Obezita nie je len estetickým problémom: Zvyšuje aj pravdepodobnosť rakoviny

Obezita

thinkstockphotos.com

Obezita už zďaleka nie je len problémom Američanov, ako si mnoho ľudí myslí. Podľa Ligy proti obezite Slovenskej republiky je obéznych už jeden a pol milióna Slovákov. Priveľká hmotnosť na seba viaže množstvo ďalších problémov – zvyšuje napríklad pravdepodobnosť rakoviny.

Nadbytočné kilogramy súvisia s predčasnými úmrtiami a sú rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne choroby, cukrovku aj nádorové ochorenia. Okrem toho je nadváha často spájaná s početnými ďalšími zdravotnými problémami, ako je vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, syndróm spánkového apnoe a dýchavičnosť, astma, či komplikácie v tehotenstve. Početné výskumy potvrdzujú aj súvislosť so závažnými zmenami nálady a dokonca depresiami.

Obezitou k rakovine

,,Prípady obezity a metabolického syndrómu (súhrne rizikových faktorov, ktoré vedú k zhoršeniu zdravotného stavu) rastú v celom svete a stále zrejmejšia je súvislosť medzi obezitou a rakovinou, potvrdzuje profesor Antonio Moschetta z Univerzity Alda Mora v Bari a spolupracovník Inštitútu pre nádorové ochorenia Jana Pavla II. v Ríme.

Jedlo a návyky, pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, môžu mať vplyv na naše DNA, pretože deň po dni menia metabolizmus organizmu a normálne fungovanie hormónov a génov a ovplyvňujú tiež pravidelnú aktivitu našich buniek, ktoré sa tak nakoniec môžu premeniť v rakovinové. ,,Podstatné zmeny našich stravovacích návykov a životného štýlu prispeli k terajšej väčšej náchylnosti k vzniku rôznych druhov nádorov, predovšetkým prsníka a hrubého čreva,uvádza profesor Moschetta.


Mohlo by vás zaujať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


Kto je v nebezpečenstve?

,,Zdá sa však, že tu je aj zrejmá súvislosť s rakovinou prostaty, vaječníkov, pankreasu, pečene, obličiek a dokonca aj mozgu. Ponúkame rakovine možnosť rozvíjať sa rýchlejšie, pretože jej ponúkame pohonné hmoty, ktoré potrebuje: glukózu na tvorbu energie a inzulín k šíreniu,hovorí.

Hovorí sa o nebezpečnej súvislosti medzi neopláziou (malígna novotvorba tkaniva) a obezitou, ale hlavným vinníkom je metabolický syndróm. ,,To je spojenie chorôb a rizikových faktorov, charakterizovaný zvýšeným objemom pása (viac ako 88 centimetrov u žien a viac ako 96 centimetrov u mužov), vysokým krvným tlakom, zvýšeným obsahom tuku v krvi, zníženou úrovňou dobrého cholesterolu a zvýšením hodnôt glykémie na lačno. Ak má človek len tri z týchto charakteristík, trpia metabolickým syndrómom a vzniká nebezpečenstvo rakoviny (okrem cukrovky a kardiovaskulárnych chorôb), pretože sa vytvára mikroprostredie priaznivé pre rozvoj a šírenie rakovinových buniek,zdôrazňuje profesor Moschetta.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Cukry a tuky s mierou

Početné štúdie zdravých jedincov a osôb s rakovinou, ako aj laboratórne testy jasne preukázali, že jeden a ten istý typ nádoru sa častejšie rozvíja u osôb s metabolickým syndrómom ako u zdravých. Je isté, že u onkologických pacientov je úmrtnosť na rakovinu vyššia u toho, kto má nadváhu a ktorého objem pásu je väčší, než by mal byť. Metabolický syndróm v praxi zasahuje vo všetkých fázach nádoru, od jeho vytvárania po rast, od jeho odolnosti voči liečbe po recidívy.

,,Mastné kyseliny, cholesterol, retinoidy a vitamín D prítomné v potravinách, môžu zasahovať spolu s DNA a viesť k rastu rakovinových buniek, či naopak k zablokovaniu ich rastu. Nedávno sme predovšetkým priniesli nové dôkazy o negatívnej úlohe cholesterolu, ktorý chorobné bunky používa ako stavebný materiál pre svoj ​​rast. V praxi to znamená, že je potrebné snažiť sa udržať si normálnu váhu, pravidelne sa hýbať, dodržiavať zdravé stravovacie návyky a obmedziť spotrebu potravín s vysokým obsahom tukov a cukrov,odporúča profesor Moschetta.


Snažíte sa bojovať s obezitou? Akými spôsobmi sa o to pokúšate a ako sa vám vo vašich snahách darí? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame