Špeciál pre šťastné manželstvo: 10 tipov, ako udržať vzťah silný a zdravý

Šťastní manželia, dedko s babkou

Udržte si pevný a fungujúci vzťah aj po rokoch (Zdroj: GettyImages)

Aj tie na pohľad najsilnejšie vzťahy potrebujú starostlivosť a pozornosť. Tak ako sa dvaja zaľúbení snažia pred svadbou, zo svojho úsilia by nemali poľaviť ani po dlhých spoločných rokoch života. Zdravý vzťah jednoducho potrebuje tie správne esencie, aby vydržal pri živote a oboch zúčastnených napĺňal. Ak aj vidíte chybičky a z času na čas cítite, že sa jeden druhému vzďaľujete, máme pre vás tipy, ako udržať vzťah silný a zdravý – bez zbytočných komplikácií a s úsmevom na tvári.

1. Zvítajte sa po návrate domov

Stalo sa vám, že sa nenašiel nikto, kto by vás po návrate domov privítal? Nie je to dobrý pocit. Každý má predsa rád, ak aj popri bežných povinnostiach cíti, že sa na neho niekto teší a chýba mu. Nezabudnite na bozk, objatie a zaľúbený pohľad do očí. Sú to čarovné drobnosti, ktoré utužujú vzťah!

2. Vyhnite sa jednoduchým otázkam

„Aký si mal deň?”- „Celkom fajn.” A debata je rýchlo na svojom konci. Na notoricky sa opakujúce otázky reagujeme reflektívne, bez rozmyslu a automaticky. Prichádzate tak o príležitosť na rozvinutie partnerského rozhovoru. Nemusí však ísť nevyhnutne o povinnú jazdu. Skúste ešte dnes začať debatu po návrate domov trochu inak!

3. Zdieľajte dobré aj zlé

Nemôžete očakávať, že každý deň bude dokonalý. Preto je úplne normálne, ak sa niekedy cítite pod psa a nedarí sa vám. Zatajovanie smútku a hnevu pred partnerom nikam nevedie. Práve v takej chvíli potrebujete mať na svojej strane človeka, ktorý vás skutočne podrží v dobrom aj zlom.


Mohlo by vás zaujať: Chyby, ktoré narušia aj stabilné manželstvo: Odložte prácu, venujte sa polovičke


4. Vytvorte si cez týždeň špeciálny čas iba pre seba

Popritom pestujte malé fyzické prejavy náklonnosti. Dali dlhé roky v manželstve stopku flirtovaniu? Už aj malá romantická chvíľa posilňuje vzájomné puto a lásku, nehovoriac o tom, že otvára príležitosti k intímnym chvíľam. Fyzická náklonnosť má veľké množstvo výhod. Uvoľňuje hormón oxytocín, vďaka ktorému sa cítite dobre, pomáha odbúrať stres, znížiť krvný tlak a zlepšiť náladu.

5. Nechajte partnerovi priestor

Vo vzťahoch môžeme badať jeden paradox: dvaja ľudia, chcú byť spolu, ale zároveň túžia po priestore na vlastné záľuby a sebarealizáciu. Filozof Arthur Schopenhauer pomocou dikobrazov vysvetlil dilemu, ktorá sa často objavuje v medziľudských vzťahoch. Dikobrazy sa snažia zahriať a priblížia sa k sebe. Ak sa však dostanú príliš blízko, bodnú sa tŕňmi. Rešpektujte preto partnera, ak povie, že potrebuje čas pre seba.

6. Vyberte sa na rande

Kedy ste si naposledy vybehli na prechádzku iba vy dvaja, bez toho, že by ste mali plnú hlavu povinností? Pamätáte si, ako ste sa tešili na stretnutie v prvých mesiacoch zaľúbenia? Toto si zaslúži opakovanie! Prispôsobte svoj harmonogram tak, aby vás v danom čase nič nerušilo. Pripravte partnerovi wau efekt – stavte na perfektný účes, krásny parfum, atraktívne oblečenie. Všednosť tentokrát nechajte za dverami bytu.

7. Čo najviac používajte slovo “MY”

Zdá sa vám, že postupne strácate spoločnú reč? Ak čoraz viac používate „ja“ namiesto „my,” máte zarobené na problém, ktorý spôsobuje, že sa prestávate vnímať ako pár. Hoci žijeme v dobe, kedy sa vo veľkom dávajú do popredia potreby jednotlivca a jeho spokojnosť, spolužitie v páre učí spolupráci, starostlivosti a veľkorysosti.


Mohlo by vás zaujať: Prekonajte krízu v manželstve: Dodržte spolu niekoľko zásad a rozvod sa vám vyhne


8. Osvojte si trojdňový plán vďačnosti

Odborníčka Rita Watson z obľúbeného webu psychologytoday.com hovorí o tom, že udržať vzťah znamená milovať, odpúšťať a byť vďačný. V jej príspevkoch nájdete zaujímavé myšlienky, ako oživiť vzťah pocitmi lásky a vďačnosti:

  • Deň 1: Nájdite 3 vlastnosti, ktoré sa vám na partnerovi páčia. Týmto vlastnostiam venujte pozornosť celý deň.
  • Deň 2: Pomenujte 3 veci, ktoré vám na vašom partnerovi prekážajú. Teraz mu tieto veci/vlastnosti odpustite.
  • Deň 3: Po celý deň hovorte svojej polovičke iba láskavé a milé slová.

Nejde o to, aby ste si dali klapky na oči. Cvičenie vás ma zamerať na to dobré, aby ste sa znova stali milujúcou osobou a vnímali pekné veci.

9. Každú zlú chvíľu vyvážte tromi dobrými

Tento pomer zachránil už mnoho vzťahov. Predovšetkým však tie, kde mali obaja snahu pokračovať ďalej. Chyby sú totiž prirodzenou ľudskou vlastnosťou. Ak sa medzi vami objaví problém či negatívna situácia, pokúste sa jej vplyv prebiť tromi spoločnými pozitívnymi interakciami. Za pomoci takéhoto upevnenia zostane puto medzi vami dostatočne silné na to, aby ste prekonali aj ďalšie nástrahy.

10. Dávajte to, čo chcete dostať

Jednoduché, no pritom kľúčové pravidlo, ktoré je využiteľné v každej oblasti nášho života. Vyjadrujte svoju lásku nielen slovami, ale aj skutkami. Buďte láskaví, buďte oporou, prijmite svojho partnera a ceňte si, že to spolu zvládate.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame