ROZHOVOR Odborníčka na vône o vianočných arómach: Vanilka pomôže pri strese, škorica utuží vzťahy a naštartuje vášeň

arómaterapeutka vône vianoc

Adéla Zrubecká je arómaterapeutka a pozná vône Vianoc (Zdroj: Súkromný archív A.Z.)

Čím voňajú vaše Vianoce? Šupkou z mandarínky, ihličím, vanilkou alebo škoricou? Dokáže práve vaša obľúbená vôňa posilniť vzťahy v rodine, zredukovať stres a nabiť vás energiou? Arómaterapeutka Adéla Zrubecká vysvetlí, ako sila vôní ovplyvňuje našu sviatočnú náladu.

Vianoce si väčšina z nás spája s vôňou vanilky a škorice. Majú nádych sladkosti a pripomínajú detstvo. Ako nás tieto vône ovplyvňujú?

Už naši predkovia vedeli oceniť účinky vanilky a škorice, preto sa stali typickými vôňami Vianoc. Vanilka upokojí a uvoľní, pozdvihne náladu a môže pomôcť pri redukcii stresu, hnevu, napätia a podráždenosti. Každá domácnosť počas sviatkov ocení jej pozitívne účinky.

Škorica zase poskytuje pocit ochrany, prehlbuje emócie, pomáha otvoriť sa a byť sám sebou. Vplýva na harmóniu duše, prehrieva a dodáva energiu. Je známa ako afrodiziakum, dokáže posilniť vzťahy, aby boli silné, založené na vzájomnej láske a úcte.

Celý domov vonia medovníkmi, orechovým či škoricovým pečivom.  Čo ak máme nutkanie cítiť okrem toho aj kúsok lesa?  

Vôňa ihličnanov vplýva na dýchací systém. Každý si všimne, že v lese sa nám dýcha lepšie. Deje sa to, i keď máme doma počas Vianoc živý stromček. Dobré dýchanie je zdravé aj z emočného hľadiska. Keď dokážeme dobre dýchať, podporíme pľúca a lepšie si poradíme so smútkom a žiaľom.

Ak vám je ľúto živého stromčeka, no o jeho vôňu nechcete prísť, môžete to vyriešiť vetvičkami vo váze, malým ihličnanom v kvetináči alebo éterickým olejom s vôňou smreku v arómalampe. A nezabudnite na prechádzku zasneženým lesom.

Starším generáciám vôňu Vianoc viac pripomínajú citrusy. Kedysi boli nedostatkovým tovarom a objavovali sa v obchodoch iba pred Vianocami.

Ak vás šťastné spomienky zaplavia už pri šúpaní mandarínky, je to aj preto, že jej vôňa upokojuje a dáva pocit radosti a dobrej nálady. Kvapka mandarínkového éterického oleja v spálni vás zbaví starostí a pripraví na pokojný spánok. Naopak, vôňa limetky a grepu sú osviežujúce, povzbudia vás a preberú k činnosti.

Z éterických olejov vonia po citrusoch i bergamot. Má antidepresívne účinky, dodá vám pocit ľahkosti a jemnej sviežosti, najmä keď sa vám zdá, že všetka zodpovednosť je na vašich pleciach.

Môžete nám prezdrať ako voňajú Vianoce arómaterapeutky?

Asi ako väčšina ľudí mám vôňu Vianoc spojenú s detstvom – ihličie z vianočného stromčeka, sušené pomarančové šupky, vanilka, orechy a škorica vo vianočnom pečive. Môj starý otec pálil františky, takže sa mi do vôní mieša aj ťažšia aróma kadidla. Na štedrovečerný obed babička varila tradičný staročeský „svítek s hustou lekvárovou omáčkou“, takže vôňa lekváru bude už navždy patriť do mojej databanky sviatočných vôní.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame