Zubným náhradám by ste mali venovať pozornosť: Čo najlepšie predĺži ich životnosť?

žena u zubára

Venujte svojim zubným náhradám pozornosť (Zdroj: GettyImages)

Zubné náhrady sa v súčasnosti stali veľmi rozšíreným trendom, ktorý volia aj mladšie ročníky. Ich estetická funkcia je, samozrejme, veľmi prínosná, no treba mať na pamäti, že aj protézy si vyžadujú poriadnu starostlivosť. Práve tá môže výrazne predĺžiť ich životnosť.

Slovenská komora zubných technikov upozorňuje starších ľudí na to, aké je dôležité dôkladne sa starať nielen o zuby, ale aj o zubné náhrady. „Životnosť každej umelej zubnej náhrady je individuálna. Keď je však zubná náhrada vyhotovená funkčne, esteticky a z bezpečných materiálov, pravidelnou starostlivosťou sa jej životnosť predĺži, a tým sa stáva cenovo výhodnejšou,“ hovorí prezidentka komory Hana Dohálová.

Ovplyvňujú celkový zdravotný stav

Čistota zubných protéz vplýva nielen na zdravie ústnej dutiny, ale aj na celkový zdravotný stav človeka. Základom je pravidelné mechanické čistenie pomocou tvrdej zubnej kefky. Samotné namáčanie do čistiacich tabliet nenahradí dôkladné mechanické očistenie. Tablety slúžia len na dezinfekciu a pri nadmernom používaní môžu negatívne ovplyvniť materiál zubnej náhrady.

Zubní technici taktiež upozorňujú na to, aby seniori do zubných náhrad žiadnym spôsobom fyzicky nezasahovali. Násilnou úpravou náhrady môžu ohroziť svoje zdravie alebo stratiť záruku na náhradu. Zubné náhrady sú vyhotovené z materiálov mechanicky sa približujúcich hodnotám zubných tkanív. Preto sú aj do určitej miery krehké ako prirodzené zuby. Každú zubnú náhradu treba po čase vymeniť za novú. Intervaly sa u jednotlivých zubných náhrad líšia,“ doplnila Dohálová.

Pozor na správnu stravu

Začiatočníci majú veľakrát problém pri zvolení správnej stravy, respektíve pri konzumácií tvrdých surovín. Preto je prvé dni, niekedy týždeň, ideálne zvoliť pudingy a kašovitú stravu. Jedlo sa vám bude ľahko konzumovať a navyše neobsahuje drobné čiastočky, ktoré by sa na protéze zachytávali. Taktiež by ste sa spočiatku mali vyvarovať mäsu, najmä vláknitým typom ako je saláma, hovädzie či bravčové. Začnite s domäkka uvarenou kuracinou alebo rybou, ktorá sa vám bude jednoducho prežúvať. Najhoršie potraviny sú ťahavé sladkosti či drobné kríčkové ovocie s malými semienkami, ako sú napríklad maliny.

Ako správne nasadiť protézu?

Pri nasadzovaní protézy sa neponáhľajte. Doprajte si čas, aby bola vaša zubná náhrada upevnená a dobre vám sedela. Ak cítite, že vám z nejakého dôvodu už nepasuje tak ako kedysi, nesnažte sa ju upravovať sami, objednajte sa radšej k zubárovi. Neodkladajte túto schôdzku pridlho, pretože zle padnúca protéza vám môže poškodiť ďasná či zvyšné zuby. S náhradami je potrebné chodiť k zubnému lekárovi tak často ako s vlastnými zubami. Dôkladná starostlivosť a pravidelná kontrola u odborníka môžu predĺžiť ich životnosť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame