Živý plot: Toto sú najlepšie rady, ktoré sa vám zídu pri jeho strihaní!

živý plot

Živý plot je skvelou okrasou záhrady (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

Živé ploty môžu byť skvelou okrasou vášho pozemku. Poskytujú súkromie, tieň a sú svojím spôsobom aj ekologické. Je však potrebné sa o ne dobre postarať. S týmito radami budete vždy pri starostlivosti o živý plot o krok vpred!

Prvý rok sa plot nestrihá

Prvý rok si môžete od strihania oddýchnuť. Rastlina zatiaľ produkuje koreňový systém a strihanie nie je v tomto prípade potrebné. Ak by však vyrástla príliš, niektoré bujnejšie výhonky môžete skrátiť nožnicami. Až keď krík trochu vyrastie a zosilnie, prichádza čas na strihanie vo väčšom meradle. Pri strihaní živého plota je dôležité aj načasovanie.

Väčšinou sa strihanie odporúča v polovici júna a neskôr v auguste, aby sa kríky stihli pripraviť na jeseň a zimu. Čo sa týka ihličnatých živých plotov, ich strihanie si pokojne nechajte na jeseň – stačí ich ošetriť len raz za rok. Je potrebné myslieť na viaceré dôležité skutočnosti. Ak natrafíte na vtáčie hniezdo s mláďatami, strihanie radšej na pár dní odložte a počkajte, pokiaľ hniezdo neopustia.

Nezabudnite samozrejme na ochranné prostriedky pri práci -vždy použite ochranné rukavice, pevnú obuv, chrániče sluchu (v prípade motorových nožníc) a ochranné okuliare. Najprv je potrebné si uvedomiť, že dolná časť plota musí byť širšia, respektíve hrubšia, ako horná. Takto šikmo sa strihá kvôli slnečnému svetlu, ktoré pri takomto zostrihu plota rovnomerne dopadá na všetky jeho strany.

Široký výber náradia

Živý plot potrebuje rovnomernú výšku. Pred strihaním preto nad neho natiahnite napnutú šnúru. Výšku plota takto udržíte rovnomernú. Špagát pevne upevnite na koniec a na začiatok plota. Takto by sa nemalo stať, že bude plot vo výsledku krivý či nerovnomerný. Taktiež si rozprestrite na trávnik starú plachtu alebo celtu, aby ste dodatočne nemuseli odpratávať ešte aj odrezky.

Strihajte vždy s ostrými nožnicami, pretože ak budú tupé, výhonky a vetvičky sa môžu výrazne poškodiť. Ostré nožnice zanechajú dokonale hladký rez, ktorý sa po čase pevne zocelí, no tupé nožnice zanechajú rozstrapkané končeky na vetvách a výhonkoch, ktoré plot môžu oslabiť či mu dokonca privodiť rôzne ochorenia a plesne.

Na výber máte z viacero druhov nožníc – každé jedny majú svoje výhody aj nevýhody, no nech si vyberiete akékoľvek, všetky z nich vám prácu výrazne uľahčia. Na trhu nájdete nožnice poháňané pohonnými hmotami, elektrické, ručné alebo dokonca aj teleskopické, ktoré sú určené hlavne na vysoké ploty. Vyberať môžete aj podľa dĺžky strihacej lišty – poradia vám v špecializovanej predajni.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame