Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od machu, oleja či cementu? S našimi tipmi jej prinavrátite pôvodnú krásu

Zámková dlažba

S našimi tipmi zvládnete čistenie zámkovej dlažby ľavou zadnou (Zdroj: GettyImages)

O odolnosti zámkovej dlažby netreba mať pochybnosti, no na jej vzhľade sa dokáže podpísať zub času. Najmä po lete sa na nej objavujú mastné škvrny z grilovačky alebo miesta pokryté zaschnutou maltou. Ako vyčistiť zámkovú dlažbu a prinavrátiť jej pôvodný plnohodnotný vzhľad?

Zámková dlažba ako tradičný prvok záhrad

Zámková dlažba sa stala veľmi populárnym riešením v bezprostrednom okolí domov a v záhradach. Vytvára nielen estetické chodníky, ale aj plochy pre terasu, altánok a odstavnú plochu pre autá. Vyrába sa z betónu, ktorý je zhutnený vibráciami. Dá sa preto od nej očakávať ešte vyššia pevnosť a odolnosť, než je tomu pri jednoduchých betónových plochách.

Zhutnenie zlepšuje tiež odolnosť voči vonkajším vplyvom – vlhkosti, vysokým teplotným rozdielom a pôsobeniu UV žiarenia. A hoci prvé roky vykazuje výborné vlastnosti, neskôr sa objavujú menšie či väčšie nedostatky. Najväčšie problémy zámkovej dlažbe spôsobuje burina, mach, lišajníky, olej a mastné tekutiny, cement, vápno a betón.

Vedeli ste o tom, že názov zámková dlažba nesúvisí s tým, že podobný typ dlažby nájdete v okolí zámkov? Jej názov vychádza z vytvárania zámku. Zámková dlažba sa dá ukladať tak, aby sa ani pri enormnom zaťažení nerozchádzala a zostávala „uzamknutá“.

Najlepšia je prevencia

Ako platí v mnohých iných prípadoch, aj pri zámkovej dlažbe je lepšie veľkým poškodeniam vopred predchádzať. Na to však mnohí z nás prišli až vo chvíli, kedy mali pracné, niekoľkohodinové čistenie za sebou. Existuje impregnácia na zámkovú dlažbu, ktorá znižuje nasiakavosť jednotlivých kociek a pomáha uchovať pôvodný vzhľad.

Aplikuje sa opakovane, napríklad raz za rok, no interval môže byť kratší či dlhší, v závislosti od toho, ako je povrch zámkovej dlažby vystavený negatívnym vplyvom. Impregnácia poskytuje predovšetkým vysokú ochranu proti klimatickým vplyvom, pred rastom machu, znižuje tiež usadzovanie odolných nečistôt v drobných škárach. Obľúbené sú aj prípravky s vodoodpudivým účinkom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Seniori vo svete informácií: Ako sa bezpečne orientovať na internete a ako rozlišovať hoaxy?

S akou cenou počítať? Jeden liter impregnácie na zámkovú dlažbu stojí 6 až 40 eur, pričom jej výdatnosť je v bežných podmienkach a pri menšej pórovitosti povrchu na 4 až 10 m2.

Ako vyčistiť zámkovú dlažbu od buriny?

Poďme vyriešiť prvý, pomerne častý problém. Každá nová, dobre položená a vyškárovaná zámková dlažba vyzerá na prvý pohľad perfektne – bez jediného pýru, pupencu či inej lobody. Po čase sa v medzerách zachytia prvé semienka a takmer nikdy nekončiaci boj s neželanými zelenými návštevníkmi začína. V udržiavanej zámkovej dlažbe nie je miesto na burinu. Ako si pomôcť?

Začnite najskôr mechanickým čistením, a to ručným trhaním. Korene týchto rastlín sú ťažko dostupné, preto sa po čase znova vyrastú pôvodnom mieste a ešte rozvetvenejšie. Výborne pomáha zalievanie škár v dlažbe roztokom octa a vody v pomere 1:1 alebo vysypávanie soľou. Treba dávať pozor, aby sa octový roztok ani soľ nedostali do záhonov. Zlikvidovali by totiž okrasné rastliny.

Náš tip: Ak chcete burinu zo zámkovej dlažby vykynožiť na roky dopredu, vyčistite škáry do väčšej hĺbky a vysypte ich novou vrstvou kvalitného kremičitého piesku.

Na mach a lišajníky trpezlivo, no hrubou silou

V tmavších tienistých miestach je najväčším problémom nevzhľadné zozelenanie zámkovej dlažby. Postihnuté bývajú aj miesta v okolí bazéna či záhradnej fontánky. Je tu vyššia vlhkosť, ktorá vytvára ideálne podmienky pre bujnenie machov, lišajníkov a húb.

Nelejte na mach silnú chémiu, výsledok by bol neistý. Najskôr na viditeľné oblasti použite hrubú silu – oceľový kartáč, ktorým mach rozrušíte a odstránite preč z každej zasiahnutej kocky. Ak metla nestačí, pomôžte si vysokotlakovým čističom. Rastliny výtrusného typu však prežili v histórii Zeme omnoho horšie podmienky, takže počítajte s tým, že už majú ďalšiu generáciu „zasiatu“.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký HOROSKOP na celý rok 2023: Bude lepší ako ten minulý?

Nasleduje fáza s chémiou. Môžete zaexperimentovať s chlórovým roztokom, no pri neopatrnej aplikácii spôsobuje odfarbenie a fľakatosť zámkovej dlažby. Stávkou na istotu sú špeciálne prípravky na odstraňovanie zelených povlakov, ktoré sa dajú využiť na dlažbu, múriky a ploty. Ich cena je 6 až 8 eur/liter. Krokom vedľa nebude ani poctivá impregnácia proti machu, vďaka ktorej sa vyhnete opakovaniu tejto pracnej činnosti.

Je používanie vysokotlakového čističa na zámkovú dlažbu vhodné?

Stretnete sa s názorom, že zámkovej dlažbe časté používanie prúdu vody pod vysokým tlakom uškodí. Vymýva škáry a má vplyv na meľnenie a trúsivosť pórovitých povrchoch. Ujmu spôsobí najmä staršej dlažbe, ktorá už stratila svoju povrchovú odolnosť. Z času na čas však generálna údržba nezaškodí. Koniec koncov, plošné tlakové umývačky na zámkovú dlažbu používajú aj čistiace firmy.

Čistenie zámkovej dlažby od stavebných materiálov

Čo ste robili cez leto? Boli ste ako správni Slováci „na malte“ za domom? Kde inde zložiť stavebný materiál, ako na rovnú plochu zámkovej dlažby! V ideálnom prípade stihnete pred výkladkou podložiť starý koberec alebo hrubší igelit. V tom horšom musíte počkať, kým stavebné práce skončia a zvýši čas na vyčistenie zámkovej dlažby. Ako odstrániť zo zámkovej dlažby zaschnutý cement? Je to materiál, ktorý je extrémne ťažko odstrániteľný a ak sa to podarí, zanecháva za sebou biele fľaky.

Hrubšie vrstvy vyžadujú mechanické rozrušenie, rozmelnenie, napríklad pomocou brúsky. Na dočisťovanie je najlepšie chytiť do ruky tzv. podlahový ryžiak. Užitočnou pomôckou je aj v tomto prípade vysokotlakový čistič. Na najviac zasiahnuté časti sa používa pieskovacia pištoľ. S bielymi škvrnami pomôže prípravok dostupný v hobby obchodoch určený špeciálne na čistenie cementových a vápenných škvŕn z betónových povrchov. Jeho cena je 6 Až 9 eur/liter.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knihy, ktoré inšpirovali kultové filmy: Ktoré sú vaše najobľúbenejšie?

Olejové škvrny na zámkovej dlažbe vyžadujú okamžitý zásah

Olejové škvrny sa objavujú na miestach, kde stoja autá a v bezprostrednom okolí grilu. Ak si všimnete mastnú škvrnu hneď, neváhajte a použite na ňu aspoň horúcu vodu so saponátom alebo odstraňovač mastnoty na sporák a rúru. Čím dlhšie necháte olej bez povšimnutia, o to hlbšie do štruktúry zámkovej dlažby presiakne.

Páni nedajú dopustiť na čističe olejových škvŕn, ktoré sa používajú pri údržbe auta (na odmastenie motorového priestoru a spodnej časti auta). Ak ide o veľký zásah olejom, na ktorý nezaberajú domáce riešenie, oslovte odborníkov, ktorí majú prostriedky a výbavu na to, aby prinavrátili vašej dlažbe pôvodný vzhľad.

Náš tip: Olejové škvrny nezmizli ani po veľkej snahe či odbornom zásahu? A čo tak skúsiť zasiahnuté kusy otočiť? Na rozdiel od súvislých betónových plôch je zámková dlažba prekvapivo pohodlne opraviteľná – kus za kus alebo otočenie pôvodnej kocky na opačnú stranu.

Čo najčastejšie odstraňujete zo zámkovej dlažby?


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame