Neviete sa ráno prebrať bez kávy? Máme pre vás 6 tipov, ktoré vás zaručene postavia na nohy!

pitie kávy ráno

Ráno sa preberiete aj bez kávy (Zdroj: Freepik/freepik)

Rána sú pre väčšinu z nás ťažké – a to najmä v zimnom období. Väčšinou preto siahneme po horúcej šálke kávy, o ktorej si myslíme, že nás nakopne. Časté pitie kávy však môže viesť k úzkosti, zvýšenému krvnému tlaku a celkovému pocitu nepohody. Taktiež môže viesť k tráviacim ťažkostiam.

Kvalitný spánok je stále najlepším spôsobom, ako si počas noci dobre oddýchnuť a počas dňa cítiť energiu. Ak však pracujete na zlepšení svojho spánkového režimu alebo stále potrebujete trochu pomôcť, tu je šesť rýchlych spôsobov, ako sa zobudiť bez toho, aby ste sa spoliehali na ranný nápoj.

Ranná 5 minútová jóga

Krátke ranné cvičenie jogy môže výrazne zlepšiť hladinu energie. Prebudíte svoje telo zlepšením krvného obehu a uvoľnením stuhnutosti alebo bolestivosti a naštartujete svoj mozog. Je to vďaka látkam zvaným endorfíny, ktoré sú vo všeobecnosti spájané s pocitmi šťastia a pohody. Práve jóga vám môže pomôcť dostať sa do rovnováhy, harmónie a vyplaviť tak niekoľko endorfínov.

Prstová jóga
Prstová jóga je jednoduchá a môžete ju robiť kdekoľvek (Zdroj: Freepik/yanalya)

Doprajte si prechádzku

Prebúdzanie tela a mysle pohybom je oveľa prirodzenejšie a trvácnejšie ako energetická podpora z kávy. Ak to robíte vonku, môže to zdvojnásobiť potenciálne výhody. Ranná prechádzka môže byť tiež pokojná, prečistí vám hlavu a poskytne iný pohľad na deň, ktorý je pred vami.

Pustite si obľúbenú pesničku

Ranné počúvanie pozitívnej hudby vám môže pomôcť zlepšiť dokonca aj váš výkon, a to najmä vtedy, ak to robíte počas cvičenia. Hudba s vysokým tempom, ktoré sa rovná približne 170 úderom srdca za minútu, môže podľa štúdie z roku 2020 zlepšiť náladu pred cvičením, zmierniť vnímanie bolesti a únavy počas cvičenia a zlepšiť výkon a vytrvalosť.

Nepodceňujte príjem tekutín

Po nočnom spánku má naše telo menej tekutín, ktoré sú dôležité pre mnohé funkcie mozgu a celého organizmu. Keď vaše orgány – ako napríklad obličky – musia fungovať v nedostatočne zavodnenom prostredí, podľa prehľadu o vode, hydratácii a zdraví z roku 2011 sú požiadavky na energiu vyššie. Pokiaľ ale telu doprajete dostatok vody, rýchlejšie sa naštartuje a vás bude čakať úspešný deň.

Voda
Príjem tekutín je dôležitý na naštartovanie organizmu (Gettyimages)

Pomôže aj vyvážená strava

Na raňajky aj desiatu si pripravte vyvážené jedlo z bielkovín, zdravých tukov a komplexných zdrojov sacharidov bohatých na vlákninu. Takáto kombinácia uvoľňuje cukor do krvi pomalším tempom, čím podporuje dlhotrvajúcu energiu. Doprajte si napríklad ovsené vločky s ovocím, avokádo alebo vajíčka.

Vyskúšajte aromaterapiu

Ako sme už spomínali, najviac vám pomôže kvalitný spánok, ku ktorému vám môže dopomôcť aj aromaterapia. Ide o použitie vonných rastlinných extraktov a esenciálnych olejov na terapeutické inhalácie, masáže alebo kúpele. Siahnuť môžete po levanduľovej alebo mätovej aróme.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame