Doprajete si príležitostne kvapku alkoholu? Podľa najnovšej štúdie vás môže chrániť pred srdcovými ochoreniami

víno

Príležitostné dopriatie alkoholu vás môže chrániť pred srdcovými ochoreniami (Zdroj: Freepik/freepik)

Užívanie alkoholu vo veľkom množstve rozhodne zdraviu škodí. Najnovší výskum, ktorý bol realizovaný v Amerike a Austrálii však ukazuje, že príležitostné užívanie alkoholu v malých dávkach, môže mať aj pozitívny účinok. Pravdepodobne vás môže ochrániť pred srdcovocievnymi ochoreniami.

Experiment sledoval viac než 18-tisíc ľudí starších ako 70 rokov, ktorý boli zdraví a neprekonali žiadne kardiovaskulárne ochorenie, ako napríklad infarkt, cievnu mozgovú príhodu, zlyhanie srdca a podobne. Všetci participanti pravidelne vypĺňali dotazníky a výsledky boli vyhodnotené po takmer piatich rokoch výskumu.

Priemerná konzumácia alkoholu

Do dotazníkov museli zaznamenávať svoj zdravotný stav a rovnako tak priemernú konzumáciu alkoholu za týždeň. Táto hodnota bola vypočítaná ako gram alkoholu na týždeň, pričom klasický drink bol v priemere považovaný za 12 gramov alkoholu.

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí týždenne skonzumovali 50 až 100 gramov alkoholu (napríklad pohár vína k obedu každý deň), mali znížené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení bez ohľadu na pohlavie. Vedúci experimentu, doktor Johannes Neumen tvrdí, že aj napriek týmto výsledkom sú potrebné ďalšie výskumy. Je totiž potrebné prihliadať na fakt, že išlo o aktívnych ľudí, ktorí boli zdraví a v dobrej kondícii.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, sciencedaily.com
Odporúčame