Ako sa starať o chryzantému, aby vydržala čo najdlhšie? S týmito tipmi vám bude robiť radosť!

Ako sa starať o chryzantému

Ako sa starať o chryzantému aby vydržala krásna? (Zdroj: GettyImages)

Ak sa v najbližších dňoch chystáte hroby skrášliť chryzantémami, máme pre vás niekoľko dobrých rád, s pomocou ktorých si čo najdlhšie udržia svoj vzhľad. Počasie na prelome októbra a novembra je totiž nevyspytateľné, a tak sa oslnivo krásne chryzantémy môžu behom jednej mrazivej noci zmeniť na nepoznanie.

Posledné krásavice jesene

Chryzantémy patria v našich zemepisných podmienkach medzi posledné kvitnúce rastliny. Nejde pritom o žiadne skromné kvietky, ktoré by sa nenápadne krčili pod opadávajúcim lístím. Do Európy sa dostali približne v 18. storočí, a po celom svete je vyšľachtených viac ako 5-tisíc druhov. Pochádzajú z krajiny vychádzajúceho Slnka – z Japonska, kde patrili k najobľúbenejším kvetom panovníkov.

Chryzantémy zdobili trón panovníka, všetky veľké slávnosti, dostalo sa im dokonca aj čestné miesto na erbe. Dodnes sa organizujú veľkolepé výstavy. Vo voľnom preklade zlatý kvet, totiž symbolizuje optimizmus, radosť, vernosť a dlhý život. Práve posledná symbolika je v silnom kontraste s využitím chryzantém na cintorínoch. To nič nemení na fakte, že predstavujú najobľúbenejšiu živú dekoráciu v dušičkovom období.

Veľkosť a farba kvetov vs. odolnosť

Čím sú kvety chryzantémy väčšie, tým viac sú chúlostivejšie na mráz a neprospieva im ani vystavenie na mieste, ktoré nie je chránené pred vetrom. Stonky totiž majú problém udržať ťažšie hlávky. Okrem toho majú aj väčšie nároky na dostatočnú vlahu. Ak vás však lákajú práve tieto krásavice, umiestnite ich čo najbližšie k pomníku, aby boli aspoň z jednej strany chránené. Ako podporné prírodné prvky môžete použiť vetvičky mahónie, jemného tisu alebo krušpánu. Poslúžia ako ochrana pred zlomením.

Ako je to s farbou? Biele a krémové chryzantémy sú najmenej odolné voči mrazu. Už po jednej chladnejšej noci sú kvety zhnednuté – spálené mrazom. Za najodolnejšie sa považujú tmavšie farby, najmä okrové, terakotové a purpurové odtiene.

Kontrola kvetináča priamo na mieste predaja

Ak chryzantému v kvetináči kupujete na trhovisku alebo u miestneho predajcu, skontrolujte koreňový bal. Rastliny majú v porovnaní s dominantnou nadzemnou časťou iba menší, plytší koreňový systém. Počas rastu sa teda zvyčajne pestujú prirodzene v pôde a niekoľko týždňov pred predajom sa odkopávajú a vkladajú do kvetináčov. Na koreňovom bale môže byť preto iba minimum zeminy, čo znamená, že po zaliatí voda kvetináčom pretečie a rastlina bude rýchlo presychať.

Oplatí sa preto doma chryzantému doma presadiť do o niečo väčšieho kvetináča a doplniť jej kvalitný substrát. Väčší a širší kvetináč je zároveň dobrým predpokladom, že sa kvet vo vetre neprevrhne. Na dno môžete uložiť veľké ploské kamene.

Rozkvitnutá alebo s pukmi?

Ak sa vám najviac pozdávajú guľaté kríčky s drobnými až stredne veľkými kvetmi, zamerajte sa pri výbere aj na mieru ich zakvitnutia. Rastlina s pukmi nemusí totiž už vôbec zakvitnúť. Kvitnutie je podmienené dĺžkou dňa a teplotou. Chryzantémy začínajú kvitnúť, až keď je deň kratší ako 14 hodín, a práve preto u nás rozkvitajú na jeseň. Zároveň nesmú puky útržiť “úder” mrázom. Chryzantémy pestované v umelých podmienkach (viac svetla, primeraná teplota), sú potom konfrontované s drsnejšou realitou a odsúdené navodiť sklamanie.

Na druhej strane, naplno rozkvitnutá rastlina do prvých novembrových dní nevydrží. Ak je pár dní pred Dušičkami, vyberte chryzantému, ktorá má pomer otvorených kvetov k pukom približne 2:1. Pred umiestnením na hrob opatrne odstráňte prvé vädnúce kvietky. Touto starostlivosťou podporíte otváranie ďalších pukov. Nezabudnite na dostatočne veľkú podmisku a zálievku.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk, mojerastliny.sk, pickupflowers.com
Odporúčame