov

Náš Občiansky zákonník hovorí o štyroch skupinách dedičov. Dedia vzostupne, teda ak nemôže dediť prvá skupina, dedí druhá, ak nemôže druhá, dedí tretia a tak ďalej. Preto je dobré vedieť, v ktorej sa nachádzate – vopred predídete nedorozumeniam.

Prvá skupina 

Prvá skupina sú priami potomkovia – teda deti pozostalého. Do tejto skupiny však patrí aj manžel alebo manželka. V tomto prípade neexistuje rozdiel medzi manželskými a nemanželskými deťmi, všetci dedia rovným dielom. Príbuzenský vzťah sa tu chápe v právnom zmysle (nie v biologickom). Dedičom tak môže byť i osoba osvojená či osoba narodená na základe umelého oplodnenia. Výnimku tvorí dieťa, ktoré by sa narodilo umelým oplodnením zo zmrazených spermií až po smrti muži, po ktorom sa dedí. Deti aj manžel/manželka dedia rovným dielom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Elektrokolobežky od A po Z: Prečo sú populárne, čo o nich hovorí zákon a na čo myslieť pri kúpe?

Druhá skupina

Do druhej dedičskej skupiny patrí manžel/manželka, rodičia a spolužijúce osoby. Takto sa dedí v prípade, že nebohý nemal deti. Za matku sa považuje osoba, ktorá nebohého porodila alebo si ho osvojila. Za muža je to otec, ktorý bol počas narodenia alebo osvojenia dieťaťa manželom matky. Spolužijúca osoba nemusela byť s nebohým v príbuzenskom vzťahu, stačí, ak spolu žili s nebohým v jednej domácnosti po dobu aspoň jedného roka pred úmrtím. Ich vzájomný vzťah sa však musel podobať tomu rodinnému (môže ísť aj o neustáleho opatrovníka).

Tretia skupina

Ak nemal pozostalý deti, manžela/manželku a ani rodičov, dedia pozostalí z tretej dedičskej skupiny. V tomto prípade hovoríme o súrodencoch a spolužijúcich osobách. Súrodenec nemusí byť chápaný iba pokrvne – ráta sa, ak mali spoločných oboch rodičov, len jedného alebo bol osvojený. Ak už ani jeden súrodenec nie je nažive, dedia ich deti, teda nebohého synovci a netere.

Štvrtá skupina

Do štvrtej skupina patria starí rodičia nebohého, a ak nededí ani jeden z nich, prechádza dedičstvo na ich deti, teda na strýkov a tety. Znova platí, že nemusí ísť len o pokrvné puto, no pri osvojení musíte súdom odovzdať doklady o adopcii.

Ako dlho trvá dedičské konanie?

Dĺžka dedičského konanie závisí najmä od toho, ako budete so súdmi a notárom spolupracovať. Zvyčajne súdy určia lehotu, počas ktorej musí byť konanie ukončené. Táto doba je vo väčšina prípadov 6 mesiacov a zahŕňa prípravu konania, jeho prejednanie a následne aj skončenie prejdením dedičstva na nových vlastníkov.

Závet

Ak nechcete, aby o vašom majetku rozhodovali súdy podľa skupín dedičov, vhodné je vopred myslieť na závet. Ide o listinu, v ktorej spíšete, ktorý majetok odkazujete vašim príbuzným alebo iným osobám. Nemusíte pri tom odkazovať celý majetok, závet je vaša vôľa a môžete v ňom odkázať čokoľvek vo vlastníctve prakticky komukoľvek. Všetko však má právnu úpravu. Ani závet nie je výnimkou.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ste na internete v bezpečí? Takto ochránite svoj počítač aj bankový účet, aby ste nenaleteli podvodníkom

Kedy je platný?

Existujú štyri možnosti ako spísať závet. Môžete tak urobiť vlastnou rukou, v písanej forme na počítači, za účasti svedkov a v prítomnosti notára priamo do jeho zápisnice:

  • Závet napísaný holograficky: Testament napísaný rukou nemôžete dať napísať komukoľvek, písmo na papieri musí byť vaše. Taktiež nezabudnite na to, že platný je len v prípade, že ho aj podpíšete.
  • Závet napísaný na počítači: V prípade, že osoba nie je schopná napísať závet vlastnoručne, môže ho napísať iná osoba na počítači. Aj tu však platí, že na jeho platnosť je nevyhnutný podpis.
  • Závet s prítomnosťou svedkov: Závet môžete písať aj v prítomnosti svedkov, minimálne pred dvoma. Na listinu sa okrem autora musia podpísať aj všetci svedkovia, ktorí sú v tej chvíli prítomní.
  • Záver u notára: Svoju poslednú vôľu môžete spísať aj pred notárom. Závet sa píše priamo do zápisnice a tá sa vkladá do centrálneho registra závetov. Máte istotu, že s ním nebude nik manipulovať, no zaplatíte poplatok približne 30 eur.

V každom prípade platí, že osobný podpis je to najdôležitejšie, čo musí závet obsahovať. Obsah sa bude čítať pred všetkými dedičmi, nie len tými, ktorých v závete spomeniete.

Čo musí obsahovať?

Podpis ale nie je všetko. Závet musí obsahovať aj presný dátum, v ktorý je písaný, resp. v ktorý je podpísaný. Platí to pri všetkých spomínaných druhoch. Dajte si pozor, ako sa vyjadrujete – musí z neho byť jasné, akú časť majetku odkazujete konkrétnym ľuďom. Samozrejme, môžete na niekoho previesť aj celý svoj majetok, vtedy ide o takzvaný univerzálny závet.

Nezabudnite určiť podiely dedičov, ktoré im majú pripadnúť. Ak podiely neurčíte, delia sa rovným dielom. Závet nemôže obsahovať podmienky (napríklad „dcéra zdedí dom, ak sa rozvedie“), platí len aktuálny stav v čase písania, na to slúži dátum pri podpise.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Známe značky cestovín vo veľkom porovnaní kvality a chuti: Niektoré nás prekvapili, obsahujú zvláštnu prísadu!

Neopomenuteľní dediči

Nezabúdajte na neopomenuteľných dedičov, teda na svoje deti (prvú skupinu). Majú totiž zo zákona nárok na časť dedičstva. Ak sú ešte neplnoleté, musia dostať aspoň taký podiel, na aký majú nárok. Ak už sú plnoleté, musia dostať aspoň polovicu dedičského podielu. Zákon teda chráni neopomenuteľných dedičov. Toto neplatí v prípade, že boli osoby právne vydedené.

Vydedenie

Vydediť môžete len neopomenuteľných dedičov, teda svojich potomkov. Iné osoby vrátane manžela/manželky byť vydedené zo zákona nemôžu. Sú štyri právne dôvody, kedy môžete vydediť svoje deti:

  • V prípade staroby alebo choroby vám neposkytujú dostatočnú pomoc alebo starostlivosť.
  • Ak o vás dlhodobo neprejavujú záujem, aký by mali prejavovať.
  • Potomok bol právne odsúdený a odpykával si trest odňatia slobody najmenej jeden rok (neplatí len v čase vydedenia, ale počas celého života).
  • Podľa mravov už trvalo vedie neusporiadaný život.

Ak by ste zvažovali vydedenie, musíte o tom spísať úradnú listinu, podobne ako v prípade závete. Takýto dokument musí obsahovať presne špecifikovanú osobu aj dôvod vydedenia.

Odmietnutie dedičstva

Zákon vám v prípade dedenia majetku dáva možnosť, či sa ho rozhodnete zdediť alebo vzdať. Na rozhodnutie máte presne mesiac od času, kedy ste sa o vašom dedičstve dozvedeli a odmietnuť ho môžete písomne alebo ústne pred súdom. Zrieknuť sa ho môžete len počas konania, nie počas života poručiteľa. A len celého dedičstva, nie vybranej časti.

Ak sa rozhodnete vzdať sa dedičstva, postupuje sa podľa zákona k ďaľšej dedičskej skupine. Pamätajte, že napríklad dom s hypotékou dedíte celý – teda stavbu aj úver. Vaše rozhodnutie o odmietnutí súd zohľadní a bude sa tváriť, akoby ste neexistovali. Nemôžete teda ani zasahovať do dedičského konania a rozhodovať, komu má vaša potenciálna časť pripadnúť.

Máte vopred napísaný závet?

Zdroj: plnielanu.sk, realitnyprofik.sk, podnikajte.sk
Odporúčame