Zastavte štikútanie: Poznáme fantastický vynález, ktorý pomáha a máte ho pravdepodobne aj doma!

dvaja muži so slamkami

Ako zastaviť štikútanie? (Zdroj: GettyImages)

Štikútka je obzvlášť nepríjemný stav, ktorý je typický najmä pre deti, no často sa vyskytuje aj u dospelých. Pri čkaní sa bránica a medzirebrové svaly náhle stiahnu a následné prudké vtiahnutie vzduchu spôsobí uzavretie hlasivkovej štrbiny. Výsledkom je hlasný a výrazný zvuk, ktorý zvyčajne pobaví celé okolie.

Existuje množstvo babských rád, ako so štikútaním bojovať. Zadržať dych, napiť sa vody či nakvapkať alpu na cukor. U každého funguje niečo iné. Avšak vedci prišli s moderným a elegantným riešením, ktoré zaberie pri každom. Ide o špeciálnu slamku na pitie.

Príčiny štikútania sú rôzne

Ak patríte do skupiny menej šťastných ľudí, ktorým sa častejšie štikúta, mali by ste porozmýšľať nad zmenou životosprávy. Tento stav totiž častejšie vyvolávajú napríklad korenisté jedlá, alkohol, sýtené nápoje, ale aj nezdravé prejedanie sa. Zhoršiť situáciu môže aj žuvanie žuvačky, kedy sa do vás dostane naprázdno veľmi veľa vzduchu.

Dokonca aj pri takej banálnej veci sú prítomné rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť výskytu štikútky. Ide najmä o osoby, ktoré podliehajú veľkým emočným výkyvom. Taktiež ju môže spôsobiť aj chirurgický zákrok v oblasti brucha alebo celková anestéza.

Nástroj stimuluje nervy

Nový vynález je nástroj pre silové vdychové satie a prehĺtanie. Človek, ktorý má štikútku si vezme pohár s vodou a za pomoci špeciálnej slamky sa napije. Autori tohto výtvoru uvádzajú, že pri testovaní slamky až v 92 percentách prípadov štikútanie ustalo. Hlavnou myšlienkou praktickej pomôcky je, že silnejšie satie potrebné k nasatiu vody núti nerv kontrolujúci bránicu k jej stiahnutiu, zatiaľ čo prehltnutie aktivuje blúdivý nerv. Práve tieto dva nervy sú za štikútanie zodpovedné a odborníci sa domnievajú, že keď ich človek zamestná, zabráni im spôsobovať nechcený jav.

Je to skutočne potrebné?

K zaujímavému vynálezu sa vyjadril aj neurológ Rhys Thomas, ktorý sa na štúdií nepodieľal. Podľa neho tento „prístroj“ rozhodne funguje, avšak otázne zostáva, či je skutočne užitočný. Keďže poznáme princíp jeho fungovania, môžeme si ho jednoducho vyrobiť aj doma.

Prakticky čokoľvek, čo vám umožní nafúknuť hrudník a prehĺtať zároveň, bude mať rovnaký účinok. Ako on sám uvádza, jeho obľúbenou metódou je pevne si zapchať uši, a pritom vypiť pohár vody normálnou slamkou. Vtipne tiež poznamenal, že jeho druhou obľúbenou metódou je piť naopak – teda v predklone.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, The Guardian, sk.medlicker.com
Odporúčame