Silný rozhovor s anonymným alkoholikom: Začalo to obyčajným pohárikom proti stresu

alkoholizmus

Ako sa na Slovensku pristupuje k liečbe závislostí? (Zdroj: GettyImages)

Kde je tá hranica, kedy sa z jedného nevinného pohárika stane závislosť? Alkoholizmus sa v dnešnej dobe dotýka mnohých slovenských domácností. Pri hľadaní svetla na konci tunela môže pomôcť podporná skupina Anonymných Alkoholikov (AA). Je to spoločenstvo mužov a žien, ktorí si navzájom pomáhajú uzdraviť sa z alkoholizmu. Jedinou podmienkou členstva je túžba prestať piť. Nevyhnutnou časťou uzdravovania v AA je odovzdávanie posolstva triezveho života ostatným alkoholikom. Takto pomáhajú jeden druhému. Prinášame vám rozhovor s členom AA.

Alkoholizmus nevzniká zo dňa na deň. Cesta k závislosti je pravdepodobne postupný proces. Kedy ste zistili, že máte problém?

Máme členov, ktorí hovoria, že ich pitie bolo od prvého poháriku nenormálne, závislácke. Ja som sa prepracoval do závislosti postupne zo spoločenského, čoraz častejšieho príležitostného popíjania. Zrazu sa stalo, že keď som mal pred sebou dôležitú úlohu, dal som si pohárik, aby som si upokojil nervy. Neostalo to pri jednom a úlohu som nebol schopný dokončiť. To bol prvý výkričník. Tak som si povedal, že už nikdy nebudem piť. Lenže sa to už nedalo. Nevedel som nepiť.

Čo bolo impulzom, aby ste vyhľadali skupinu Anonymných alkoholikov?

Skúšal som prestať piť sám, lenže to sa nedalo. Prečítal som si o alkoholizme všeličo a dozvedel som sa, že s tým sám pravdepodobne nič nedokážem urobiť. Chodil som k psychiatrovi na ambulantné liečenie, kde som sa dozvedel o spoločenstve AA.

Dá sa z alkoholizmu vyliečiť?

Alkoholizmus je, bohužiaľ, nevyliečiteľná, potenciálne smrteľná choroba, ktorá sa časom zhoršuje. Nikdy sa nezlepšuje. Z toho vyplýva, že sa nedá vyliečiť, neexistujú na ňu lieky, nedá sa operovať. Dobrá správa však je, že sa s tým dá žiť plnohodnotný, šťastný život. Stačí nepiť. Keď som sa toto dozvedel, tak som si povedal, tak super, nebudem piť a HOTOVO. Lenže som nevedel ako nepiť. V spoločenstve AA sa učím, ako žiť plnohodnotný život bez alkoholu a takto sa zároveň uzdravujem.

anonymní alkoholici
Na stretnutiach sa ľudia učia, ako žiť svoj život bez alkoholu (Zdroj: GettyImages)

Dnes už sám pomáhate ostatným alkoholikom. V čom spočíva vzájomná pomoc?

Ponúkame pomoc každému, kto má problém s pitím a zároveň s tým chce niečo urobiť. Sme alkoholici, takže sa vieme vzájomne pochopiť a cítime spolupatričnosť. V AA sa uzdravujeme z alkoholizmu – stávame sa triezvymi alkoholikmi. Stretávame sa na mítingoch, kde si vzájomnú pomoc a podporu poskytujeme formou zdieľania osobných skúseností, pocitov a prežívania. Základ nášho uzdravovania spočíva v práci na 12-krokovom programe AA, prostredníctvom ktorého dokážeme triezvo žiť. My nie sme odborníci a neteoretizujeme, máme „len“ vlastnú skúsenosť, pretože sme si sami prežili peklo alkoholizmu.

Vstúpiť do spoločenstva neznámych ľudí a začať otvorene hovoriť o probléme, si vyžaduje nemalú dávku odvahy. Ako viete pomôcť človeku, ktorý k vám príde po prvýkrát?

Áno, je to presne tak. Väčšina z nás sa bála. Hanbila sa ísť prvýkrát na takéto stretnutie. Nie je jednoduché si priznať, že som zlyhal a potrebujem pomoc. Väčšina alkoholikov, keď sa o nás dozvie, zvykne zavolať alebo napísať mail. Snažíme sa ho posmeliť, nech príde, nech si nás vypočuje.

Na začiatku, pokiaľ to tak cíti, ani nemusí hovoriť. Nech počúva a skúsi sa stotožniť s našimi výpoveďami. Vybrať si pre seba, čo potrebuje a my ho povzbudíme, aby prišiel zas. Niekedy pomôže, aby sa nováčik osmelil, stretnúť sa pred mítingom na káve, porozprávať sa a spolu ísť na míting. Trpiaci alkoholik od triezveho alkoholika môže získať vieru a nádej pre svoju vlastnú triezvosť.

Stáva sa, že človek veľmi túži prestať piť, ale opäť skĺzne na šikmú plochu? Dokáže si opäť získať stratenú dôveru?

Áno stáva sa to. Aj keď sa človek rozhodne, že nebude piť, predsa sa napije. Voláme to recidíva. Aj ja som mal recidívu. Vedel som však, že sa musím vrátiť k triezvosti a sám to nedám. Nebolo ľahké prísť na míting a povedať, že som pil. Cítil som obrovskú hanbu, zlyhal som.

Skupina ma však prijala s láskou, povedali mi, že sú radi, že som prišiel a povzbudili ma, aby som pokračoval na ceste k triezvosti. Ani sekundu som necítil z ich strany výčitky, skôr pochopenie a snahu pomôcť mi. V skupine vlastne o dôveru nikto ani nepríde, v rodine je to však iné. Rodina to má rozdielne, záleží to od rôznych okolností. Aj v najlepších prípadoch získať späť dôveru rodiny môže trvať mesiace, ba aj roky. Ak človek dokáže byť dlhodobo triezvy, postupne sa to môže napraviť.

Viete zhodnotiť úspešnosť AA?

V AA nerobíme žiadnu evidenciu, ani štatistiku. S určitosťou vieme, že AA funguje na celom svete, v približne 180-tich krajinách. Odhaduje sa, že má viac ako 120-tisíc skupín, v ktorých sa uzdravuje približne 2 milióny alkoholikov (údaje z r. 2018). Aj na Slovensku máme približne takýchto 50 skupín, vo väčšine väčších miest. Teraz sa však kvôli Covidu 19 nemôžeme stretávať osobne, mítingy sú však denne v online forme na rôznych internetových platformách.

Akú úlohu pri liečbe alkoholizmu zohráva rodina? Dá sa vôbec pomôcť blízkemu človeku, ktorý nevidí, že má problém?

Áno, aj mne rodina pomohla tým, že ma upozornili, že veľa pijem a pomohli mi vyhľadať pomoc. Rodina sa však nemôže a ani nevie za alkoholika rozhodnúť, či chce niečo urobiť so svojím pitím.

Existujú nejaké mýty spojené s konzumáciou alkoholu, ktoré sú ešte stále zakorenené v spoločnosti?

Jasné, veď aj prípitok evokuje, že je to zdravé, povieme si Nazdravie. Poháriku tvrdého sa pripisuje pozitívny účinok na srdcovo-cievny systém, dezinfekciu čriev na dovolenke a podobne. Červené víno je pomaly liek, ale antioxidanty sú aj v červenom hrozne a od toho si nevypestujete závislosť. Potom je tu ďalší mýtus, že alkoholizmus je morálne zlyhanie – keby chcel, prestal by, a že je to len otázka slabej vôle.

Za posledný rok sú ľudia viac doma, strácajú mnohé sociálne istoty. Registrujete vyšší počet ľudí, ktorí sa obracajú k vám o pomoc?

Možno mierny nárast je. Len je otázka, keď má človek problém, či sa aj ohlási, či zavolá. Mnohokrát práve stigmatizácia človeka, ktorý absolvuje liečbu, alebo sa uzdravuje, je zábranou pre vyhľadanie pomoci. Spoločnosť často odsudzuje viac človeka, ktorý s tým chce niečo robiť, ako keď pije. Okolie by väčšinou chcelo, aby sa naučil „normálne“ piť, ale to sa už v určitom štádiu nedá.

Kde môže záujemca vyhľadať pomoc pri probléme s alkoholom?

Máme webovú stránku alkoholici-anonymni.sk, kde je zoznam stretnutí. Zároveň sú tam aj ďalšie informácie, kontakt na HELP-LINE, kam môže záujemca zavolať, ak aj mailová adresa, kam môže napísať.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Odporúčame