Astma a alergie: Ak ich máte v anamnéze, zvýšte pozornosť, môžu viesť k rôznym ochoreniam srdca!

alergie a astma

Alergie a astma môžu zvýšiť riziko srdcových chorôb (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Astma a alergie trápia množstvo ľudí naprieč rôznymi vekovými kategóriami. Ak ich však máte v anamnéze, zbystrite pozornosť – môžete byť vystavení zvýšenému riziku vzniku vysokého krvného tlaku a ischemickej choroby srdca, zistil nový výskum. Dospelí vo veku 18 – 57 rokov, ktorí trpia alergiami, mali podľa výskumu vyššie riziko toho, že budú mať vysoký krvný tlak.

Najvyššie riziko vysokého tlaku bolo zistené u ľudí s astmou, uviedli vedci. Vysoký krvný tlak a cholesterol spolu s nedostatkom pohybu, obezitou, cukrovkou, fajčením a rodinnou anamnézou kardiovaskulárnych problémov sú podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb kľúčovými prispievateľmi k srdcovým ochoreniam.

Astma prináša najvyššie riziko

Predchádzajúce štúdie tiež našli spojenie medzi alergiami a srdcovými chorobami, avšak podľa vedcov bolo toto spojenie diskutabilné. Hypotézu výskumníci overovali pomocou vzorky 10 tisíc ľudí s alergiami, ktorí sa zúčastnili na prieskume National Health Interview Survey v roku 2012 v Spojených štátoch. Každá osoba mala astmu alebo aspoň jeden druh alergie, ako napríklad respiračnú, potravinovú alebo kožnú alergiu.

Okrem rizika vysokého tlaku sa zistilo aj vyššie riziko vzniku ischemickej choroby srdca u ľudí vo veku 39 – 57 rokov s alergiami. Koronárna choroba srdca nastáva, keď sa na stenách tepien, ktoré zásobujú srdce krvou, hromadí plak. Na základe svojich zistení výskumníci vyzvali lekárov, aby k vyšetreniam ľudí s astmou a alergiami pridali aj hodnotenie rizík kardiovaskulárnych chorôb.

U pacientov s alergickými poruchami by lekári mali vykonávať rutinné hodnotenie krvného tlaku a rutinné vyšetrenie koronárnej choroby srdca, aby sa zabezpečilo, že pacientom s hypertenziou alebo ischemickou chorobou srdca bude poskytnutá včasná liečba,“ povedal vedúci autor štúdie Yang Guo, postdoktorandský výskumník z Pekingskej univerzitnej nemocnici Shenzhen v Číne.

Akú to má spojitosť?

Alergie môžu vyvolať zápal v tele, ktorý je spojený s ochorením srdca. „Nemôžeme však skutočne preukázať stopercentnú spojitosť, ale veda ukazuje, že je (alergia) spojená s prozápalovými mediátormi – látkami, ktoré spúšťajú zápal v tele,“ povedal odborník. Histamíny napríklad zvyšujú prietok krvi do oblasti, na ktorú alergén útočí, čo spôsobuje, že imunitný systém vysiela protilátky, a tým spúšťa zápal.

To je dôvod, prečo sú mnohé lieky na alergiu zároveň aj antihistaminiká, ktoré sú určené na potlačenie zápalovej reakcie. Hoci zápal je spôsob, akým telo bojuje s patogénmi, nadmerná alebo dlhotrvajúca zápalová reakcia je základom mnohých chronických ochorení vrátane cukrovky, vysokého krvného tlaku a srdcových chorôb.

K ochoreniu prispieva aj zlá životospráva

Antihistaminiká obmedzujú prietok krvi, rovnako ako iné lieky na alergiu, ako napríklad tie, ktoré obsahujú pseudoefedrín.Tie zužujú krvné cievy nielen v nose, ale aj vo zvyšku tela, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku a zrýchlenému tepu. Iné lieky môžu mať tiež negatívny vplyv na kardiovaskulárny systém, vrátane steroidov, ktoré sa často predpisujú pri astmatických záchvatoch.

„Steroidy zvyšujú krvný tlak, zvyšujú hladinu cukru v krvi a vysoký krvný tlak aj vysoká hladina cukru v krvi sú veľmi dôležitými, no nebezpečnými rizikovými faktormi, ktoré môžu spôsobiť ochorenie koronárnych artérií a mŕtvicu,“ povedal odborník, „môžu tiež spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti, čo je ďalší rizikový faktor.“

Toto všetko pridajte k ďalším spúšťačom chronického zápalu v tele –cukor, vysoko spracované a vyprážané jedlá, stres, zlý spánok, nedostatok pohybu a znečistenie – a zdravotné problémy sú na svete.Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame