Čo pomáha znížiť krvný tlak? Tieto každodenné rady môžu pomôcť predísť hypertenzii

Ako zistiť, či máte vysoký tlak

Zdroj obrázka: NDABCREATIVITY - stock.adobe.com

Vysoký krvný tlak, tiež známy ako hypertenzia, je tichý zabijak, o ktorom nemusíte vedieť dlhé roky. Napriek tomu dokáže negatívne vplývať na vaše zdravie, pretože zvyšuje riziko viacerých srdcových a cievnych ochorení či mozgovej príhody. Aby sa zabránilo jeho nežiaducim následkom, je dôležité vedieť, ako ho odhaliť, a čo robiť pre jeho zníženie.

Ako zistiť, či máte vysoký tlak

Prvým krokom k zisteniu, či máte vysoký tlak, je pravidelné meranie. Na tento účel si môžete zakúpiť domáci tlakomer a zaznamenávať hodnoty, ktoré vám toto unikátne zariadenie poskytne. Normálny krvný tlak sa pohybuje okolo 120/80 mmHg, ak túto hranicu namerané hodnoty pravidelne prekračujú, môže to znamenať problém s vysokým krvným tlakom.

Medzi hlavné príznaky patria migrény, závraty, nevoľnosť, zhoršené videnie, dýchavičnosť, potenie, búšenie srdca a opuchy končatín. Hladina vyššieho krvného tlaku je samozrejme výsledkom viacerých faktorov, ktoré súvisia s naším životným štýlom a genetickými dispozíciami.

Normálny krvný tlak – tabuľka hodnôt

Prispievať k zachovaniu normálneho krvného tlaku môžu rôzne doplnky na srdce a cievy. Pre ešte lepšie pochopenie jeho hodnôt je tu aj tabuľka, ktorá vám pomôže určiť, či je váš tlak normálny, alebo trpíte hypertenziou.

Systolický (mmHg) Diastolistický (mmHg)
Optimálny menej ako 120 menej ako 80
Normálny 120 – 129 80 – 84
Vysoký 130 – 139 85 – 89
1. stupeň hypertenzie 140 – 159 90 – 99
2. stupeň hypertenzie 160 – 179 100 –109
3. stupeň hypertenzie 180 a viac 110 a viac
Izolovaná systolická hypertenzia 140 a viac menej ako 90

 

Meranie krvného tlaku
Zdroj obrázka: Andrey Popov – stock.adobe.com

Potraviny na zníženie tlaku

Dôležitú úlohu zohráva aj správna výživa. K zníženiu vysokého tlaku môžu prispieť niektoré potraviny, ako je napríklad listová zelenina, červená repa, ryby, cesnak, bylinky (bazalka, tymián), olivový olej, bobuľové ovocie, banány, granátové jablko, horká čokoláda, nízkotučné mliečne výrobky, ovsené vločky, orechy a semienka.

Vo všeobecnosti ide o potraviny s obsahom vlákniny, draslíka a antioxidantov, ktoré podporujú optimálny krvný tlak. Dodržiavať by sa samozrejme mala aj diéta s nízkym obsahom soli, pretože aj tá je veľmi častým dôvodom zvýšenia tlaku krvi na jednotlivé cievy v tele. Vhodné je tiež obmedzenie príjmu alkoholu a dodržiavanie zdravého životného štýlu.

Pozor na potraviny, ktoré zvyšujú krvný tlak

Existujú potraviny, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a mali by sa konzumovať v obmedzenom množstve. Pozor si treba dávať na spomínané nadmerné solenie. Slané jedlá, ako napríklad slanina, klobásy, údené mäso, konzervy a hotové jedlá (polotovary), by sa mali konzumovať skôr príležitostne.

To isté platí aj o jedlách z rýchleho občerstvenia, ktoré sú často presolené a obsahujú tiež nasýtené tuky a kalórie, čo môže prispieť k vysokému tlaku. Vyhýbať sa treba aj mastným jedlám, nápojom s vysokým obsahom cukru, alkoholu, kofeínu či bielemu pečivu.

Je dôležité zdôrazniť, že reakcia na tieto potraviny a nápoje môže byť u každého človeka iná. Osoby s vysokým krvným tlakom by ale mali viesť zdravý životný štýl a príjem spomínaných produktov a potravín vo vlastnom záujme obmedziť.

Pozor na potraviny, ktoré zvyšujú krvný tlak
Zdroj obrázka: EdNurg – stock.adobe.com

Vyhýbajte sa stresu

Výrazný vplyv na tlak krvi v našom tele má aj stres. Napriek tomu, že to nie je jednoduché, snažte sa nájsť spôsoby, ako tento stav zvládať a jeho vplyv na organizmus čo najviac eliminovať. Rôzne relaxačné techniky, ako je meditácia, joga, prechádzky v prírode a hlboké dýchanie, môžu pomôcť znížiť psychické napätie a udržať tlak na prijateľnej úrovni. Veľmi príjemná a naozaj nápomocná pri odbúraní stresu alebo znížení krvného tlaku je aj masáž hlavy.

Fyzická aktivita optimalizuje krvný tlak

Pravidelná fyzická aktivita je ďalším kľúčom k udržaniu normálneho krvného tlaku. Aeróbne cvičenie, ako je chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli, môže posilniť srdce a cievy, čím pomáha udržiavať optimálny krvný tlak.

Pite dostatok tekutín

Dostatočný príjem vody je dôležitý pre udržanie rovnováhy v tele. Voda pomáha znižovať krvný tlak tým, že udržiava správnu hladinu hydratácie a odstraňuje odpadové látky z tela. Pri dehydratácii sa krv, naopak, zahusťuje a zvyšuje sa krvný tlak, takže pitný režim je naozaj dôležitý.

Obmedzte alkohol a cigarety

K vzniku hypertenzie môžu prispieť aj nezdravé životné návyky v podobe pravidelnej konzumácie alkoholu a fajčenia. Obmedzte tieto neresti alebo ich úplne odstráňte, aby ste ochránili svoje zdravie a eliminovali riziká súvisiace s vysokým krvným tlakom.

Doplnky stravy na zníženie krvného tlaku

Niektorým ľuďom môžu prospieť aj niektoré z doplnkov, ako je horčík, draslík alebo koenzým Q10. Pred začatím užívania akýchkoľvek doplnkov stravy sa však vždy poraďte so svojím lekárom. Ani tie najlepšie lieky na vysoký krvný tlak nemusia byť vhodné pre každého, najmä ak konkrétna osoba užíva lieky na predpis alebo iné doplnky, prípadne ak má zdravotné problémy.

Zdroj: PR článok
Odporúčame