Antikoncepčná tabletka pre mužov: Vedci sú k nej o krok bližšie

Vedkyňa

SITA

Vedci z Edinburghskej univerzity identifikovali gén, ktorý je nevyhnutný pre produkciu zdravých spermií. Vďaka tomu sú o krok bližšie k vyvinutiu novej antikoncepčnej tabletky pre mužov, ktorá je podľa odborníkov skutočne potrebná – na rozdiel od žien majú totiž páni k dispozícii iba prezervatívy, prípadne nezvratnú sterilizáciu.

Výskumníci náhodne menili genetický kód myší a sledovali, ktoré z nich začali trpieť neplodnosťou. To ich postupne priviedlo až ku génu Katnal1, ktorý je nevyhnutný pre správnu funkciu bielkovín podieľajúcich sa na vývoji spermií. Bez týchto proteínov nedozrejú a teda nie sú schopné oplodniť vajíčko. Vedcov čaká skúmanie toho, či bude liek fungovať i u mužov. „Ak sa nám podarí nájsť spôsob, ktorým zasiahneme tento gén v semenníkoch, mohli by sme vyvinúť nehormonálnu antikoncepciu,“ vyjadril sa lekár Lee Smith. „Dôležité je, že následky takéhoto lieku by neboli trvalé, pretože Katnal1 ovplyvňuje iba spermie v neskorších fázach vývoja. Neohrozil by skoršie štádiá ani celkovú schopnosť produkcie spermií,“ vysvetlil.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si všetko pamätať aj na staré kolená? Vedci zistili, ako na to!


Podľa andrológa Allana Paceyho zo Sheffieldskej univerzity je antikoncepčná tabletka pre mužov už niekoľko rokov ‚Svätým grálom‘ výskumníkov. „Kľúčom k vyvinutiu nehormonálnej antikoncepcie pre mužov je to, že cieľ musí byť veľmi špecifický. Ak nie je, antikoncepcia by mohla mať vedľajšie účinky na iné bunky či tkanivá v tele a mohla by byť dokonca nebezpečná,“ upozornil. Podľa neho práve gén Katnal1 pokojne môže byť vhodným cieľom a jeho identifikácia by mohla okrem iného pomôcť mužom, ktorým sa nedarí oplodniť partnerku, informuje webstránka www.bbc.co.uk.

Zdroj: SITA, SITA, SITA
Odporúčame