Ako sa zbaviť mravcov? Doma či v záhrade, s našimi radami zmiznú raz a navždy

Mravce hodujú na cukre

Mravce sú v našom okolí nechcenými a otravnými spoločníkmi (Zdroj: GettyImages)

Trápia sa s nimi záhradkári, no stretávame ich aj v domácnostiach. Niekedy pomôže jeden krok, inokedy trápenie trvá celé mesiace. Mravce sú v našom okolí nechcenými a otravnými spoločníkmi. Či už vonku alebo vnútri, inšpirujte sa rôznymi spôsobmi, ktoré pomôžu, aby ste sa mravcov zbavili raz a navždy.

V mravcami sa zvyčajne trápime v záhrade, no niekedy sa dostanú aj do domácnosti. Ak ich už nájdete vnútri, vedia byť poriadne otravné. Niekedy proti nim pomôže jeden krok, inokedy trápenie trvá celé mesiace. Či už vonku alebo vnútri, inšpirujte sa rôznymi spôsobmi, ktoré pomôžu, aby ste sa mravcov zbavili raz a navždy.

Ako na mravce v domácnosti?

Nájsť hniezdo mravcov v byte či dome môže byť poriadne ťažké. Ak sa vám to podarí, nemáte vyhraté, no smerujete k úspechu. Zvyčajne im totiž vyhovujú teplé a vlhké miesta. V dome to môže byť takmer kdekoľvek a v bytovke pokojne aj mimo vašej domácnosti. Ak chcete vystopovať toto miesto, v prvom rade sledujte cestičky, po ktorých sa skupiny mravcov presúvajú. Najčastejšie sa totiž pohybujú po rovnakých “chodníčkoch”, na základe ktorých zistíte odkiaľ a kam idú.

Chémia či babské tipy?

Pri boji s nechcenými návštevníkmi musíte urobiť rozhodnutie. Využijete chemické prostriedky, ktoré sú nešetrné k okoliu alebo overené, no nie vždy 100% účinné tipy od starej mamy? Paradoxom boja proti mravcom je, že zvyknú reagovať odlišne a častokrát prežiť aj ataky silných prostriedkov. Rovnako je rozdiel, či proti nim bojujeme v menšom prostredí rodinného domu, bytu alebo rozmernej záhrade. Tam zároveň musíme dávať pozor na to, aby sa neobjavila situácia, že síce porazíme mravce, ale uškodíme rastlinám.


Mohlo by vás zaujímať: 16 babských rád, ako zatočiť s mravcami: Za pokus určite stoja


Začnite plastovým domčekom

Z prostriedkov, ktoré môžete kúpiť v obchodoch sa v domácnosti najčastejšie využívajú tri. Jedným z nich je dobre známy sprej s nevábnou vôňou. Ďalšie sú menej agresívne a tak príjemnejšie na využívanie. Asi najmenej práce má človek s plastovými domčekmi, ktoré sa mravcom postavia do cesty. Môžu do nich vliezť i z nich vyliezť, no so sebou do hniezda si zoberú maličké granulky jedu. Následne nimi kŕmia seba aj iných a tak kolónia postupne uhynie. Plastový domček by sme z chemických prípravkov odporúčali ako prvý. Ak nezaberie, treba sa presunúť k agresívnejším metódam.

Ďalším produktom je takzvaná krieda proti hmyzu, ktorú môžete kúpiť v potrebách pre domácich majstrov. Touto kriedou môžete kresliť čiary, ktoré pretínajú mravčie cesty. Tento spôsob však úplne nerieši problém hniezda, môže však mravcov odlákať tak, že ich už v domácnosti neuvidíte.

Domácke recepty:

  • Potrieť okolie cestičiek zmesou octu a aromatického korenia.
  • Mravce ocot neznášajú. Môžete ho pridať aj do vody pri umývaní dlážky.
  • Nasypte im do cesty vysušené zvyšky kávy.
  • Do miesta, kde sa vyskytujú nasypte kypriaci prášok.
  • Mravce zle reagujú aj na sušené droždie.
  • Pri akejkoľvek forme boja môžete do zmies pridať výrazné korenia – mletú papriku, curry, chilli, klinčeky, škoricu…

Mohlo by vás zaujímať: Šváby, mravce či mole: Vykážte nepríjemných škodcov z vašej domácnosti


V záhrade treba byť opatrný

Intenzívny boj proti hmyzu v záhrade sa ľahko môže skončiť katastrofou. Utrpieť môžu stromy, trávnik či úroda. Je teda nevyhnutné k nemu pristupovať opatrne. K asi najoverenejším spôsobom patrí obarenie mraveniska, respektíve mravčeho hniezda. Následne môžete miesto zasypať soľou, v tom prípade však pozor na to, aby to nebolo v prostredí, kde vám záleží na rastúcich rastlinách.

Aj v záhrade môžete využiť rôzne triky z domácnosti, akým sú káva, či výrazne vône korenia. Z dlhodobejšieho hľadiska je ale dobrým spôsobom vysadenie aromatických rastlín a byliniek. Mravce neznášajú mätu, levanduľu či majorán, takisto im prekážajú výrazne vône niektorých kvetov. Skúste teda záhradu obohatiť o tento druh rastlín. Okrem mravcov budú odpudzovať aj iné druhy hmyzu.

Ak sa chcete vyhnúť chemickým postrekom, jedným zo spôsobov, akým chrániť ovocné stromy sú takzvané lepové pásky. Využijete ich na oblepenie kmeňa napadnutého mravcami a zabránia tak tomu, aby mravce postupovali smerom nahor do koruny alebo k zrejúcemu ovociu.

Zdroj: plnielanu.sk, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame