Začínate s pestovaním? Balkón či záhrada, s našimi trikmi to zvládnete

Zdroj: Studio Moderna

Po dlhom a náročnom období, keď sme všetci vyčerpaní z nového režimu a kompletne zmenených životných podmienok, je skutočne dôležité sústrediť sa nielen na fyzické zdravie, ale aj na duševnú pohodu. Našťastie, obe veci môžete skĺbiť do jednej a relaxovať formou, ktorá je nielen dovolená, ale aj veľmi žiaduca. Načerpajte silu v prírode.

Všetci hľadáme cestu, ako vykorčuľovať zo súčasnej situácie so zdravým rozumom a zároveň si zlepšiť imunitu. Najlepší spôsob, ako si utužiť zdravie, je tráviť čas v prírode. Čerstvý vzduch, pohyb, slnečné lúče a radosť z toho, že vidíte niečo iné ako štyri steny, Vám dodajú chuť do života. 

Mnohí lekári považujú pobyt vonku za ten najlepší liek a tvrdia, že pravidelnými prechádzkami znižujeme riziko takmer všetkých typov chorôb. Prechádzka nie je fyzicky náročnou aktivitou – nezaťažuje srdce ani kĺby, napriek tomu je však pre naše zdravie veľmi prospešná. Už po 30 až 45 minútach chôdze bude Vaše telo schopné účinne bojovať proti nádche a vírusom. Navyše, aj takýto jednoduchý pohyb prospieva Vašej postave. Vedeli ste, že hodinovou chôdzou spálite 300 – 700 kalórií v závislosti od Vašej rýchlosti? 

Pobyt na slnku je skutočne dôležitý, obzvlášť po zime, keď sme nemali dostatok slnečných lúčov a chýba nám vitamín D, ktorý pomáha v boji s infekciami. Keďže zhruba 40 % populácie trpí nedostatkom tohto vitamínu, odporúčame ho dopĺňať aj formou výživových doplnkov. Môžete vyskúšať napríklad podporu vitamínu D od Wellneo.

Pokiaľ nie ste práve turistický typ alebo nemáte v okolí veľa prírodných miest, kde by ste mohli tráviť čas, môžete si užiť kontakt s prírodou vo vlastnej záhrade – alebo si skúste vytvoriť malý kúsok prírody na Vašom balkóne či terase.  

Zdroj: Studio Moderna

Záhradkárčenie je fyzicky intenzívna činnosť, ktorou sa môžete dostať do kondície a ktorá posilňuje zdravie. Veď kto by nemal úžitok z aktívneho času na čerstvom vzduchu? Okrem slnka a pohybu získate navyše zdravšie, doma vypestované plodiny alebo okrasné kvety, ktoré pohladia dušu a zdvihnú náladu. 

Keďže jar je ideálne obdobie na sadenie, máme pre Vás niekoľko tipov, ako začať:

  1. Pokiaľ ste úplný začiatočník, odporúčame nezačínať od semienka, ale obstarať si už mierne vyrastené sadenice. Semienka nie vždy vyrašia, čo by Vás mohlo odradiť.
  2. Bylinkovú záhradku a niektoré druhy zeleniny a ovocia môžete pestovať aj doma na balkóne či terase (šalát, zázvor, paradajky, jahody…).
  3. Bylinky je potrebné pravidelne zastrihávať, aby nezačali prerastať.
  4. Nie, polievanie žiaľ nestačí. Väčšina rastlín obľubuje jemnú rosu, ktorou ich stačí zľahka ovlažiť. 
  5. Rastliny pestované vo vnútri by sa mali vo fáze aktívneho rastu hnojiť – v období od marca do septembra.
  6. Pravidelne rastlinky kontrolujte, aby sa nepremnožili rôzne druhy škodcov.
  7. Voda sa má liať priamo na substrát a nie na listy, plody alebo kvety. Ak nebudete dostatočne opatrný, môže to viesť k rozvoju plesní alebo iným problémom.
  8. Nezabúdajte na správne pomôcky a náradie, ktoré Vám prácu v záhrade uľahčia, prípadne skrášlia Váš balkón.

Sme si istí, že záhradkárov-začiatočníkov poteší inovatívny kultivátor pôdy Tornadica, ktorý nahradí štyri najčastejšie záhradnícke nástroje: motyku, lopatu, vytrhávač buriny a vidly. Tento kultivátor sa postará o všetky práce na Vašich hriadkach. V záhrade sa žiaľ musíte veľa zohýnať a kľačať, čo môže viesť k bolestiam chrbta. Prečo by ste mali zbytočne trpieť? Záhradkárčenie má byť predsa zábava. Navyše, kultivátor je k dispozícii aj v mini verzii.

Zdroj: Studio Moderna

Pokiaľ to so záhradkárčením myslíte skutočne vážne, budete potrebovať aj iné typy nástrojov. Vyskúšajte napríklad štvordielnu sadu Tornadica, ktorá Vám pomôže s hĺbením otvorov na výsadbu, odstraňovaním buriny, obrábaním tvrdej pôdy či odstraňovaním listov a konárov. 

Pre podporu rastliniek a predĺženie sezóny odporúčame aspoň menší typ skleníka. Delimano Grow ponúka stabilný skleník vhodný aj na terasu. Ochráni Vaše rastliny pred horúčavou, mrazom, škodcami a vetrom. Počas leta ho môžete otvoriť a v chladnejšom období Vám pomôže dopestovať rastliny, ktoré zimu neobľubujú. Pokiaľ chcete skrášliť svoju terasu alebo balkón a vytvoriť si domácu oázu pokoja, odporúčame aj ostatné produkty z línie Delimano Grow.

Zdroj: Studio Moderna

V boxe na kolieskach si môžete nasadiť napríklad menšie kríčky alebo domácu zeleninu. Ratanový vzor ľahko zladíte s moderným záhradným nábytkom. Nástenné kvetináče sú zase ideálne na popínavé kvety – oživíte nimi fádnu stenu a môžete si ich zostaviť do rôznych tvarov. Vertikálny záhon zasa využijete aj vo vnútri, napríklad na bylinkovú záhradku do kuchyne alebo stupňovité pestovanie izbových rastlín.

Zdroj: Studio Moderna

TIP: Vedeli ste, že vypestovať listový šalát nie je ťažké ani na balkóne? Biely koreň šalátu stačí vložiť do skleneného pohára s vodou a pohár postaviť na slnečné miesto. Nezabudnite rastlinu občas postriekať rozprašovačom s vodou. Rastlina začne vyháňať nové listy a korene už po pár dňoch. Po týždni ju môžete zasadiť do zeme. Listy však nechajte nad zemou. O pár týždňov si pochutíte na vlastnej úrode šalátu.

Takže, ako strávite ďalšie mesiace? Vonku v prírode alebo v pohodlí gauča?

Zdroj: Studio Moderna
Zdroj: PR článok
Odporúčame