Ako zarobiť peniaze? Osvojte si zvyky bohatých ľudí a buďte úspešnejší

Muž

thinkstockphotos.com

Aj vy niekedy rozmýšľate nad tým, ako sa žije majetným ľuďom? Aké zásady im pomohli dosiahnuť úspech? Ich správaním sa zaoberá Američan Thomas Corley, ktorý na túto tému vydal aj knihu. Poodhaľte tajomstvá úspechu a išpirujte sa nimi aj vy.

Aj vy niekedy rozmýšľate nad tým, ako sa žije majetným ľuďom? Aké zásady im pomohli dosiahnuť úspech? Ich správaním sa zaoberá Američan Thomas Corley, ktorý na túto tému vydal aj knihu. Poodhaľte tajomstvá úspechu a išpirujte sa nimi aj vy.

Pozitívny postoj k životu je základ

Bohatí ľudia sa vyhýbajú pesimistom. K tomuto záveru dospel podľa serveru Business Insider Američan Thomas Corley, ktorý strávil päť rokov výskumom denných zvyklostí majetných ľudí. ,,Selfmademani z radov milionárov si starostlivo vyberajú, s kým sa stýkajú,“ napísal Corley vo svojej knihe Change Your Habits, Change Your Life (Zmeňte svoje zvyky, zmeňte svoj život). ,,Ste úspešní len natoľko, nakoľko sú úspešní ľudia, s ktorými ste často v kontakte,“ tvrdí Corley. Bohatí ľudia podľa neho udržiavajú styky so ctižiadostivými jedincami, ktorí sú zároveň optimistickí a zanietení a ktorí majú celkovo pozitívny postoj k životu.

Negatívnym ľuďom sa vyhnite

Osemdesiatšesť percent majetných ľudí z jeho výskumu sa pravidelne vídava s inými úspešnými osobami a naopak sa stránili „jedovatých, negatívnych ľudí“. Práve pozitivita bola spoločným znakom skúmaných majetných jedincov, pričom ľudia vraj napodobňujú osoby, s ktorými sa stýkajú. ,,Dlhodobý úspech je možný jedine vtedy, keď máte kladný náhľad na život,“ uviedol Corley.


Mohlo by vás zaujať: Zapracujte na svojej psychike: Ako byť duševne silný človek?


Čo ešte robia bohatí?

Corley tiež odporúča dodržovať niekoľko ďalších zásad majetných ľudí. Patria medzi ne napríklad tieto:

1. Nemíňajte priveľa

Neriaďte sa okolím a držte výdavky úmerné svojim príjmom. Míňajte toľko, aby vám vždy nejaká časť výplaty ostala – ideálne aspoň 20 percent. Tak si vybudujete úspory na horšie časy či na dôchodok.

2. Čítajte

Podľa výskumu autora až 88 percent majetných ľudí číta aspoň 30 minút denne. Väčšina sleduje denné udalosti, ďalej sa venujú historickým, náučným či biografickým publikáciám. Len 11 percent číta „pre zábavu“.


Mohlo by vás zaujať: 11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!


3. Netipujte

Zabudnite na žreby, tipovanie, automaty, herne. V konečnom dôsledku sa vyplatí len minimu ľudí. Spoliehajte sa seba a vytvorte si vlastné príležitosti, ako byť úspešní a zarobiť peniaze.

4. Dávajte si ciele, nehovorte len o túžbach

Nepovedzte si „chcel by som mať raz taký a taký byt“. Zistite, koľko stojí, o koľko viac budete musieť pracovať, čo obetovať, aby ste ho získali. Ak vám to zato stojí, hurá do práce. Ak nie, stanovte si reálnejší cieľ a choďte si za ním.

5. Viac počúvajte, menej hovorte

Majetní  ľudia sú často výborní poslucháči. Držte sa pravidla 5:1. Na jednu minútu vášho rozprávania by malo pripadnúť päť minút počúvania iných.


Mohlo by vás zaujať: Energetickí upíri sú všade okolo nás: Ako si ich nepustiť k telu?


6. Neodkladajte veci

Vetička „aj zajtra je deň“ by mala zmiznúť z vášho slovníka. Zadeľte si (či už v mysli, alebo radšej aj písomne) úlohy a postupujte podľa jasného harmonogramu.

7. Opustite komfortnú zónu

Neberte prácu navyše ako otravu, ani sa jej nebojte. Naopak, ide o príležitosť vyskúšať si niečo nové. Okrem toho sa môžete zavďačiť šéfovi alebo kolegovi, ktorého pomoc raz môžete potrebovať vy.

Úspešný autor a rečník Corley pochádza z jedenásťčlennej pôvodne bohatej rodiny, ktorá kvôli ničivému požiaru rodinného podniku v čase Corleyho detstva naraz prišla o majetok. Rodina potom žila celých 14 rokov v chudobe a v neustálom strachu zo straty domova.


Ktoré zo spomínaných zvykov a pravidiel majetných ľudí dodržiavate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame