Ako dostať vysoký krvný tlak do normálu? Zaberú aj pomocníci z kuchyne

Meranie tlaku

gettyimages

Prezývaný „tichý zabijak“ predstavuje skutočné zdravotné riziko. Výšku krvného tlaku však vieme do veľkej miery ovplyvniť. Fajčenie, alkohol, stres, zlá životospráva a kilá navyše najviac prispievajú k jeho zvýšeniu. Testovanie rôznych potravín dokazuje, že môžu zohrať dôležitú úlohu pri jeho znižovaní. Niektoré z nich si tak môžete na tanier naložiť častejšie.

Prezývaný „tichý zabijak“ predstavuje skutočné zdravotné riziko. Výšku krvného tlaku však vieme do veľkej miery ovplyvniť. Fajčenie, alkohol, stres, zlá životospráva a kilá navyše najviac prispievajú k jeho zvýšeniu. Testovanie rôznych potravín dokazuje, že môžu zohrať dôležitú úlohu pri jeho znižovaní. Niektoré z nich si tak môžete na tanier naložiť častejšie.

Okrem životného štýlu má na tomto ochorení svoj podiel aj vyšší vek, mužské pohlavie a genetika. Niekedy môže byť prejavom iného základného ochorenia, či už obličiek, štítnej žľazy alebo metabolického ochorenia. Ak sa ho podarí vyliečiť, tlak sa vráti do normálu.

Prečo je nebezpečný?

Podľa odborníkov sa vysoký krvný tlak rozvinie prakticky u každého, kto bude žiť dostatočne dlho. Nepostihuje však iba staršiu, ale aj mladšiu generáciu. Najhoršie je, že sa často neprejavuje žiadnymi príznakmi. Môže viesť k srdcovo-cievnym chorobám, poruchám pamäte, demencii, zlyhaniu obličiek a iných životne dôležitých orgánov.

Tabuľkové hodnoty

Za ideálny krvný tlak sa všeobecne považuje 120/80 mmHg. Ak je krvný tlak nízky, hovoríme o hypotónii. Sám o sebe nie je chorobou, no môže byť symptómom iného ochorenia. Považujú sa zaň hodnoty tlaku ležiace pod hodnotou primeranou veku. Dôležité sú subjektívne príznaky. Jeden ich nepociťuje vôbec, inému tá istá úroveň tlaku spôsobí závraty, poruchy videnia, šum v ušiach či únavu.


Mohlo by vás zaujímať: Krvný tlak: Čo všetko ovplyvňuje jeho výšku a ako ho mať pod kontrolou?


Kedy je príliš vysoký?

hypertenzii hovoríme pri hodnotách 160/95 mmHg a viac. Jediná nameraná vyššia hodnota nemusí hneď znamenať vysoký krvný tlak. Na jeho diagnostikovanie je potrebných viac meraní. Ak hodnoty zostávajú na úrovni 140/90 mmHg a vyššie v priebehu času, lekár vám pravdepodobne predpíše lieky na vysoký tlak. Vedľajšie účinky, ktoré sú s ich užívaním spojené, sú hlavným dôvodom, prečo ľudia hľadajú iné prostriedky pomoci. Prirodzeným a bezpečným liekom môžu byť aj niektoré potraviny. 

Cesnak

Tento prírodný prostriedok pomáha znižovať vysoký krvný tlak, najmä vďaka obsahu alicínu. Opatrní by mali byť ľudia s citlivým žalúdkom alebo žlčníkom. Ak vám cesnak nevonia a bojíte sa nepríjemného dychu, môžete užívať extrakt z cesnaku vo forme doplnku.

Cibuľa

Nie každého láka chuť čerstvej cibule. Ale ak si ju budete servírovať denne, môžete udržať vaše cievy a srdce v dobrom stave. Cibuľa pomáha predchádzať infarktu. Rozširuje cievy, rozpúšťa krvné zrazeniny a reguluje krvný tlak.

Mandle

Pravidelná konzumácia asi hrste mandlí môže významne prispieť k zlepšeniu a udržaniu nižšieho tlaku. Samozrejme, nepražených a nesolených. Mononenasýtené mastné kyseliny v mandliach pomáhajú znižovať cholesterol v krvi a krvný tlak.


Mohlo by vás zaujímať: Liek na vysoký tlak: Tri kivi denne


Kakao a čokoláda

Kakao je plné bioflavonoidov, ktoré znižujú hladiny stresového hormónu. Práve ten je neraz príčinou vysokého tlaku. Pri kúpe čokolády sa nespoliehajte iba na značku a to, ako vyzerá či chutí. Len pravá čokoláda môže zlepšiť prietok krvi a využitie cukru u diabetikov. Kakaové maslo by v nej malo byť neodtučnené a nealkalizované.

Vajcia

Podľa kanadských vedcov môžu mať vaječné bielkoviny na organizmus podobný efekt ako lieky na vysoký tlak. Peptidy vo vajíčkach znižujú krvný tlak. Navyše sú zdrojom kvalitných bielkovín, vitamínov a ďalších živín, preto by sa mali jesť takmer denne.

Červená repa

Výskumy potvrdzujú, že pitie cviklovej šťavy výrazne znižuje krvný tlak. Účinok pretrváva až do nasledujúceho dňa. Dusičnany, aminokyseliny a minerálne látky v červenej repe prispievajú k zdraviu ciev a sú prospešné pri chorobách srdca a krvného obehu.

Vláknina

Jačmeň, ovsené vločky, strukoviny, banány, mrkva, artičoky, zeler, orechy, ľanové i chia semienka obsahujú vlákninu rozpustnú vo vode, ktorá znižuje krvný tlak. Nájdeme v nich aj ďalšie cenné látky, ako je draslík a horčík, ktoré spolupôsobia pri regulácii krvného tlaku.


Mohlo by vás zaujímať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Koreniny a bylinky

Sušené čili papričky, kardamóm, bazalka či škorica vedú k rozšíreniu ciev a zlepšeniu prietoku krvi. Môžete si ich pridať do jedla alebo nápoja ako rýchlu pomoc pri znížení tlaku.

Radšej sa vyhnite:

  • potravinám s vysokým obsahom soli: údené výrobky, slané orechy, tyčinky, lupienky, pukance, instantné jedlá, tvrdé a nízkotučné syry
  • tučným jedlám: rýchle občerstvenie, vysmážané jedlá, polotovary
  • rôznym dochucovadlám vrátane kečupu, horčice a sójovej omáčky, ktoré obsahujú veľa cukru aj soli
  • alkohol a káva len v rozumnej miere: ak reagujete na kofeín citlivejšie, vyhnite sa aj čiernemu čaju a kolovým nápojom
  • minerálky s vysokým obsahom sodíka.

Pokiaľ užívate lieky na tlak:

  • nezapíjajte ich citrusovými šťavami, najmä nie grapefruitovými: môžu ovplyvniť metabolizmus liekov v čreve
  • nevhodný je tiež ľubovník bodkovaný a pelendrek: môžu znížiť účinnosť liekov.

Máte problémy s vysokým tlakom? Ktoré potraviny vám pri nich najviac pomáhajú? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame