Aloe vera neslúži len na okrasu: Viete, ako sa správne starať o túto zázračnú rastlinu?

aloe vera

Aloe vera má mnoho priaznivých účinkov na váš organizmus (Zdroj: Freepik/cgdeaw)

Všetci ste už určite počuli o aloe vera. Rastlina s dlhými listami a charakteristickými zubatými okrajmi slúži nielen na okrasu, ale má aj praktické využitie. Je známa najmä svojou dužinou, ktorá je po stáročia cenená pre svoju schopnosť znižovať zápal, či už sa používa lokálne alebo vnútorne. Môžete si ju teda natrieť na spálenú či poškodenú pokožku, prípadne ju pridať do smoothie. Pokiaľ máte aloe vera vo svojom príbytku, alebo sa ešte len rozhodujete či si ju zakúpiť, v tomto článku sa dozviete užitočné rady, ako sa o ňu starať.

Výber správneho miesta

Aloe vera – po slovensky spisovne aloa pravá – by mala byť na jasnom, nepriamom svetle. Odporúčame ju položiť do svetlej, vzdušnej kúpeľne alebo ku slnečnému oknu v spálni či v inej izbe; jednoducho niekde, kde bude môcť zachytávať slnečné lúče.

Pre dlhú životnosť

Snažte sa vašu aloe vera chrániť pred priamym vystavením slnku, pretože to môže spôsobiť, že sa listy sfarbia do červenkasto-fialova alebo nadobudnú suché hnedé škvrny a špičky. V lete zalievajte každých sedem až 10 dní, v zime znížte frekvenciu polievania. Medzi ďalším zavlažovaním nechajte hlinu vyschnúť.

Vedeli ste, že…?

Zriedkavým, ale nie úplne nemožným javom spájajúcim sa s aloe vera, je rast oranžových alebo žltých kvetov. Tieto kvety kvitnú na dlhých stonkách, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 90 cm.Zdroj: plnielanu.sk, theguardian.com
Odporúčame