Pubertu máte dávno za sebou a stále vás trápia vyrážky? Skúste pár overených rád a prestaňte s najčastejšími chybami!

žena

Akné vzniká v každom veku (Zdroj: GettyImages)

Akné je najčastejším kožným ochorením, netýka sa však len mladých ľudí. Môže pretrvať alebo vzniknúť aj u dospelých. V ťažších prípadoch je potrebná konzultácia s lekárom. Liečbu akné a celkovú starostlivosť o pleť preto netreba podceňovať.

Trápi takmer polovicu dospelých žien

Akné sa vyskytuje najmä v období puberty, prítomnosťou komedónov – takzvaných čiernych bodiek, v ťažších prípadoch vznikom zapálených vyrážok lokalizovaných najmä na čele, lícach a nose. Problém s akné je síce častý najmä v období puberty, nie vždy však s vekom prejde. „Až 40 percent žien po tridsiatke udáva problémy s pretrvávajúcou tvorbou vyrážok, lokalizovaných najmä na brade a krku – hovoríme o akné žien v neskoršom veku,“ vysvetľuje odborníčka.

Akné zaraďujeme medzi zápalové ochorenia, ktoré postihujú kožu. Na jeho vznik vplýva množstvo faktorov, preto o ňom mnohí hovoria aj ako o polyetiologickom ochorení. Čiže o ochorení z viacerých príčin, u každého je však príčina vzniku rôzna a rôzne kombinovaná.

Najčastejšie príčiny vzniku:

    • dedičné faktory
    • hormonálne vplyvy (pubertálny vek, menštruácia, gravidita, menopauza)
    • nadprodukcia kožného mazu
    • bakteriálne infekcie kože
    • mykotické infekcie kože
    • zlé hygienické návyky (u sociálne slabších vrstiev)

Prispieva fajčenie, stres aj lieky

K zhoršovaniu prejavov akné prispieva okrem zanedbávania starostlivosti o pleť aj užívanie niektorých liekov, fajčenie, stres a v letných mesiacoch aj slnečné žiarenie. UV žiarenie pokožku vysušuje, čo vedie k zvýšenej produkcii mazu, spôsobuje aj hrubnutie povrchovej vrstvy kože, čo následne zapríčiňuje upchávanie vývodov mazových žliaz a následne vedie k rozvoju zápalu a tvorby bolestivých vyrážok.

Na slnku sa zvyšuje aj produkcia potu, čo zasa vytvára prostredie vhodné pre množenie baktérie P. acnes a vznik zápalu. Zapálené vyrážky a miesta po predchádzajúcich vyrážkach sú náchylné na vznik hyperpigmentácií po vystavení sa slnečnému žiareniu.

Pomôže dobrá kozmetika aj babské rady

Ako sme spomínali, podľa štatistík trpí akné až 40 percent dospelých bez ohľadu na vek a pohlavie. Účinnou liečbou je pravidelná kozmetická starostlivosť. Tá by sa mala podľa odborníčky skladať z čistenia pleti, tonizácie a ošetrenia krémom. Cieľom je znižovať produkciu mazu, urýchliť obnovu buniek a odstrániť bakteriálnu infekciu a zápal.

Medzi overený recept patrí čistenie pleti s citrónovou šťavou. Obsahuje množstvo vitamínu C, pôsobí antibakteriálne, sťahuje póry a dodáva pleti dokonalú výživu a hydratáciu. V neposlednom rade dokonca odstraňuje aj odumreté kožné bunky.

Ďalším skvelým typom pre čistenie pleti je vinný ocot. Tvoria ho minerálne látky, kyselina octová a enzýmy. Práve tieto látky prispievajú k ničeniu  baktérií ale aj plesní. Po pravidelnom čistení týmto prípravkom bude vaša pleť zdravšia a oddýchnutá.

Pri nádche, chrípke či plnom nose mnohí využívame techniku vdychovania výparov solí, liečivých bylín. Je to prastarý recept, ale zaručene účinný. Tieto horúce výpary svojou teplotou dokážu perfektne prekrviť aj vašu pleť.

Skvelý tip: Repík lekársky – jeho účinky sú detoxikačné a protizápalové. Z bylín je číslom jedna v liečbe zápalových ochorení kože.

Nechytať, nevytláčať!

Vyrážka patrí k zápalovým procesom a preto by ste akné v žiadnom prípade nemali vytláčať. Chybou je aj samotné dotýkanie sa tváre a škrabanie. Nesprávnym postupom môžete docieliť vznik jaziev. Na tieto veci si dajte poriadny pozor, ak chcete, aby vaša pleť bola bezproblémová a jej zahojenie netrvalo mesiace či roky. Preto akné: 

  • nechytajte
  • nevytláčajte
  • neprepichujte
  • neškrabte
  • jemne ho ošetrujte

Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: TASR, zdravotka.sk
Odporúčame