Kráľovná ALžbeta II. oslávi platinové jubileum: Britská mincovňa si pre ňu prekvapila neuveriteľné prekvapenie

kráľovná Alžbeta II.

Kráľovná Alžbeta II. oslávi svoje životné jubileum (Zdroj: TASR/Andrew Matthews)

Nadchádzajúce oslavy platinového jubilea britskej kráľovnej Alžbety II. ktoré sa začínajú 2. júna, sú v poradí už deviatou akciou tohto druhu v Británii od roku 1809, keď sa oslavovalo zlaté jubileum kráľa Juraja III. Tieto oslavy lemujú historické výročie vlády britských panovníkov, sú akýmisi svedkami vývoja britskej monarchie. Kráľovná Alžbeta II. a kráľovná Viktória obe oslavovali strieborné, zlaté a diamantové jubileum pri príležitosti 25., 50. a 60. výročia na tróne. Po 70 rokoch vlády bude kráľovná Alžbeta II. prvou, ktorá oslávi aj jubileum platinové.

Obrovská minca pre jej veličenstvo

Britská kráľovská mincovňa vyrobila k jubileu 70 rokov panovania Alžbety II. zlatú mincovňu s hmotnosťou 15 kilogramov. Obrovskú mincu s priemerom 22 centimetrov si u nej objednal nemenovaný zberateľ, motívy na oboch stranách mince vytvárali rytci 400 hodín. Jej nominálna hodnota je viac ako 17 500 eur, koľko ale výroba stála, mincovňa nezverejnila.

Kráľovská mincovňa v Llantrisante razí mince už 1100 rokov, pamätné mince ku kráľovnej výročiu je najväčšia, ktorú vo svojej histórii vytvorila. Na rubovej strane mince je zdobený erb s korunou a skratkou EIIR, ktorá sa používa na identifikáciu panovníčky (Elizabeth II Regina). Na tvári je rytina zobrazujúca kráľovnú na koni. Podľa mincovne panovníčky návrh osobne schválila.

Mincovňa na tento rok pripravila ku kráľovnej platinovému výročiu aj pamätné mince určené pre širokú verejnosť. Jedna z nich je päťlibrová s vyobrazením britského kráľovského erbu s korunkou doplneného o dáta vlády Alžbety II., 1952 až 2022. Ústredným motívom dizajnu druhej mince v hodnote 50 pencí je číslovka 70, doplnená o monogram kráľovnej, opäť s korunkou a dátumom vlády.

minca pre kráľovnú Alžbetu II.
Kráľovská mincovňa pripravila pre kráľovnú veľkolepé prekvapenie (Zdroj: The Royal Mint)

Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, ČTK
Odporúčame