POROVNANIE Neviete ako si vybrať kosačku na trávu? Máme všetko dôležité pokope, s nami kúpite tú správnu

kosačka na trávu v záhrade

Toto sú najobľúbenejšie kosačky trávy na našom trhu (Zdroj: pexels.com/Skitterphoto)

Ak bývate v dome a máte posadený trávnik, kosačka je pre vás nevyhnutnosťou. Či už ide o dobre vysiaty trávnik alebo o živý koberec, každý tráva potrebuje kvalitnú kosačku, ktorá sa postará nielen o jej estetickú stránku. Príliš vysoký trávnik totiž časom mrie, tráva sa navzájom dusí a potrebuje viac a viac živín. Dnes sa preto pozrieme na typy a konkrétne modely kosačiek, ktorými svoj trávnik zveľadíte.

Kosačky sa dajú rozdeliť na viaceré typy. Každý má určite výhody aj nevýhody, podľa ktorých zistíte, či je určený pre vašu záhradu. Medzi najrozšírenejšie patria:

  • motorové (alebo benzínové)
  • elektrické
  • akumulátorové
  • ručné

Motorové (benzínové) kosačky

Motorové kosačky sú jedny z najpredávanejších na našom trhu. Motor poháňa palivo, z drvivej väčšiny modelov vo forme benzínu. Tankujú sa teda podobne ako auto, odporúčame benzín uschovať doma – v bandaske. Nakoľko vás neobmedzujú žiadne káble, sú vhodné na veľké záhrady. To však neznamená, že menšie plochy s nimi nemôžeme kosiť. Treba si uvedomiť, že štart zožerie najviac paliva, a preto je šetrné na jedno štartovanie pokosiť čo najväčšiu plochu. Ich prevádzka je o niečo drahšia, nakoľko cena benzínu prevýši cenu elektriny.

Pri kosačke Fieldmann FZR 4003 výrobca udáva až 10 árové bezproblémové pokosenie. Centrálne si viete nastaviť výšku rezu a pri vyššom kosení nemá problém ani s nerovným terénom. Zberný kôš má solídnych 40 litrov, ten vám však na spomínaných 10 árov stačiť určite nebude (treba ho po každom áre vyprázdniť, záleží na výške trávy). Kúpite ju už za 150 eur.

Máme tu však aj model pre náročnejších. Riwall PRO RPM 4735 zvláda nielen kosenie trávy, ale aj prípadné zadné či bočné vyhadzovanie – ak nechcete použiť 50 litrový zásobník a mulčovanie. Nastaviť si môžete 7 výškových režimov, od 2,5 až po 7,5 centimetra. Váži však až 31 kilogramov a jej cena sa pohybuje na hranici 230 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre začínajúcich záhradkárov: Prácu vám môže uľahčiť aj špeciálna pomôcka


Elektrické kosačky

Elektrické kosačky sú lacné a šetrné na prevádzku. Motor poháňa elektrina. Obsahujú však kábel, ktorý je nutné zapojiť do zástrčky, a preto majú obmedzený dosah aj v prípade, že použijete predlžovačku. Sú vhodné na menšie trávniky do 500 m2, respektíve do 5 árov. Nie je striktne dané, že väčšie plochy nimi nemôžete kosiť, ale kábel vie byť naozaj obmedzujúci, a to najmä v horšom teréne. Pri elektrických kosačkách si treba dať obzvlášť pozor na to, kde sa nachádza napájací kábel, aby ste ho nožom nepresekli.

Ak chcete skombinovať menšiu záhradku, lacnú kosačku a minimálne úsilie pri kosení, v ústrety vám vyjde Bosch ARM 32. Ponúka 1200 W výkon, 31 litrový zásobník na pokosenú trávu a váži len 7 kilogramov. Má ergonomický dizajn a sklápateľnú rukoväť, vďaka ktorej ju uskladníte kamkoľvek. Kúpite ju už za 90 eur.

O niečo drahšia, ale aj výkonnejšia, je kosačka Fieldmannn FZR 2046. Má vyšší 2000 W výkon a objem zásobníka až 50 litrov, na jeden štart teda pokosíte viac. Môžete si nastaviť 6 výškových polôh kosenia a to od 2 až do 7 centimetrov. Madlo je dokonca výškovo nastaviteľné a prispôsobíte si ho svojej chrbtici. Fieldmann zoženie do 120 eur.

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové typy kosačiek sú obdobou tých elektrických. Odporúčajú sa menšie trávniky do 5 árov a ich pohon zabezpečuje elektrina. Rozdiel je však v napájaní – zatiaľ čo elektrické majú fyzický kábel, tie akumulátorové, logicky, bežia na akumulátore, teda na dobíjateľnej batérii. Prečo nimi teda pokosíte len menšie plochy, keď vás neobmedzuje kábel? Batéria zvyčajne vydrží 30 až 60 minút, čo je práve čas strávený kosením spomínaných 5 árov. Kvôli veľkému akumulátoru sú ťažšie ako ostatné typy.

Kosačka Riwall PRO RALM 3820 má výkonný motor spojený dvoma 20 V akumulátormi. V balení nájdete dve výkonné batérie a dve nabíjačky, ktoré ich zvládnu nabiť za hodinu a pol na 40 minút kosenia. Vďaka batériám kosačka zaručí tichý chod, podobne ako je to s autami a elektroautami, ľahké štartovanie pomocou tlačidla a žiadne emisie. Samozrejmosťou ostáva výškové nastavenie a 40 litrový zásobník – to všetko za 190 eur.

Náš dnešný najdrahší model určite zaujme vášnivých záhradkárov. Einhell Expert Plus GE ponúka 18 V batérie, ktoré rýchlonabíjaním nabijete už za niečo vyše hodinu. Nechýba im indikátor kapacity. Ostáva 6 úrovní výšky rezu, 3 polohy pre ľahké uskladnenie, plastový kryt či dokonca 63 litrový zásobník na trávu. S kvalitou však ide hore aj cena, a preto Einhell kúpite od 340 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Začínate s pestovaním? Balkón či záhrada, s našimi trikmi to zvládnete


Ručné (vretenové) kosačky

Ručné kosačky, ako už názov napovedá, nepoháňa žiadny motor, ale ľudská sila. Zaručujú bezproblémové kosenie, menšie prevedenie, jednoduchšie uskladnenie a veľmi nízku cenu. Keďže nevyžadujú žiadnu elektrinu ani palivo, ich spravovanie je až na brúsenie nožov bezpoplatkové a bezstarostné. Vyžadujú ale ľudskú silu a tlačiť ich musíte sami. Na druhú stranu sa odporúčajú len pre naozaj malé záhrady do 3 árov.

Fieldmann ponúka aj model pre ručné kosenie trávy. Konkrétne Fieldmann FZR 1010 je vhodný na kosenie 2 árov, obsahuje päticu ostrých nožov a výšku kosenia si nastavíte od 1,4 do 4,5 centimetra. V balení ponúka výrobca aj odnímateľný 15 litrový zberný kôš. Ak je však plný, značne zvýši hmotnosť kosačky a sťaží váš záber. Tento jednoduchý stroj kúpite už za 50 eur.

Ako poslednú sme si pre vás pripravili ručnú kosačku Gardena 400. Odporúčame ju však len na nízku trávu a skôr estetické, ako praktické kosenie, pretože neobsahuje zásobník. Okrem možnosti výšky rezu ponúka aj rôznu výšku rukoväte. Je rovnako skladateľná vďaka odnímateľnej rukoväti a váži len 9 kilogramov. Kúpite ju do 100 eur.

Zopár rád na záver

Po odporúčaniach na konkrétne tipy vám ešte dáme zopár rád, ktoré sa vám určite zídu. Dobre pokosený trávnik má výšku porastu 2 až 4 centimetre. Nikdy nestrihajte trávu po polievaní alebo po daždi, kosačka sa zabára do zeme a steblá trávy pod ťarchou vody ležia. Po trávniku pred kosením nestúpajte, aby ste ho mali rovnomerný. Nože kosačiek pravidelne kontrolujte, pretože tupé nože trávu nerežú, ale trhajú, a tá potom na koncoch zožltne.

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk, urobsisam.zoznam.sk
Odporúčame