Trápia vás večne studené nohy? Poznáme triky, ktoré ich konečne zahrejú!

Ako zahriať studené nohy

Ako sa zahriať ak chceme ušetriť? (Zdroj: GettyImages)

V lete spíte v ponožkách a v zime by ste najradšej vopchali chodidlá do rozpálených kachlí? Studené nohy sa naoko tvária ako banalita, no v skutočnosti môžu signalizovať zdravotný problém. Prečítajte si, čo všetko sa môže skrývať za pocitom ľadových chodidiel a ako nôžky zahrejete.

Prečo máte neustále studené nohy?

Studené nohy sú prirodzenou reakciu tela na chlad. Organizmus je vybavený vlastným termostatom, ktorý nastavuje podľa teploty prostredia. Keď je zima, telo prepne do krízového režimu, kedy krv prúdi do jeho stredu a primárne zahrieva dôležité orgány. Tým pádom sa zníži prietok krvi v končatinách a prirodzene ochladnú. Toto je normálny stav, kedy za studenými nohami nemusíte hľadať vážnu príčinu. Ak však máte permanentne studené nohy alebo dokonca cítite bolesť, návštevu lekára neodkladajte. Môže sa jednať o niektorý nasledovných zdravotných problémov:

  • Anémia – alebo laicky povedané chudokrvnosť, je ochorenie spôsobené nedostatkom zdravých červených krviniek. Častou príčinou je deficit železa. Keď máte málo železa, krvinkám chýba hemoglobín a nastáva problém pri transporte kyslíka z pľúc do ostatných častí tela. Následkom bývajú studené ruky a nohy.
  • Cukrovka – pomerne rozšírená diagnóza so sebou prináša hneď niekoľko komplikácií, ktoré vedú k studeným končatinám a pocitu mravčenia. Napríklad nesprávnu funkciu krvného obehu, zúženie tepien, či poškodenie nervov.
  • Hypotyreóza – pocit chladu býva nezriedka spôsobený stavom, ktorý označuje zníženú aktivitu štítnej žľazy. Dôležitý orgán neprodukuje dostatok hormónov a dochádza k poruchám metabolizmu. Okrem studených nôh vás môže trápiť únava, stuhnuté kĺby, suchá pokožka, rednutie vlasov aj narušená psychika.
  • Ochorenia srdca, tepien a ciev – akákoľvek porucha krvného obehu môže viesť k nedostatočnému prekrveniu a vyvolať chronický pocit studených končatín. Spomenieme napríklad ischemickú chorobu dolných končatín. Ochorenie postihuje tepny, ktoré sa zužujú a dokonca sa môžu uzatvoriť úplne.
  • Životný štýl – za studené nohy môže často aj strava, chudobná na živiny. Možno vám chýba železo, vitamín B alebo trpíte poruchou príjmu potravy. Šarapatu narobí aj sedavé zamestnanie, cigarety a stres. V stresovej situácii telo produkuje adrenalín, čo sťahuje žily a vy máte studené nohy.

Mohlo by vás zaujať: Máte stále studené ruky a nohy? Venujte im pozornosť, môžu byť varovným signálom


Onedlho tu bude zima a určite nebudete jediný  „zmrzliak“ v rodine. Vyzbrojte sa domácimi trikmi, ktoré nohy zahrejú lepšie ako tri páry ponožiek.

Prvá pomoc

Nech sa už nachádzate kdekoľvek a pocit chladu je na nevydržanie, pomôže pohyb. Poskáčte si na mieste, zatínajte a uvoľňujte prsty na nohách, stavajte sa na špičky alebo si poriadne zadupte. No a čo, že budete vyzerať ako blázon, nohy sa okamžite zahrejú. Tiež myslite na správnu obuv. Nesnažte sa natlačiť chodidlá do malých topánok. Nech sú akokoľvek krásne. Noha bude v topánke stlačená a krvi sa jej nedostane ani pri intenzívnom pohybe.

Posilnite krvný obeh

Overený spôsob ako  zahriať studené nohy je teplotný šok. Každý deň sprchujte nohy striedavo teplou a studenou vodou. A to presne v tomto poradí. Potom nohám doprajte masáž sezamovým olejom. Sezamový olej je extrémne výživný, rýchlo sa vstrebáva a má prirodzený zahrievací efekt.

Zohrejte nohy zvnútra

Studeným nohám veľakrát pomôže úprava jedálnička. Nebojte sa jedlo viac okoreniť. Pri varení používajte chilli, zázvor, klinček, majorán, rozmarín, škoricu a popíjajte čaj z medovky.

Horúci kúpeľ so zázvorom

Zázvor má zázračné účinky zvnútra aj zvonku. Keď budete sedieť zabalený v deke pred televíziou, pripravte nohám wellness v podobe horúceho kúpeľa. Pridajte do vody pár plátkov zázvoru a vychutnávajte teplo, ktoré sa rozleje po celom tele.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame